Dieta przy wrzodach żołądka

Wrzody żołądka i dwunastnicy są obecnie chorobą cywilizacyjną. Cierpi na nie coraz większa liczba osób, zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Każdego roku wzrost liczby zachorowań na to wyjątkowo przykre schorzenie obserwuje się również w Polsce. Wpływ na to zjawisko ma przede wszystkim niezdrowy tryb życia, palenie papierosów, picie dużych ilości alkoholu, przyjmowanie dużych dawek leków, opartych na kwasie acetylosalicylowym oraz chroniczny stres.

Leczenie wrzodów dwunastnicy oraz żołądka jest coraz bardziej efektywne, jednak wciąż nie daje ono 100-procentowej gwarancji, że choroba nigdy nie powróci. Z tego powodu osoby, które chorują lub chorowały na wrzody dwunastnicy lub żołądka, muszą przestrzegać rygorystycznej diety na wrzody, która uchroni je przed kolejnymi atakami choroby.

Lista produktów zakazanych

Niestety, osoby chore na wrzody żołądka muszą być przygotowane na to, że wiele produktów spożywanych przez nie do tej pory, nie zagości szybko w ich jadłospisie ponownie. Zakazane są bowiem wszelkie potrawy, które silnie obciążają żołądek i pobudzają wytwarzanie soków trawiennych.

Dieta na wrzody wyklucza picie soków owocowych, mleka – zwłaszcza pełnotłustego, alkoholu, mocnej kawy i herbaty, a także wszelkich napojów gazowanych. Napoje te silnie podrażniają bowiem śluzówkę żołądka, ułatwiają bakteriom Helicobacter pyroli rozwijanie się i tworzenie zmian chorobowych. Chorzy na wrzody dwunastnicy lub żołądka powinni też zrezygnować ze wszelkich ostrych i tłustych potraw. Nie powinni oni spożywać także: musztard, chrzanu, gotowych sosów do potraw i pikli. Z jadłospisu wykluczyć należy też: zupy na tłustych wywarach, zupy rybne, pasztety, produkty smażone we frytownicy lub na głębokim tłuszczu, wszelkie wędliny i kiełbasy, smalec, słoninę i tłuste sery – zwłaszcza typu brie i camembert, które często podaje się w wersji smażonej.

Odstawić należy też pieczywo z mąki z pełnego przemiału, naleśniki, wszelkie typy pierogów, zapiekanek i grubych kasz. Chorzy powinni ponadto zrezygnować z warzyw i owoców marynowanych, grzybów, warzyw kapustnych i wzdymających, rzodkiewek oraz wszelkich potraw podawanych wraz z zasmażkami. Wielbiciele słodkości również będą musieli pożegnać się z częścią łakoci, np. z tortami, marmoladą, kremami, czekoladą nadziewaną, cukierkami czy też z ciastem francuskim.

Papierosy i leki

Tak zwani wrzodowcy muszą również pamiętać, że w żadnym wypadku nie powinni oni palić papierosów. Ten niezwykle szkodliwy nałóg w ich przypadku jest szczególnie groźny, gdyż może doprowadzić do pojawienia się u nich perforacji ścian żołądka, które mogą być bezpośrednią przyczyną wystąpienia zapalenia otrzewnej. Zapalenie to może też przekształcić się w sepsę, która stanowi realne zagrożenie życia chorego.

Ponadto w czasie gojenia się wrzodów należy bezwzględnie unikać przyjmowania leków wyprodukowanych na bazie kwasu acetylosalicylowego. Zakazana jest więc popularna aspiryna czy polopiryna, którą powszechnie przyjmują osoby przeziębione. Leki te mogą bowiem nie tylko utrudniać gojenie się wrzodu, ale i doprowadzić do pojawienia się kolejnych ognisk chorobowych, gdyż mają one silnie negatywny wpływ na śluzówkę żołądka. W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych, bądź podczas przeziębienia, osoby chore na wrzody żołądka powinny przyjmować więc leki oparte o paracetamol, który jest znacznie łagodniejszą substancją, dozwoloną również w przypadku niemowląt, małych dzieci i kobiet ciężarnych lub karmiących piersią

5/5 - (9 Głosów)