Choroba wieńcowa

Wśród chorób cywilizacyjnych choroba wieńcowa zajmuje czołowe miejsce. Stale wzrasta liczba zachorowań, jest także główną przyczyną zawałów serca i zgonów.

Co to jest choroba wieńcowa

Nazywana jest także chorobą niedokrwienną serca. Jej istotę stanowi niedotlenienie mięśnia sercowego. Stan taki występuje wtedy, gdy z różnych przyczyn do serca dopływa zbyt mała ilość krwi, która jest nośnikiem tlenu, równocześnie występuje niedobór substancji odżywczych.

Krew do serca dostarczana jest przez szereg tętnic wieńcowych, czasami jednak zostają one przytkane lub zatkane całkowicie i przepływa przez nie znacznie mniej krwi. Proces chorobowy zachodzi bardzo powoli i może trwać latami.

Rozróżnia się dwa rodzaje choroby wieńcowej:

 • stabilną,
 • ostre zespoły wieńcowe.

Stabilna choroba wieńcowa obejmuje kilka schorzeń: dławicę piersiową, dławicę odmienną, zespół sercowy. Ostre zespoły wieńcowe to zawały serca, nagły zgon sercowy oraz dławica piersiowa niestabilna. Główna różnica polega na różnym stopniu zamknięcia tętnic wieńcowych.

Przyczyny choroby wieńcowej

Przyczyny choroby wieńcowej dzieli się na pierwotne i wtórne. Te pierwsze związane są ze zmianami zachodzącymi w tętnicach. Polegają one na stopniowym zamykaniu światła tętnic. Wśród przyczyn pierwotnych, aż 98% stanowi miażdżyca. Polega ona na odkładaniu na ściankach tętnic blaszek cholesterolu, które stopniowo zatykają tętnicę wieńcową, aż do całkowitego jej zamknięcia.

Wśród innych przyczyn można wymienić: zwężenie tętnic wieńcowych spowodowane innymi chorobami, odkładanie na ściankach tętnic produktów nieprawidłowej przemiany materii, wrodzone anomalie tętnic, zatory tętnic.

Przyczyny wtórne to takie, które nie są spowodowane zmianami we wnętrzu tętnic wieńcowych. Najczęściej jest to skurcz tętnicy wieńcowej, zatrucie tlenkiem węgla, anemia, niedociśnienie.

Objawy choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa serca najczęściej daje o sobie znać po wysiłku fizycznym, po obfitym posiłku, podczas stresu. Wystąpienie poniższych objawów powinno skłonić do wizyty u lekarza:

 • promieniujący ból w klatce piersiowej, który ustępuje po zażyciu np. nitrogliceryny,
 • ból zamostkowy,
 • przyspieszone tętno,
 • kołatanie serca,
 • płytki oddech,
 • nudności i zawroty głowy.

Diagnoza i leczenie choroby wieńcowej

Podstawowe znaczenie dla diagnozy choroby mają badania analityczne, EKG, poziom enzymów sercowych, echokardiografia. W niektórych przypadkach zalecana jest koronarografia pozwalająca na dokładne obejrzenie stanu tętnic wieńcowych.

Istotną rolę w leczeniu choroby wieńcowej odgrywa zmiana diety i stylu życia. Dieta powinna być niskocholesterolowa, bogata w warzywa i owoce, należy ograniczyć spożywanie słodyczy. Bardzo istotna jest rezygnacja z używek, typu papierosy i alkohol. Trzeba aktywnie spędzać czas, w miarę możliwości na świeżym powietrzu.

Leczenie farmakologiczne najczęściej jest leczeniem stałym. Przede wszystkim stosuje się leki obniżające cholesterol i udrażniające naczynia, przyśpieszające metabolizm. W przypadku nagle pojawiających się bólów stosuje się leki o szybkim działaniu doraźnym, np. nitroglicerynę.4 replies on “Choroba wieńcowa”

 1. Tolkien napisał(a):

  Mój dziadek zmarł na chorobę wieńcową, ale to były czasy, że dla wielu ludzi tylko zawał serca był groźną chorobą. I tylko on był w pewnym sensie zagrożeniem życia. Jak ktoś miał chorobę wieńcową to samo w sobie nie wydawało się to groźne, dopóki nie dostał zawału.

 2. Arnold napisał(a):

  Na szczęście chorobę wieńcową łatwiej rozpoznać zanim pojawią się poważne kłopotu w stylu zatoru czy zawału serca. Ale nie można jej lekce sobie ważyć, bo okaże się, że w gruncie rzeczy można na nią nawet umrzeć i żaden zawał do tego potrzebny nie będzie.

 3. Sergiusz napisał(a):

  W 2009 mialem zawal,wlozono mi dwa stenty,pozniej dieta,przepisane lekarstwa,cwiczenia glownie chodzenie w misread jak mi czars na to pozwalal i………w grudniu ubieglego roku kolejny trzeci stent.
  Ostatnio czytam ze wszystko co kiedys nie mozna bylo,nie ma zadnego zwiazku z chorobami serca
  Dlaczgo leczy sie objawy a nie przyczyny,przeciez zapalenie tetnic mozna stwierdzic I odpowiednio leczyc ale czy to sie oplaca?

 4. Krystyna Mitas napisał(a):

  17,marca 2017 r. włożono mi dwa stenty przy chorobie wieńcowej , to był zabieg laserowy , przez prawą pachwinę, do serca . Dzisiaj miną miesiąc , a Ja strasznie cierpię nie mogę chodzić ,nogi mi się robią jak z waty, i wszystkie wnęczności mnie bolą , od pleców przez żołądek , w koło mnie wszystko boli . Dietę utrzymuję , ale boję się wyjść z domu że moje nogi nie chcą mnie nosić . Jak długo to potrwa ? . Czy może mi ktoś na to odpowiedzieć mam 64lata .Proszę o poważną odpowiedź.Krystyna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *