Objawy choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa dotyczy już ok. 1 miliona Polaków, a jest przyczyną zgonu ok. 100 tys. To najczęstsza przyczyna zgonów w naszym kraju. Warto więc wiedzieć jak jej zapobiegać.

Choroba wieńcowa – przyczyny i objawy

Często nazywana jest chorobą niedokrwienną lub dusznicą bolesną. Pierwsze określenie wynika z niedostatecznego ukrwienia mięśnia sercowego, drugie z jednego z głównych objawów.

Najczęstszą przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca, czyli niedrożność tętnic. Dochodzi do niej w dłuższym okresie czasu w wyniku odkładania się cholesterolu na ściankach tętnic. Tworzy on tzw. blaszki cholesterolowe, które stopniowo zamykają światło tętnic i ograniczają dopływ krwi do mięśnia sercowego. Skutkiem tego jest niedotlenienie serca i niedostatek substancji odżywczych, czyli witamin, minerałów i mikroelementów.

Na chorobę wieńcową najbardziej narażone są osoby po 40. roku życia, zwłaszcza mężczyźni.

Rozwojowi choroby sprzyjają następujące czynniki:

 • dieta wysokotłuszczowa,
 • siedzący tryb życia,
 • stres,
 • spożywanie produktów wysokoprzetworzonych,
 • nadużywanie alkoholu,
 • palenie papierosów.

Jak się objawia choroba wieńcowa?

Początkowo objawy choroby wieńcowej nie są charakterystyczne. Pierwsze sygnały pojawiają się podczas zwiększonego wysiłku fizycznego, np. w czasie ćwiczeń, intensywnych spacerów, czy dźwigania ciężkich zakupów. Występuje wtedy zmęczenie, brak powietrza, zwiększa się tętno, potrzebujemy krótkiego odpoczynku, w czasie którego objawy ustępują. W stanach bardziej zaawansowanych ustąpienie objawów następuje po zastosowaniu leków o szybkim działaniu, np. nitrogliceryny.

Czasami choroba wieńcowa objawy daje mało charakterystyczne, np. zawroty głowy, nudności i wymioty.

Diagnostyka i leczenie choroby wieńcowej

Ze względu na powszechność występowania choroby wieńcowej, jej diagnostyka jest dobrze rozwinięta. Podstawę stanowi wywiad przeprowadzany przez lekarza pierwszego kontaktu. W celu potwierdzenia diagnozy, może zlecić wykonanie EKG, poziomu enzymów sercowych, poziomu cholesterolu lub echokardiogramu. Wyniki badań pozwalają na określenie stopnia zaawansowania choroby i podjęcie właściwego leczenia. W stanach zaawansowanych, lekarz zleca koronarografię, która pozwala na dokładną ocenę naczyń tętniczych.

Podobnie jak w innych chorobach, leczenie choroby wieńcowej polega z jednej strony na eliminowaniu przyczyn, a z drugiej na zmniejszaniu dolegliwości.

Podstawowym warunkiem skutecznej walki z chorobą wieńcową jest zmiana przyzwyczajeń żywieniowych. Białe pieczywo należy zastąpić ciemnym, tłuszcze zwierzęce roślinnymi, ziemniaki i makarony kaszami. Dodatkowe efekty zdrowotne zyskamy dzięki zwiększonej aktywności fizycznej.

Zaawansowana choroba wieńcowa wymaga wdrożenia leczenia farmakologicznego. Najczęściej jest to leczenie długoterminowe, dożywotnie. Stosowane leki obniżają poziom cholesterolu, udrażniają tętnice, przyśpieszają metabolizm i zmniejszają dolegliwości doraźne. W przypadku nasilenia tych ostatnich, stosowane są leki o natychmiastowym działaniu, jak np. nitrogliceryna. Osoba chora powinna wiedzieć kiedy i jak ją stosować.2 replies on “Objawy choroby wieńcowej”

 1. Warek napisał(a):

  Przy chorobie wieńcowej człowiek zachowuje się tak, jakby nie miał siły, ale rzadko kto od razu się orientuje, że to są objawy choroby wieńcowej. Najczęściej wręcz odwrotnie – przez długi czas są tłumaczenia, że to wina wieku, słabszej formy, niewyspania i tak dalej. A tak naprawdę to powoli rozwija się choroba wieńcowa.

 2. Machalski napisał(a):

  Dla mnie to jest najbardziej szokujące, że ludzie umierają na zdiagnozowaną chorobę, która wcale nie jest śmiertelna. Bo choroba wieńcowa właśnie takim schorzeniem jest. I wcale nie trzeba przy tym w jakiś szczególny sposób się poświęcać. Niewielkie zmiany w stylu życia wystarczą, żeby choroba wieńcowa nie pozbawiła nikogo życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *