Co to jest homocysteina

Homocysteina jest organicznym związkiem i naturalnie występującym aminokwasem, wytwarzanym jako część procesu metylowania ciała związanego z rozwojem organizmów – w szczególności za wytworzenie i utrzymywanie odpowiedniej specyfikacji tkankowej. Aminokwas z jednej strony jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale z drugiej, gdy występuje w nadmiarze, prowadzi do nieodwracalnych zmian zdrowotnych.

 

Czym jest homocysteina

 

To znajdujący się w organizmie aminokwas siarkowy, który jest wykrywalny podczas badania krwi. Powstaje wskutek trawienia białka. Zbyt wysoki poziom aminokwasów zaburza gospodarkę tlenową wewnątrz organizmu, w efekcie czego tworzą się szkodliwe wolne rodniki tlenowe. Utleniane od środka organy zapadają na różne choroby. Nadmiar homocysteiny (Hcy) może prowadzić do trwałych zmian i uszkodzenia naczyń krwionośnych, w których efekcie pojawia się miażdżyca, problem zakrzepowy, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne. W bardzo wysokich stężeniach może wywołać zawał serca i udar mózgu. Osoby z podwyższonym poziomem homocysteiny znacznie częściej dotyka również choroba Alzheimera.

 

Homocysteina pobudza także wzrost komórek mięśni gładkich, co doprowadza do odkładania się macierzy zewnątrzkomórkowej i kolagenu. W ten sposób ściany tętnic zagęszczają się i utwardzają. Niestety stan podwyższonego poziomu Hcy nie daje żadnych objawów.

 

Najwyższy poziom homocysteiny we krwi mają osoby, których dieta jest bardzo bogata w białka zwierzęce, a uboga w owoce i warzywa listne. Kwas foliowy i witaminy z grupy B, które znajdują się w owocach i warzywach, pomagają organizmowi pozbyć się nadmiaru aminokwasu. Z tego powodu tak ważne jest włączenie ich na stałe do diety.

 

Co to jest homocysteina

 

Podwyższony poziom aminokwasów może mieć podłoże genetyczne lub nabyte. To pierwsze zwykle jest związane z zaburzeniami katabolizmu homocysteiny. Wśród czynników, które mogą zaburzyć poziom homocysteiny, jest nieprawidłowe odżywianie, niedobór witaminy B12, B6, cynku oraz kwasu foliowego, palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Poziom Hcy może podwyższać również długotrwałe przyjmowaniem leków neurologicznych czy onkologicznych, a także choroby — przewlekła niewydolność nerek, niektóre odmiany białaczki, rak jajnika, niewydolność tarczycy, łuszczyca, czy przeszczep narządów, który wywołuje spadek witaminy B6 i kwasu foliowego. Na zbyt wysoki poziom aminokwasów ma wpływ również stres i kawa.

 

Na co wskazuje homocysteina

 

Odpowiedni poziom Hcy zapewnia prawidłową budowę i regenerację tkanek, jednak w nadmiarze tętnice ulegają zamknięciu i przestają być drożne. Jeśli jesteśmy obciążeni genetycznie dużym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, albo jesteśmy osobą młodą, u której wystąpił zawał mięśnia sercowego bądź udar mózgu, albo stwierdzono u nas niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego, powinniśmy dokonać pomiaru stężenia homocysteiny. Badanie homocysteiny przeprowadza się również u alkoholików, narkomanów, osób starszych, a także niemowląt z podejrzeniem homocystynurię.

 

Poziom homocysteiny oznacza się najczęściej w badaniu krwi przeprowadzanym na czczo. Za normę uznaje się stężenie od 5 do 15 µmol/l. Całkowicie bezpieczny poziom wynosi mniej niż 10 µmol/l.

 

Jeśli w trakcie badania stężenie aminokwasu osiągnie wartość w przedziale 20–30 µmol/l, to mamy już do czynienia z hiperhomocysteinemią. Stężenie aminokwasu rośnie wraz z wiekiem. Jest również podwyższone u kobiet w ciąży. Poziom homocysteiny w osoczu pozwala zarówno przewidywać, jak i wyprzedzać rozwój chorób.

 

 

 

 2 replies on “Co to jest homocysteina”

  1. Yakuza napisał(a):

    fajnie, fajnie, ale zapytajcie lekarza pierwszego kontaktu czy wie co to jest homocysteina. Zaręczam, że większość, zwłaszcza starszej daty, nie będzie kompletnie wiedzieć o co chodzi.

  2. znawca napisał(a):

    Nie przesadzaj, większość lekarzy doskonale wie co to jest homocysteina. Może trafiłeś źle na jakiegoś łosia, ale nie wyrabiaj sobie opinii na temat wszystkich lekarzy, bo trafiłeś na jednego niedouczonego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *