Objawy niskiego ciśnienia

Niskie ciśnienie to problem dość powszechnie lekceważony, zarówno przez pacjentów, jak i niestety przez lekarzy. Oczywiście, w przeciwieństwie do nadciśnienia, dolegliwość ta nie jest aż tak groźna. Może jednak znacząco wpłynąć na obniżenie komfortu codziennego życia człowieka. Wszystko przez towarzyszące mu objawy, które bez przeciwdziałania niskiemu ciśnieniu są niemożliwe do wyeliminowania.

Niskie ciśnienie rozkurczowe

Kiedy mierzymy sobie ciśnienie, odczytujemy dwa wskaźniki – pierwszy skurczowy i drugi, odpowiedzialny za ciśnienie rozkurczowe. Szczególnie niepokojącymi wynikami jest wartość poniżej 90mmHg dla skurczowego i 60 mmHg dla rozkurczowego.

Dolegliwość może być wrodzona lub nabyta. Gdy występuje niskie ciśnienie objawy są podobne dla obu typów – niemniej w przypadku schorzenia wtórnego, mogą być bardziej intensywne.

Część specjalistów zwraca uwagę, że symptomy są silne zwłaszcza wtedy, gdy niski jest wskaźnik ciśnienia rozkurczowego. Gdy cierpimy na niskie ciśnienie rozkurczowe objawy dotyczą przede wszystkim układu krążenia. Są to zwłaszcza niebezpieczne zaburzenia pracy serca. O ile nie grozi nam w tym przypadku zawał serca ani udar, o tyle może dojść do niewydolności tego narządu.

Nie jest to jedyny symptom, mogący się pojawiać w przypadku zbyt niskiego ciśnienia. Są to często objawy zupełnie bagatelizowane i wiązane z innymi przypadłościami. Wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy z faktu, że cierpi na tę dolegliwość – ewentualnie po upewnieniu się, że ciśnienie nie jest przede wszystkim za wysokie, traci czujność.

Objawy zbyt niskiego ciśnienia

Gdy mamy za niskie ciśnienie objawy mogą być bardzo ogólne i subtelne. Człowiek jest chronicznie zmęczony i brak mu energii do działania. Pojawiają się takie dolegliwości, jak duszność czy ucisk klatki piersiowej. Występują one również w sytuacji, kiedy nie był wykonywany żaden większy wysiłek. W skrajnych sytuacjach może dochodzić nawet do omdleń czy utraty przytomności. Jest to już wówczas bezwzględne wskazanie do wizyty lekarskiej.

Oczywiście, cierpiącemu na za niskie ciśnienie człowiekowi, przytrafiają się także stany bólowe głowy. Z reguły nie są one zbyt intensywne, miewają jednakże charakter przewlekły, znacząco ograniczający codzienny komfort życia. Niekiedy może dochodzić do zawrotów głowy, skutkujących utratą równowagi. Nie są to objawy groźne same w sobie – mogą jednak prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji, powodować upadki czy uderzenia.

Objawy niskiego ciśnienia rozkurczowego

Gdy cierpimy na niskie ciśnienie rozkurczowe objawy dotyczą też zaburzenia rytmu snu. Człowiek, u którego wyniki te są na niskim poziomie, jest wiecznie senny, towarzyszy mu też znacznie mniejsza chęć do podejmowania prostych aktywności fizycznych.

Wyraźnym objawem, który może wskazywać na nieprawidłowości ciśnienia, jest ziębnięcie stóp i dłoni. Jest to dolegliwość, którą zrzucamy często na karb niskiej temperatury otoczenia. Wytłumaczenie niekiedy jest bardziej skomplikowane i wskazuje na za niskie ciśnienie.

Jak widać, większość objawów – poza może ostatnim wymienionym – jest bardzo podobna do symptomów nadciśnienia. Tym bardziej warto skonsultować je z lekarzem specjalistą. Wykluczenie groźniejszego schorzenia nie oznacza jednak, że powinniśmy przestać interesować się sprawą. Oczywiście, ciśnienie może spaść w różnych sytuacjach i jeden taki odczyt nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Gdy jednak pewne dokuczliwe objawy powtarzają się, jest to już kwestia alarmowa. Warto zadbać o swoje zdrowie, na przykład poprzez częsty ruch i aktywność fizyczną – choćby ze względu na codzienną wygodę.3 replies on “Objawy niskiego ciśnienia”

 1. sopociak napisał(a):

  Objawy niskiego ciśnienia często mogą pozostać niezauważone. Zwłaszcza jak człowiek prowadzi w miarę stabilny tryb życia. Nie mówię o jakimś wyczynowcu, co nie wiadomo ile biega maratonów i każda zmiana ciśnienia od razu jest widoczna. Ale normalny człowiek może przegapić objawy niskiego ciśnienia.

 2. dudek napisał(a):

  Doświadczony lekarz zawsze rozpozna objawy niskiego ciśnienia. Ale nie ma się co dziwić, że ludzie sami nie są w stanie tego rozpoznać. I ja się nie dziwię, bo lekarz to specjalista, a człowiek to amator. Nie ma znaczenia gadanie, że ktoś doskonale zna swój organizm i inne tego typu bajdurzenie. Lekarz to lekarz, tylko musi mu się chcieć zadawać właściwe badanie, bo leczenie niskiego ciśnienia to także, a może przede wszystkim dokładny wywiad z pacjentem.

  • jastrzab napisał(a):

   Problem w ty m ze lekarze czesto lekcewaza objawy jak i samo niskie cisnienie.Jesli podczas wizyty u doktora ma sie syndrom bialego fartucha to cisnienie jest akurat wtedy wzorcowe lub wrecz podwyzszone.Nie kazdy lekarz daje wiare temu co mowi pacjent.Wtedy nie ma innej opcji jak prywatnie zrobic sobie holtera cisnieniowego i dopiero z wynikiem isc do lekarza.Ja tak mialem z arytmia,dopiero holter ekg okazany lekarzowi spowodowal reakcje doktora!
   Lekarze sa jak ludzie,po prostu rozni,jednych doceniac a wobec innych rece opadaja!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *