Atak serca – przyczyny, objawy i leczenie

Jedną z chorób, które są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia, jest atak serca, do którego dochodzi w wyniku niedokrwienia mięśnia sercowego. Jakie czynniki zwiększają ryzyko zawału serca? Jakie są objawy ataku serca i jak reagować w przypadku ich wystąpienia? Dlaczego coraz częściej problemy z sercem dotykają osób bardzo młodych?

 

Czym jest atak serca?

Atak serca, powszechnie określany także zawałem, to inaczej ostry zespół wieńcowy, którego przyczyną jest nagłe ograniczenie przepływu krwi przez tętnice wieńcowe. Do niedokrwienia dochodzi najczęściej w wyniku postępującej miażdżycy, czyli odkładania się w naczyniach cholesterolu, który zapycha je i zwęża. Zawał serca może wystąpić, kiedy dojdzie do znacznego, ale częściowego zwężenia tętnic, ale również kiedy tętnica zostanie całkowicie zablokowana – w takim przypadku atak serca stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Przyczyny ataku serca

Do rozwoju miażdżycy, a w konsekwencji do zawału serca dochodzi najczęściej w wyniku niewłaściwego trybu życia. Istnieje wiele zależnych od człowieka czynników, które bardzo negatywnie wpływają na układ krwionośny, powodując zwężenie naczyń. Żeby zapobiegać zawałowi serca, najlepiej stosować profilaktykę, czyli ograniczać działania, które mogą sprzyjać chorobom układu krążenia.

Czynnikami ryzyka, jeśli chodzi o atak serca, są zwłaszcza:

 • niewłaściwa dieta, obfita w tłuszcz, a uboga w świeże warzywa i owoce,
 • nadwaga,
 • otyłość,
 • palenie papierosów,
 • mało ruchu,
 • cukrzyca,
 • nadciśnienie.

Na niektóre czynniki natomiast nie mamy wpływu. Do tych należą zwłaszcza wiek i płeć (na zwał najczęściej chorują starsi mężczyźni), a także obciążenia genetyczne (atak serca ma tendencję do występowania u tych, których krewni zmagali się z miażdżycą i zawałami).

Objawy ataku serca – jak reagować?

Jak rozpoznać atak serca? To nie zawsze jest łatwe. Zdarza się, że atak jest silny i łatwy w rozpoznaniu, ale może też przebiegać niemalże bezobjawowo. Zwłaszcza jeśli wiemy, że jesteśmy obciążeni – członkowie naszej rodziny mieli zawał, albo chorujemy na miażdżycę – lepiej zachować szczególną czujność.

 

Objawami, które mogą sugerować zawał serca są – obok silnego, uporczywego, promieniującego bólu w klatce piersiowej – który jest stały i piekący:

 • duszności,
 • nudności,
 • bladość,
 • poty,
 • kołatanie serca,
 • przyśpieszenie akcji serca.

Rzadziej również:

 • omdlenia,
 • ból brzucha,
 • stan podgorączkowy.

W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących symptomów związanych z zawałem serca, należy szybko reagować, konsultując się z lekarzem. Jeśli atak jest nagły i silny, należy natychmiast wezwać karetkę. W przypadku nagłego zamknięcia naczyń liczy się każda sekunda – szybka reakcja może ocalić życie chorego.

 

Atak serca w młodym wieku – dlaczego dotyka coraz więcej osób?

Zwał serca najczęściej dotykał pacjentów starszych, zwłaszcza mężczyzn. Rzadko notowano go u osób przed czterdziestką czy pięćdziesiątką. W ostatnich latach obserwuje się jednak coraz więcej zawałów u ludzi młodych. Co jest przyczyną?

Przede wszystkim tryb życia, który jest coraz bardziej szkodliwy dla naszych naczyń krwionośnych. Młodzi żyją w ciągłym stresie, prowadzą siedzący tryb życia, źle się odżywiają i nie uprawiają sportów. Jeśli do tego dochodzi palenie papierosów, nie ma się co dziwić, że zawały ujawniają się u coraz młodszych osób.

 2 replies on “Atak serca – przyczyny, objawy i leczenie”

 1. Rob napisał(a):

  Mój teść miał zawał serca przy mnie i nikomu tego nie polecam. Straszna akcja, można spanikować nawet jak człowiek jest spokojny i wydaje mu się, że nic go nie wyprowadzi z równowagi. Na szczęście wszystko się dobrze skończyło, ale teraz już człowiek czujny patrzy tylko czy nic się nie dzieje.

 2. Ala napisał(a):

  Każdy kto był świadkiem ataku serca dokładnie wie, że pierwsza myśl następnego dnia, albo i tego samego, to iść od razu na szkolenie, żeby się przekonać co dokładnie trzeba robić. Pierwsza pomoc w takich przypadkach jest niezwykle ważna, więc nie można działać bez sensu, lepiej konkretnie wiedzieć co robić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *