Jak obniżyć cholesterol

Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jego nadmiar może być jednak bardzo szkodliwy. Jak utrzymać równowagę i jak obniżyć cholesterol, który negatywnie wpływa na stan zdrowia? Klucz do sukcesu to zbilansowana dieta i ruch.

Dlaczego nadmiar cholesterolu jest szkodliwy?

Cholesterol to substancja tłuszczowa, która naturalnie występuje we wszystkich komórkach ciała i jest potrzebna między innymi do przyswajania witaminy D czy powstawania hormonów płciowych (progesteronu, estrogenu, testosteronu). Około 70% cholesterolu powstaje w organizmie, 30% dostarczane jest z dietą.

Wyróżnia się dwa rodzaje cholesterolu: cholesterol HDL – czyli „dobry” cholesterol (który zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia) – oraz cholesterol LDL – „zły” cholesterol przyczyniający się do rozwoju miażdżycy.

Nadmiar złego cholesterolu odkłada się w naczyniach krwionośnych, zwężając je i ograniczając ilość krwi docierającej do organów, np. serca. Powoduje także pękanie blaszek miażdżycowych i powstawanie zakrzepów, które w prostej linii prowadzą do zawału serca. Obfitość cholesterolu w diecie stanowi się bezpośrednie zagrożenie dla życia – powoduje nie tylko otyłość i złe samopoczucie, ale przede wszystkim poważne choroby układu krwionośnego.

Cholesterol – jak obniżyć?

Jak obniżyć cholesterol w krótkim czasie? Najczęściej wystarczy zmiana kilku nawyków, żeby gospodarka tłuszczowa organizmu wróciła do normy. W pierwszej kolejności należy porzucić nałogi, takie jak nadmierne spożycie alkoholu czy palenie papierosów. Alkohol i tytoń przyczyniają się do okładania się złego cholesterolu w organizmie, a tym samym sprzyjają chorobom układu krwionośnego. Inna ważna kwestia to zmiana diety. Prawidłowo zbilansowane, zdrowe posiłki to najskuteczniejsze narzędzie w walce z wysokim cholesterolem LDL. Zastanawiając się na tym, jak obniżyć cholesterol, warto też postawić na regularną aktywność fizyczną. Sport pomaga spalić tkankę tłuszczową, a tym samym przywrócić odpowiedni poziom tłuszczów w ciele.

Jak zbić cholesterol dietą?

Jak powinna wyglądać dieta osoby, która walczy z wysokim poziomem cholesterolu? Dla utrzymania zdrowia nie trzeba całkowicie eliminować cholesterolu w posiłkach, wystarczy zadbać o to, by jego poziom nie był zbyt wysoki. Posiłki obfite w cholesterol powinny być spożywane w rozsądnych ilościach i nie mogą być one podstawą diety.

Przede wszystkim należy ograniczyć tłuszcze zwierzęce, bo to głownie one przyczyniają się do odkładania cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Zamiast tłustych mięs i szynek, lepiej postawić na chude, gotowane mięso ze sprawdzonego źródła. Należy unikać smalcu, masła, śmietany, mleka i jego przetworów. Jeśli się je spożywa – wybierać te dobrej jakości, pełnowartościowe. Jednym z najbardziej niebezpiecznych pokarmów są bogate w cholesterol jajka – ich liczba w tygodniowej diecie nie powinna przekroczyć 3-4.

Podstawą zdrowej diety na obniżenie cholesterolu powinny być warzywa i owoce. Zawarte w nich antyoksydanty pomagają zbijać nadmiar złego cholesterolu. Walcząc z tkanką tłuszczową, należy spożywać pełnoziarniste produkty zbożowe (pieczywo, grube kasze) oraz pić dużo wody. Niezdrowe tłuszcze zwierzęce najlepiej zastąpić roślinnymi olejami. Zawarte w wielu roślinach (np. kukurydzy, orzechach, siemieniu lnianym, sezamie) stenole i sterole nie tylko nie szkodzą, ale dodatkowo obniżają poziom złego cholesterolu. W sklepach dostępne są też wzbogacone nimi margaryny, które świetnie sprawdzą się jako zastępnik masła czy smalcu. Warto również spróbować domowych sposobów i ziół.2 replies on “Jak obniżyć cholesterol”

  1. pedriks napisał(a):

    Przede wszystkim poziom cholesterolu można obniżyć dietą. To jest podstawowe działanie, które trzeba wdrożyć i można to zrobić stosunkowo łatwo. Wcale nie trzeba wszystkiego zmieniać, wystarczy małe kroki na początku robić.

  2. Fabio napisał(a):

    Można sprawdzić jak obniżyć poziom cholesterolu, ale według mnie najważniejsza wcale nie jest dieta. Ważniejszy jest sport, tylko lepiej nie nakręcać się od razu na jakieś wyczyny, tylko spokojne truchtanie czy jeżdżenie na rowerze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *