Dusznica bolesna – dławica piersiowa

Dusznica bolesna (zwana też dławicą piersiową) to dolegliwość ściśle związana z chorobą niedokrwienną serca. W większości przypadków dotyka mężczyzn po 40. roku życia oraz kobiety po 50. roku życia – co oczywiście nie wyklucza wystąpienia choroby u zdecydowanie młodszych osób.

Choroba wywołuje nieprzyjemne i bolesne objawy, a w wielu przypadkach znacząco upośledza aktywność życiową. Leczenie dusznicy bolesnej jest uzależnione od jej zaawansowania i przebiegu. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie choroby. Zatem co to jest dusznica bolesna i jakie są jej podstawowe przyczyny oraz objawy?

Co to jest dusznica bolesna

Dusznica bolesna to zespól chorobowy, będący następstwem niewydolności naczyń wieńcowych. Owa niewydolność powoduje zaburzenia dopływu do mięśnia sercowego krwi, tlenu i substancji odżywczych, czego konsekwencją są nieprzyjemne i bolesne objawy.

Dławica piersiowa dzieli się na dwa podstawowe typy:

 • stabilna, która jest diagnozowana w przypadku, gdyż przez trzy miesiące nie następuje jej pogłębienie,
 • niestabilna, która występuje nagle, a dodatkowo obserwuje się stały postęp choroby.

Dodatkowo można wyróżnić dusznicę naczynioskurczową (pojawiającą się na skutek skurczu naczyń krwionośnych) oraz mikronaczyniową (gdy zwężeniu ulegają nie tylko główne żyły tętnicze w sercu, ale także mniejsze naczynia krwionośne). Pierwszy z typów dusznicy bywa bardzo bolesny, ale ryzyko zawału jest dużo mniejsze niż w przypadku drugiego typu choroby.

Przyczyny dusznicy bolesnej

Najczęstszą przyczyną dławicy piersiowej jest niewydolność naczyń wieńcowych, którą powodują dolegliwości miażdżycowe. Miażdżyca prowadzi do zwężenia tętnic, a tym samym zmniejszenia dopływu krwi do serca.

Wśród pozostałych przyczyn choroby, wymienia się:

 • wady anatomiczne serca,
 • zapalenie lub uraz tętnicy wieńcowej,
 • rozwarstwienie aorty,
 • zaburzenia metaboliczne,
 • zażywanie niektórych leków,
 • zatrucie czadem,
 • anemia,
 • mechaniczne urazy tętnicy,
 • nadczynność tarczycy,
 • schorzenia serca upośledzające pracę lewej komory,
 • nadkrzepliwość.

W wielu przypadkach przyczynami dusznicy bolesnej może być niezdrowy tryb życia (na przykład nadużywanie alkoholu, kofeiny i nikotyny, nadmierny stres, przepracowanie czy zbyt mała aktywność fizyczna) lub jedna z chorób cywilizacyjnych: cukrzyca, otyłość, nadciśnienie bądź wysokie stężenie cholesterolu. Nie do rzadkości należą sytuacje, w których atak dławicy piersiowej następuje na skutek wysiłku fizycznego, zimna, zdenerwowania lub długotrwałego stresu.

Objawy dusznicy bolesnej

Jednym z podstawowych objawów dusznicy bolesnej jest ból umiejscowiony w okolicy klatki piersiowej, który przybiera formę bólu zamostkowego lub rozprzestrzeniającego się na inne części ciała (plecy, głowę, lewy bark lub brzuch). W zdecydowanej większości przypadków ból jest określany jako ugniatający, ściskający i piekący. To jednak nie wszystko.

Pozostałe objawy dusznicy bolesnej to:

 • duszności,
 • kołatanie serca,
 • brak tchu,
 • ogólny niepokój,
 • nadmierna potliwość (na przykład występująca po wysiłku),
 • ból brzucha,
 • nudności,
 • przewlekłe osłabienie i zmęczenie.

Niektóre z objawów dusznicy bolesnej nie są charakterystyczne i mogą być błędnie utożsamiane z innymi chorobami i dolegliwościami. Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć żadnych niepokojących symptomów i w jak najkrótszym czasie udać się do lekarza.

Dusznica bolesna to choroba bardzo niebezpieczna. Zlekceważenie niepokojących objawów i opóźnianie podjęcia leczenia nie tylko niekorzystnie wpływa na ogólny komfort życia, ale także może prowadzić do groźnych powikłań.5 replies on “Dusznica bolesna – dławica piersiowa”

 1. Olek napisał(a):

  Nie piję, nie palę, nie mam żadnych nałogów i prowadzę w miarę normalny tryb życia. I co? I właśnie zdiagnozowali mi dusznicę bolesną, a mam 35 lat! Więc to nie jest prawda, że to choroba tylko starszych osób, bo na pewno nie jestem emerytem i nie można powiedzieć, że jestem stary.

  • Rafał napisał(a):

   ja pierwszy atak miałem w wieku 28 lat – pierwszy przyjazd karetki, natomiast pierwsze objawy miałem już dużo wcześniej. zaznaczam że nie stosuje żadnych używek, oprócz jednej małej kawy z rana. Chodzę 3-4 razy w tygodniu na siłownię, mam dobrą kondycję i wiele osób zazdrości mi formy. Jak widać wiek i styl życia tutaj ma niewielkie znaczenie. Największym winowajcom jest kortyzol – hormon stresu. Jedne osoby radzą sobie lepiej ze stresem inne gorzej i to jest przyczyna dlaczego jedni na to chorują a inni nie.
   Najgorsze w tej chorobie jest lekceważące podejście lekarzy. W pierwszej kolejności zapytali mnie o wiek, gdy powiedziałem 28, to od razu bez szczegółowych badań stwierdzili że jestem za młody na chorobę serca i odesłali mnie do domu. Za 3 dni znowu karetka. Tym razem powiedzieli mi żebym zmienił pracę – gdyby to było takie proste.

   • Filip napisał(a):

    Mogę spytać, jakie mieliście objawy? Bo te opisane wyżej odbiegają trochę od moich (czyli ściąganie po lewej stronie klatki piersiowej w nocy).

 2. prima napisał(a):

  hehe podaj wagę i jadłospis z tygodnia… Bo każdy myśli, że jest super zdrowy, a jak się zaczynają temu lekarze przyglądać, to się włos jeży na głowie. „Bo wszyscy w rodzinie tak jedli” i cholesterol milion + 30 kilogramów nadwagi i to od najmłodszych lat. A potem dusznica bolesna to i tak tylko delikatne ostrzeżenie.

 3. Bajka napisał(a):

  U mnie też zdiagnozowano dusznicę. Jestem aktywna, uprawiam sporty, jem zdrowo, nie jadam mięsa. Teraz mam 32 lata, ale dusznicę zdiagnozowano u mnie w wieku 25 lat !!! Pozdrawiam wszystkich walczących z tą chorobą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *