Cholesterol całkowity

Cholesterol całkowity podwyższony jest uznawany za schorzenie, charakteryzujące osoby z nadwagą oraz otyłe. Jednak coraz częściej zbyt wysoki cholesterol całkowity pojawia się w badaniach osób szczupłych. Co sprzyja podwyższeniu poziomu cholesterolu?

Cholesterol całkowity – norma

Większość lekarzy, zlecając badanie cholesterolu, zleca również zbadanie poziomu cholesterolu LDL oraz HDL przy jednoczesnym ustaleniu poziomu trójglicerydów. Dopiero znajomość wszystkich wymienionych frakcji pozwala na doprecyzowanie, czy podwyższony poziom cholesterolu u pacjenta jest chwilowy, czy może wiąże się z nim jakaś poważna choroba.

Dla pacjentów w Polsce obecnie obowiązująca norma dla cholesterolu całkowitego wynosi 200 mg/dl, przy czym należy pamiętać, że według części lekarzy ta norma jest niższa i wynosi 190 mg/dl. Przy ocenie stanu zdrowia pacjenta uwzględnia się bardzo często także poziom cholesterolu LDL, zwanego cholesterolem złym, oraz cholesterolu HDL, uznawanego za cholesterol dobry, który sprzyja usuwaniu złego cholesterolu z krwi.

Normy poszczególnych frakcji cholesterolowych

Przy normie dla cholesterolu całkowitego nie uwzględnia się żadnych dodatkowych czynników, które mogłyby wpłynąć na jego podwyższenie. Natomiast przy ustalaniu poziomu LDL czy HDL stan zdrowia pacjenta ma bardzo duże znaczenie.

Zasadniczo poziom cholesterolu LDL powinien wynosić u zdrowych pacjentów 130 mg/dl, jednak u pacjentów z różnymi chorobami przewlekłymi lekarz może uznać, że jego poziom powinien być niższy. I tak cholesterol LDL powinien być niższy i nie może przekroczyć 100 mg/dl u osób po udarach czy cierpiących na problemy z układem krążenia. Ale już u osób chorych na cukrzycę zaleca się, aby poziom cholesterolu LDL był niższy od 70 mg/dl.

Nieco inaczej sytuacja wygląda z cholesterolem HDL. W tym przypadku jego norma powinna być wyższa niż 60 mg/dl, zaś sami lekarze stosują normy minimalne dla pacjentów różnej płci.

Leczenie wysokiego poziomu cholesterolu

Najczęściej uważa się, że cholesterol całkowity podwyższony jest efektem zbyt tłustej diety, bogatej w szkodliwe dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Zamiana ich na zdrowe tłuszcze omega 3, wyeliminowanie niektórych tłustych potraw, w tym również mięsa i fast-foodów, wzbogacenie diety o warzywa oraz regularna aktywność fizyczna pomagają nie tylko w utracie zbędnych kilogramów, ale również w obniżeniu poziomu cholesterolu. Uważa się, że obniżenie wagi ciała u osób otyłych i z nadwagą przekłada się na obniżanie wartości cholesterolu całkowitego oraz LDL.

W niektórych przypadkach zaleca się także rzucenie palenia papierosów. Nie zawsze jednak u pacjentów wystarczy zmiana diety czy większa aktywność fizyczna. Warto również spróbować medycyny ludowej, ziół i domowych sposobów na cholesterol. U pacjentów z bardzo wysokim poziomem cholesterolu, którzy są aktywni fizycznie, oraz u osób starszych często sięga się po farmakoterapię, aby w ten sposób obniżyć poziom cholesterolu.

Obniżenie poziomu cholesterolu

Dlaczego tak ważne jest uzyskanie odpowiedniego poziomu cholesterolu? Według lekarzy obniżenie cholesterolu całkowitego, a co za tym idzie także cholesterolu LDL, zaledwie o 10%, znacząco obniża ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Ryzyko to może być obniżone od około 30% u pacjentów mających 60 lat, do ponad 50% u pacjentów, którzy przekroczyli 40. rok życia. Przy interpretowaniu wyników badań pacjenta, w tym w szczególności przy porównywaniu normy cholesterolu do wyników pacjenta, ważna jest również wiedza na temat jego stanu zdrowia oraz przebytych chorób, które mogą mieć wpływ na wynik badania krwi.

Rate this post