Category Archives: Informacje o zawale

Zawał przedniej, tylnej i dolnej ściany serca

Choroby serca są najczęstszymi przyczynami zgonów w Polsce. Wśród nich najczęściej występuje zawał serca. W tętnicach bezpośrednio doprowadzających krew do serca, tworzą się zwężenia, tzw. blaszki miażdżycowe, które mają tendencję do pękania. One z czasem narastają i powodują całkowitą blokadę przepływu krwi. Wówczas powstaje nagła blokada dopływu krwi do serca. Pacjenci zwykle odczuwają to jako ból gniotący, piekący, zlokalizowany w okolicy mostka. Ból może promieniować do okolicy barku, żuchwy, lokalizować się w okolicy międzyłopatkowej, a także powodować nagłe drętwienie palców rąk. Istnieją jednak grupy pacjentów, którzy nie odczuwają zawału serca.

Continue reading →Scyntygrafia serca

Choroby serca to jedna z bardziej skomplikowanych dolegliwości. W niektórych przypadkach konieczne jest sprawdzenie, gdzie dokładnie wystąpił zator lub ukryta wada. To właśnie scyntygrafia serca potrafi zazwyczaj dać lekarzom odpowiedzi na te pytania. Na czym polega tego typu badanie i czy wiążą się z nim jakiekolwiek skutki uboczne?

Continue reading →

Przechodzony zawał serca

Zawał serca to poważne schorzenie, które często bywa śmiertelne. Dlatego też nie należy bagatelizować objawów wskazujących na tę chorobę. W jaki sposób może objawiać się przechodzony zawał serca, jak może wyglądać jego leczenie i jakich skutków należy się obawiać? Continue reading →

Operacja zastawki serca

Operacja zastawki serca to dzisiaj niemal rutynowy, a przy tym bardzo skuteczny sposób na leczenie zaawansowanych wad serca. Przeprowadzenie zabiegu umożliwia wielu osobom powrót do niemal normalnego funkcjonowania – bez uciążliwych i zagrażających życiu objawów.

Continue reading →

Operacja aorty serca

Wszelkie zmiany chorobowe dokonujące się wokół serca są niezwykle groźne dla zdrowia. Wczesna diagnostyka daje jednak spore szanse na całkowite wyleczenie. Niestety niektóre choroby nie są widoczne gołym okiem. Tak jest z tętniakami aorty. Czym właściwie jest tętniak? Continue reading →

Koronarografia serca

Serce człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje bogatej w tlen krwi, która jest dostarczana do narządu przez tętnice wieńcowe. W zdrowym i dobrze funkcjonującym organizmie nic nie zakłóca tego procesu. Zupełnie inaczej jest w sytuacji, gdy tętnice oplatające mięsień sercowy wykazują jakiekolwiek nieprawidłowości – na przykład zwężenia na skutek zmian miażdżycowych. To pierwszy krok do choroby niedokrwiennej serca, która – niezdiagnozowana i nieleczona – może mieć tragiczne skutki. Dlatego też tak ważne jest wykonanie prawidłowej diagnostyki – zwłaszcza w sytuacji objawów ze strony serca i układu krążenia. Podstawowym badaniem pozwalającym określić stan tętnic wieńcowych jest koronarografia serca.

Continue reading →

Elektrokardiografia (EKG)

Elektrokardiografia serca, znana pod skrótem EKG, to jedno z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych badań serca, które w krótkim czasie pozwala wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego narządu. Niewątpliwą zaletą EKG serca jest szybkość i dostępność – można je wykonać w dowolnej przychodni, a podstawowe badanie trwa nie dłużej niż kilka minut. Co więcej – EKG bywa wykonywane nie tylko w sytuacji niepokojących objawów, ale także w ramach profilaktyki, zwłaszcza u osób szczególnie narażonych na ryzyko chorób serca. Czym jest badanie EKG i jakie są jego wskazania? Oto kilka podstawowych informacji.

Continue reading →

Echokardiografia (UKG serca)

Echokardiografia serca (zwana też echem serca lub UKG serca) to jedna z metod badania tego narządu, która wykorzystuje zjawisko fali ultradźwiękowej. Badanie UKG jest niezwykle przydatnym rozwiązaniem w diagnostyce chorób serca, gdyż pozwala sprawdzić wielkość, budowę i pracę komór bądź zastawek serca oraz zdiagnozować ewentualne wady lub choroby tego narządu. Continue reading →

Bajpasy

Bajpasy serca. Wszczepienie bajpasów to operacja, która jest stosowana w przypadku pacjentów, mających problemy z prawidłową pracą układu wieńcowego. Dzięki niej możliwe jest zminimalizowanie ryzyka pojawienia się groźnych powikłań oraz przedłużenie życia pacjenta.

Continue reading →