Nadciśnienie tętnicze w ciąży

Nadciśnienie w ciąży to stan bardzo niebezpieczny, który zagraża zarówno matce, jak i jej nienarodzonemu dziecku. I chociaż medycyna wciąż idzie do przodu, to ten niebezpieczny stan jest dla położników dużym wyzwaniem. Zlekceważenie objawów i brak podjęcia odpowiednich kroków może skończyć się tragicznie.

A sytuacja jest dosyć poważna, gdyż nadciśnienie tętnicze w ciąży dotyka niemal 8% wszystkich przyszłych mam. Dlatego też tak ważne jest stałe kontrolowanie poziomu ciśnienia i w razie jakichkolwiek skoków natychmiastowe udanie się do lekarza. Leczenie nadciśnienia w ciąży jest dobierane w sposób indywidualny i zależy od jego wartości oraz stanu pacjentki.

Czym jest nadciśnienie w ciąży i jakie są czynniki ryzyka

O nadciśnieniu tętniczym w ciąży można mówić wtedy, gdy jego wartość przekracza dopuszczalną normę, czyli 140/90 mmHg. I chociaż jego dokładne przyczyny nie są do końca znane, to wielu badaczy przypuszcza, iż na jego powstawanie mogą wpływać czynniki genetyczne, zmiany hormonalne, zachodzące podczas ciąży i niewłaściwa dieta.

Wśród czynników determinujących ryzyko nadciśnienia tętniczego w ciąży można wymienić:

 • wiek (poniżej 18 i powyżej 35 roku życia),
 • pierwsza ciąża i pierwszy poród,
 • występowanie stanu przedrzucawkowego lub rzucawki wśród najbliższych członków rodziny (na przykład u matki lub siostry),
 • nadciśnienie pierwotne (którego przyczyna nie jest znana) lub nadciśnienie wtórne (które występuje jako następstwo niektórych schorzeń: chorób nerek lub serca, problemów endokrynologicznych, guzów nadnerczy i wielu innych),
 • choroby układy oddechowego,
 • cukrzyca,
 • wielowodzie,
 • ciąża wielopłodowa (czego skutkiem jest większe zapotrzebowanie na białko),
 • zaśniad groniasty,
 • obrzęk płodu,
 • różnorodne schorzenia nerek.

Wśród znaczących czynników ryzyka występowania nadciśnienia w ciąży należy wymienić stres, który bardzo niekorzystnie wpływa na organizm przyszłej mamy. Jednak bez względu na przyczyny wystąpienia tego niebezpiecznego zjawiska nadciśnienie w ciąży objawy posiada bardzo charakterystyczne. Przyszła mama odczuwa przede wszystkim bóle i zawroty głowy. Dodatkowo mogą pojawić się zaburzenia widzenia oraz obrzęki, które pojawiają się w okolicach twarzy czy górnej połowy ciała. W skrajnych przypadkach (na przykład w stanie przedrzucawkowym) pojawiają się wymioty, ból brzucha, duszności oraz nadwrażliwość na światło. Taki stan wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.

 

Nadciśnienie a ciąża

Nadciśnienie tętnicze w ciąży dzieli się na dwa podstawowe rodzaje:

 • nadciśnienie przewlekłe, które pojawiło się jeszcze przed ciążą i jest związane z innymi schorzeniami,
 • nadciśnienie indukowane ciążą, które jest rozpoznawane po 20 tygodniu ciąży u kobiet, które wcześniej charakteryzowały się prawidłowymi wartościami ciśnienia.

Do dzisiaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego ciąża może wywołać nadciśnienie. Jedna z teorii wskazuje na to, iż organizm matki traktuje płód jako „ciało obce” i próbuje z nim walczyć. Na skutek tego dochodzi do niszczenia łożyska i wydzielania substancji obkurczających naczynia krwionośne, co przekłada się na wzrost ciśnienia. Nadciśnienie indukowane ciążą jest zazwyczaj przejściowe i mija do 12 tygodnia po porodzie. W niektórych przypadkach nie ustępuje i zamienia się w nadciśnienie przewlekłe.

Nadciśnienie tętnicze w ciąży jest bardzo niebezpieczne i może wywołać wiele powikłań. W przypadku matki może doprowadzić do udaru, zawału serca, niewydolności krążenia i nerek, zaburzeń krzepnięcia krwi czy uszkodzeń wątroby. Natomiast dziecko w wyniku nadciśnienia ciążowego jest narażone na niedotlenienie, zahamowanie wzrostu, wcześniactwo, a nawet śmierć w łonie matki. Dlatego nie wolno lekceważyć tego problemu i regularnie poddawać się badaniom. Zdiagnozowane i odpowiednio leczone nadciśnienie w ciąży nie wyklucza urodzenia zdrowego dziecka.2 replies on “Nadciśnienie tętnicze w ciąży”

 1. matka napisał(a):

  Nadciśnienie w ciąży powinno być zawsze badane i kontrolowane regularnie i często. Nie może być tak, że wystarczy sobie raz zrobić badanie i człowiek ma wszystko gdzieś… Niestety wciąż nie brakuje takich nieodpowiedzialnych osób, ale powinno się zawsze dążyć do tego by było ich jak najmniej, przynajmniej tych nieświadomych.

 2. Ala napisał(a):

  Jak ktoś ma nadciśnienie tętnicze w ciąży to chyba nie ma żadnych wątpliwości, że nie ma co czekać z kontrolą co miesiąc. Powinno się chodzić nie tylko częściej do lekarza, ale też warto samej sobie mierzyć ciśnienie, żeby wiedzieć czy nie zaczyna niebezpiecznie rosnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *