Koronarografia serca

Serce człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje bogatej w tlen krwi, która jest dostarczana do narządu przez tętnice wieńcowe. W zdrowym i dobrze funkcjonującym organizmie nic nie zakłóca tego procesu. Zupełnie inaczej jest w sytuacji, gdy tętnice oplatające mięsień sercowy wykazują jakiekolwiek nieprawidłowości – na przykład zwężenia na skutek zmian miażdżycowych. To pierwszy krok do choroby niedokrwiennej serca, która – niezdiagnozowana i nieleczona – może mieć tragiczne skutki. Dlatego też tak ważne jest wykonanie prawidłowej diagnostyki – zwłaszcza w sytuacji objawów ze strony serca i układu krążenia. Podstawowym badaniem pozwalającym określić stan tętnic wieńcowych jest koronarografia serca.

Co to jest koronarografia serca

Koronarografia serca to badanie diagnostyczne, którego podstawowym celem jest ocenienie drożności tętnic i uwidocznienie ich ewentualnych zwężeń. Badanie jest wykonywane nie tylko w celu rozpoznania choroby niedokrwiennej serca, ale także przed niektórymi zabiegami wykonywanymi na mięśniu sercowym, na przykład przed wszczepieniem bajpasów lub angioplastyką.

Samo badanie jest wykonywane w sali zabiegowej przy znieczuleniu ogólnym i polega na wprowadzeniu specjalnego cewnika do tętnic wieńcowych. Następnym krokiem jest podanie kontrastu i nagranie obrazu przedstawiającego stan badanych naczyń. Zabiegiem często towarzyszącym koronarografii jest wentrykulografia, która umożliwia ocenę wielkości i kurczliwości lewej komory serca. Na podstawie wyników tych badań lekarz może ocenić stan tętnic i zalecić dalsze leczenie.

Koronarografia serca – wskazania

Koronarografia serca to badanie pozwalające określić stopień i miejsce zwężenia tętnic wieńcowych, a tym samym umożliwiające zdiagnozowanie i określenie stanu zaawansowania choroby niedokrwiennej serca. O przeprowadzeniu badania zawsze decyduje lekarz.

Koronarografia wskazania ma szerokie, do których należą między innymi:

 • podejrzenie niebezpiecznych zmian w naczyniach krwionośnych,
 • rozpoznana dławica piersiowa,
 • niewydolność serca,
 • podejrzenie zawału serca,
 • wada zastawkowa,
 • podwyższone ryzyko choroby serca (na skutek nadciśnienia tętniczego, cukrzycy lub podwyższonego poziomu cholesterolu),
 • tętniak aorty,
 • nagłe zatrzymanie krążenia z nieznanych przyczyn,
 • niewyjaśnione bóle w klatce piersiowej.

W niektórych przypadkach koronarografia serca jest wykonywana w celach podjęcia decyzji o dalszym leczeniu lub oceny skuteczności dotychczasowej terapii.

Mówiąc o koronarografii serca, warto też wspomnieć o jej przeciwwskazaniach – bezwzględnych lub względnych. Przeciwwskazaniem bezwzględnym jest brak zgody pacjenta na przeprowadzenie takiego badania. Natomiast wśród względnych przeciwwskazań można wymienić obrzęk płuc, niewydolność nerek, niedokrwistość, ciężkie zaburzenia elektrolitowe, udar mózgu, krwawienia z przewodu pokarmowego lub uczulenia pacjenta na środki kontrastowe. W przypadku przeciwwskazań względnych decyzję o ewentualnym przeprowadzeniu badania zawsze podejmuje lekarz.

Koronarografia serca – jak się do niej przygotować

Przygotowania do koronarografii serca są uzależnione od tego, czy jest ona wykonywana w trybie pilnym, w sytuacji zagrożenia życia, czy też planowym. W tym pierwszym przypadku zazwyczaj nie ma czasu na jakiekolwiek przygotowania, więc ograniczają się one do podania odpowiednich leków. Natomiast w sytuacji, gdy badanie jest planowane, lekarz zaleca szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, odstawienie niektórych leków i wykonanie dodatkowych badań. Przeprowadzenie koronarografii wymaga kilkudniowego pobytu w szpitalu. Na podstawie wyniku badania lekarz zaleca dalsze postępowanie.

Koronarografia serca to badanie, które każdego roku ratuje życie bardzo wielu pacjentom – także tym zupełnie nieświadomym istniejącego zagrożenia. Jest to zabieg inwazyjny i jako taki narażony na pewne komplikacje i powikłania – między innymi krwawienia, arytmie, udary, a w skrajnych przypadkach także zgon. Jednak zdarzają się one niezwykle rzadko, a ryzyko w stosunku do korzyści jest naprawdę bardzo niewielkie.5 replies on “Koronarografia serca”

 1. Miki napisał(a):

  Czasami jest tak, że koronarografia wykrywa zawał serca, o którym się nawet wcześniej nie wiedziało! Bo utarło się, że zawał serca to padnięcie na ziemię, karetka, szpital i tak dalej. A czasami może być tak, że nie zauważy się zawału serca i nie są to wcale rzadkie przypadki.

  • Yanosik napisał(a):

   No tak, ale koronarografia nie jest przeprowadzana tak sama z siebie, bo sobie ktoś zażyczy takie badanie. Zwłaszcza, że wymaga ono znieczulenia ogólnego, co nie jest przecież normą nawet przy zabiegach. Muszą być konkretne wskazania do koronarografii żeby ją przeprowadzić i żeby miała sens.

 2. #¥# napisał(a):

  Nie ma tak ze sobie koronografie zazyczysz jestem świeżo po zawale kilka dni dosłownie, miałam zabieg i nie jak ktoś pisze w znieczuleniu ogólnym tylko miejscowym! Nieprawda jest ze robisz badania profilaktycznie bzdura ja mimo obciążenia genetycznego nigdy nie robiłam badań pod tym kontem tylko jak mi się przytrafiło to się dowiedziałam ze mam nadciśnienie itd

 3. #¥# napisał(a):

  Nie ma tak ze sobie koronografie zazyczysz jestem świeżo po zawale kilka dni dosłownie, miałam zabieg i nie jak ktoś pisze w znieczuleniu ogólnym tylko miejscowym! Nieprawda jest ze robisz badania profilaktycznie bzdura ja mimo obciążenia genetycznego nigdy nie robiłam badań pod tym kontem tylko jak mi się przytrafiło to się dowiedziałam ze mam nadciśnienie itd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *