Objawy zawału serca

Jak rozpoznać zawał serca? Najczęstsze objawy to silny ból w klatce piersiowej, utrudnione oddychanie, zawroty głowy i pocenie się.

Gdy wydaje Ci się, że masz zawał, albo właśnie przydarzył się on komuś będącemu w Twoim towarzystwie, natychmiast zawiadom pogotowie ratunkowe. Pierwsza pomoc przy zawale jest bowiem często nieskuteczna, bo potrzebna jest interwencja lekarzy i zabieg ratujący życie. Jak jednak rozpoznać zawał serca? Z reguły zaczyna się od nasilającego się bólu w klatce piersiowej. Początkowo może to być tylko dyskomfort, potem kłucie i nasilający się ból. Pojawiają się też kłopoty z oddychaniem, oddech staje się płytki i rwany. Czasami towarzyszą też temu mdłości, a nawet wymioty. W przeważającej większości przypadków towarzyszy też mu niepokój, a nawet duży strach.

Ból pojawia się nie tylko w klatce piersiowej. W niektórych przypadkach promieniuje na kark, szczękę, ramiona, a nawet nadgarstki. Znane są relacje, wskazujące że można odczuwać dolegliwości także w rejonie pleców czy brzucha. Ból nie zmniejsza się nawet po odpoczynku czy wygodnym położeniu się.

Typowe i nietypowe objawy zawału serca

Objawy zawału możemy podzielić na typowe i nietypowe. Do typowych należy wspomniany już ból za mostkiem. Bywa różnie opisywany przez pacjentów. Jedni nazywają to rozsadzaniem, inni zaledwie pieczeniem, jeszcze inni pieczeniem. Kilkuminutowy ból wieńcowy czasami mija, ale gdy utrzymuje się dłużej – to z pewnością zawał serca. Poznać go można np. po tym, że kłopoty z oddychaniem następują nawet w momencie, gdy nie wykonujemy żadnych ćwiczeń fizycznych. Ból promieniuje nie tylko na mostek, ale również plecy i łopatki, a nie wynika on z żadnego mechanicznego urazu. Zdarzają się też bóle w okolicach szczęki oraz krtani, a także górnej części brzucha. Boleć mogą też stawy łokciowe oraz barkowe.

Typowe są także zawroty głowy oraz związane z nimi duszności i wymioty. Nierzadko występuje również biegunka. Praktycznie zawsze łączy się to z silnym strachem, a nawet paniką. Dlatego chłodnej głowy nie mogą stracić osoby towarzyszące, od których postawy zależy często nie tylko zdrowie, ale i życie chorego.

Podczas zawału rzadziej zdarzają się zaburzenia czucia. Częściej występuje nieuzasadnione swędzenie i przemożna chęć drapania. Towarzyszą mu szybko zmieniające się uczucia gorąca lub zimna, na skórę występuje pot. To wzmaga opisany wcześniej niepokój chorego, zwłaszcza jeśli nagle odczuwa niedowład kończyn i nie może np. poruszać nogą. Gdy dochodzi do tego brak możliwości zaczerpnięcia powietrza, chory może wpaść w panikę, która pogłębi trudności z oddychaniem. Ich efektem będą zaburzenia widzenia lub utrata przytomności.13 replies on “Objawy zawału serca”

 1. Szogun napisał(a):

  Najbardziej charakterystyczne objawy zawału serca to duszności, a także paraliżujący strach. Łatwo je rozpoznać bo osoba z atakiem serca dyszy, nie może złapać oddechu i zaczyna panikować. Najgorsze jest to, że wtedy wszyscy chcą pomóc, zamiast zadzwonić po lekarza, co jest najważniejsze.

  • Marek napisał(a):

   No chyba piszesz po oglądnięciu jakiegoś serialu filmowego w którym pokazywali coś takiego. Gdybyś przeżył sam zawał to w chwili zawału nawet byś nie wiedział co się z Tobą dzieje. Paraliżujący strach? (Nieprawda) Trudności z oddychaniem? (Tak) A nawet odczucie, że za chwilę zemdlejesz lub stracisz przytomność. (Bóle pod łopatką niekoniecznie po lewej stronie). (Mogą wystąpić po prawej) Czuje się ściśniętą krtań (jakby coś w niej utknęło) Podniesienie nóg do góry i opuszczenie głowy w dół przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.
   Czyli robi się znacznie gorzej. Zawał następuje nie od razu. Mamy objawy od paru dni – niestety nie kojarzymy ich wcześniej.

   • Strielok napisał(a):

    Ej marek weź nie gadaj głupot typu ze podczas zawału nie ma uczucia strachu bo moja matka miała zawał, i w szpitalu sie okazało że ma cos z lewą komorą serca, i tutaj się nie mądruj bo widać że nigdy nie mialeś kontaktu z osobą chorą na serce. Ten artykuł jest prawidłowy i wszystko się zgadza !
    Lekarzem nie jesteś i opinię zostaw specjalistą bo ludziom tylko ferment robisz z głowy !

  • cytryna napisał(a):

   dodaj szarość skóry, rozbiegany wzrok, arytmia wyczuwalna w tętnie, możliwość przyjazdu karetki po godzinie, brak środków pomocy w apteczce domowej czy samochodowej, środek lasu, wtedy głęboki wdech, w takich warunkach ratowałam faceta przy 3 zawale,bez możliwości wezwania pomocy, udało się , także ludziska czytajcie jak pomagać i pomagajcie , najgorzej jest nie zrobić nic

 2. wyluzowany napisał(a):

  A korposzczurki dalej zasuwają goniąc własny ogon. Ciekawe kiedy się zorientują, że są drenowani psychicznie, fizycznie i finansowo przez swoich szefów, którzy zgarniają całą śmietankę, a im pozostaje jedynie zasuwać na ich nowe samochody i spłacanie swojego kredytu. Zawał serca to jedno, a choroby psychiczne to drugie.

  • Gosia napisał(a):

   Coś o tym wiem…w wyniku pracy w banku nabawiłam się nerwicy, bólu i duszności w klatce piersiowej, trzęsących rąk, od trzech dni zwolnienie od psychiatry plus leki, a i tak jeszcze czuję ten stres…

  • z małej firmy, z małego miasta napisał(a):

   Nie tylko korposzczurki, w małych firmach też jest zupełnie tak samo. Aha, a zawały bardzo często mają właśnie szefowie. Każdy ma swoje stresy, tylko nie każdy to rozumie.

 3. Strielok napisał(a):

  Ej marek weź nie gadaj głupot typu ze podczas zawału nie ma uczucia strachu bo moja matka miała zawał, i w szpitalu sie okazało że ma cos z lewą komorą serca, i tutaj się nie mądruj bo widać że nigdy nie mialeś kontaktu z osobą chorą na serce. Ten artykuł jest prawidłowy i wszystko się zgadza !
  Lekarzem nie jesteś i opinię zostaw specjalistą bo ludziom tylko ferment robisz z głowy !

 4. Ania wroclaw napisał(a):

  Jestem po 3 zawalach i wszystko w artykule się zgadza . Do tego może wystąpić nie dowlad rak jak u mnie oraz wzrost ciśnienia i tętna. Pozdrawiam

 5. Adam napisał(a):

  Ja mam coś w rodzaju kłucia. Raz w klatce piersiowej, raz gdzieś z lewej strony. Innym razem wydaje mi się, że gdzieś spod prawego żebra. Wziąłem Validol i Captopril i uspokoiło się. Ale po wejściu po schodach znów kilka razy przeszył mnie kłujący ból. Zażyłem ponownie Validol i uspokoiło się.
  Rodzina mnie uspokaja, że to na tle nerwowym.

 6. Iwona Pych napisał(a):

  Wczoraj wieczorem zmarła moja znajoma,47 lat.Jej matka, która mieszka obok miała zamiar zadzwonić po ambulans bo córka miała bóle.Ta odmówiła.. wzięła tabletkę i położyła się.Niestety nie miała szans. Ambulans pojawił się..ale lekarz nie mógł nic zrobić.. Lubiła dużo palić..

 7. Kazek napisał(a):

  Wcale nie musi boleć w tym momencie. Miałem ból prawego barku/ ok.doby wcześniej/ ,ustępujący po gimnastyce, potem dziwne uczucie, ręce mdlejące, taka dziwna słabość, trochę jakby zatykało w krtani i wrażenie że przejdzie. Dzięki reakcji żony znalazłem się na pogotowiu- stwierdzono ostry rozległy zawał ściany przedniej, zatkanie lewej tętnicy.Super szybka pomoc lekarza pogotowia i następnie w szpitalu.
  Mija 3 miesiąc,mam stenty, jestem po szpitalnej rehabilitacji, czuję się dobrze.
  Wiem teraz, że w przypadku podejrzanych objawów należy natychmiast podać 3-4 tabletki acardu lub polopiryny rozpuszczone w wodzie i do lekarza..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *