Co to jest choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych w krajach wysokorozwiniętych. W Polsce co roku zapada na nią 250–300 osób na 100 000 mieszkańców, równocześnie jednak od kilku lat spada umieralność z jej powodu.

Czym jest choroba wieńcowa?

Często nazywana jest także chorobą niedokrwienną serca, ponieważ głównym jej symptomem jest niewystarczająca ilość krwi dostarczana do mięśnia sercowego. Efektem tego jest niewystarczająca ilość tlenu i substancji odżywczych doprowadzanych przez krew do serca.

Serce to najciężej pracujący mięsień w naszym ciele. Stale musi pompować krew krążącą w naczyniach krwionośnych, do czego potrzebuje tlenu, minerałów, witamin. Ich niedobór zaburza prawidłową pracę serca. Odczuwalne jest to zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego, ponieważ wzrasta wtedy zapotrzebowanie na tlen. Najczęstszą przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca powodująca zatykanie tętnic. W wyniku miażdżycy, we wnętrzu naczyń krwionośnych tworzą się blaszki miażdżycowe, które stopniowo zmniejszają ich światło i przepływ utlenionej krwi.

Objawy choroby wieńcowej

Pierwsze symptomy choroby wieńcowej pojawiają się podczas zwiększonego wysiłku fizycznego. Odczuwamy przyśpieszony puls, brak powietrza (musimy odpoczywać i głęboko oddychać). Wśród objawów choroby wieńcowej mogą pojawić się także:

 • kołatanie serca,
 • spłycenie oddechu,
 • ból w okolicach mostka promieniujący do barków, ramion i rąk,
 • uczucie gniecenia w klatce piersiowej,
 • nudności, wymioty.

W początkowym stadium choroby wieńcowej, dolegliwości ustępują w kilka minut po wysiłku lub zażyciu nitrogliceryny.

Grupy ryzyka choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa, a zwłaszcza miażdżyca, rozwijają się u osób, które nie przestrzegają zasad zdrowego trybu życia, ale w pełni korzystają z osiągnięć cywilizacyjnych. Największe zagrożenie rozwoju miażdżycy stanowią:

 • produkty wysokoprzetworzone,
 • siedzący tryb życia,
 • mała ilość owoców i warzyw w diecie,
 • stres,
 • palenie papierosów,
 • nadużywanie alkoholu.

Znacznie rzadziej przyczyną choroby wieńcowej są przyczyny wtórne, czyli spowodowane innymi chorobami, np. anomaliami tętnic, zatorami.

Leczenie choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa jest dość łatwa w diagnostyce. Wystarczy wykonać EKG, echokardiografię, poziom enzymów sercowych. Na ich podstawie lekarz dokonuje rozpoznania i określa stan zaawansowania choroby.  W stanach zaawansowanych wykonywana jest koronarografia, pozwalająca na dokładne zdiagnozowanie stanu tętnic, często też w trakcie badania są udrażniane.

Podstawą skuteczności leczenia choroby wieńcowej jest zmiana stylu życia, a przede wszystkim wprowadzenie diety o niskiej zawartości cholesterolu. Konieczne jest ograniczenie tłuszczy zwierzęcych i zastąpienie ich tłuszczami roślinnymi. Dieta powinna uwzględniać kasze, ciemne pieczywo, owoce, warzywa. Obniżeniu cholesterolu sprzyja także uprawianie sportów, długie spacery.

W zaawansowanym stopniu choroby konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Leki przede wszystkim przyśpieszają metabolizm, zmniejszają poziom cholesterolu i udrażniają tętnice.

Co to jest choroba wieńcowa i jak jej przeciwdziałać, dowiemy się w każdej przychodni rodzinnej i kardiologicznej.7 replies on “Co to jest choroba wieńcowa”

 1. 400+ napisał(a):

  Nie ma choroby wieńcowej, jak jest aktywność fizyczna i normalna dieta. Jakoś jeszcze nie spotkałem szczupłej osoby, żeby miała chorobę wieńcową. Wszystko zależy od nas samych, to nie jest żadna choroba weneryczna, więc zadek na rower i do boju i serce będzie zdrowe.

 2. Adaś Balgier napisał(a):

  Łatwo mówić komuś kto jest zapewne młody i zdrowy. Tylko, że choroba wieńcowa to nie jest choroba nastolatków, tylko dorosłych osób, które mają nadwagę. A wtedy nawet jak są chęci, to uprawianie sportu nie jest takie łatwe, bo wiąże się to obciążeniem stawów i ewentualnymi kontuzjami.

 3. Wysportowana napisał(a):

  Bzdura ! Może ty nie widziałaś SZCZUPŁEJ OSOBY z wieńcówką — ja mam wagę 47kg jestem aktywna fizycznie,uwielbiam jazdę na rowerze , mam 58 lat a świństwo i tak mnie dopadło.Nie rozumiem co ma wspólnego wspomniana przez CIEBIE choroba weneryczna z ruchem. Nie przypiął nie przyłatał .

  • W szoku napisał(a):

   To wszystko nie jest takie oczywiste… moja babcia nigdy była otyła, nigdy nie paliła itd., a od 40. roku życia do dziś [ma 87 lat] leczy się na wieńcówkę!!! Ja z kolei mam 37 lat, szczupła, zdrowa, nie paląca, zero tabletek hormonalnych itp., biegałam w maratonach, a dziś… zdiagnozowano miażdżycę tętnicy dolnej lewej nogi!!! I od czego? bo chyba nie od soku z buraka, który piję regularnie. Żeby było zabawniej, lipidogram mam idealny. Czyli są niestety osobniki podatne i czynniki wymienione w artykule nie maja wówczas wpływu. Pozdrawiam!

  • Ave napisał(a):

   Dokładnie tak samo jest ze mną. 58 lat, praca fizyczna, waga 53 kg, jazda rowerkiem, a tu odkrycie przy okazji echa serca nie do u wierzenia! Odżywianie zdrowe, niestety inne obciążenia, czyli osteoperoza, napadowe migotania przedsiomkow, niedoczynność tarczycy, hashimoto. To właśnie czynniki które są również sprzyjające. Np. Cholesterol wysoki mimo statyn i suplementów. Mój organizm mi jakby nie przyswaja wszystkiego. Tak więc różnie bywa i bardzo indywidualnie u każdego

 4. Zapanbrat napisał(a):

  Mój chłopak ma 23 lata.Niedawno trafił do szpitala z atakami duszności spowodowanej niedokrwieniem serca.Nie jest otyły i nie ma też problemów z aktywnością fizyczną.Niestety pali papierosy.Co przy takich dolegliwościach nie jest wskazane.Martwię się o niego 🙁

 5. Anka napisał(a):

  To głupota że szczupłe osoby nie mają choroby wieńcowej, czy słyszeliście o czymś takim jak genetyka , obciążenie genetyczne a jednak mówię wam że można być szczupły i uprawiać różne sporty i można mieć chorobę wieczną ! Mam 41 lat , wszczepiono mi stety i czekają mnie bajpasy , choroba dalej się rozwija , postępuje. Jak nie ma się pojęcia to proszę nie pisać bzdur .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *