Przechodzony zawał serca

Zawał serca to poważne schorzenie, które często bywa śmiertelne. Dlatego też nie należy bagatelizować objawów wskazujących na tę chorobę. W jaki sposób może objawiać się przechodzony zawał serca, jak może wyglądać jego leczenie i jakich skutków należy się obawiać?

Zazwyczaj przechodzony zawał serca jest wynikiem zbagatelizowania objawów zawału. Często może zdarzać się u kobiet, u których zawał przebiega z nieco innymi objawami niż u mężczyzn. Również osoby w podeszłym wieku oraz cierpiące na niektóre choroby przewlekłe mogą przechodzić zawał w inny sposób, który nie zawsze można wychwycić. Zazwyczaj zawał serca objawia się przede wszystkim piekącym bólem, które przez wiele osób odczytywane jest jedynie jako zgaga. Nieswoistymi objawami zawału serca są między innymi zmęczenie i duszność. Po pewnym czasie może zdarzyć się również omdlenie, jednak nie musi tak być zawsze. W niektórych przypadkach może także zdarzyć się, że zawał serca nie wykazuje żadnych uchwytnych objawów.

Objawy przechodzonego zawału serca

W takim przypadku, jak przechodzony zawał serca objawy mogą wcale się nie pojawić, aż do wystąpienia kolejnego ataku. Warto pamiętać, że zazwyczaj tego typu przechodzony zawał serca pozostawia po sobie tylko jeden skutek – bliznę, którą można wychwycić między innymi podczas wykonywania badania EKG. I dopiero po wykonaniu badania, część osób dowiaduje się, że w ogóle miało atak serca. Tymczasem tego typu stan może mieć tragiczne skutki.

Zazwyczaj po tego typu zawale pozostaje blizna, która jest trwałym uszkodzeniem. Jeśli dojdzie do kolejnego zawału, uszkodzenie serca będzie więc bardziej rozległe. Brak stosowania jakichkolwiek środków zaradczych sprawi, że ewentualna choroba wieńcowa jeszcze bardziej się rozwinie. To zazwyczaj sprawia, że przechodzony zawał jest śmiertelnym zagrożeniem.

Skutki przechodzonego zawału serca

Przechodzony zawał serca skutki może dać rozmaite. Zazwyczaj jednak niewiedza o przebytym zawale powoduje, że dana osoba nie poddaje się żadnej terapii. To zazwyczaj kończy się ponownym atakiem, który częściej może być śmiertelny. Dlatego w przypadku pojawienia się objawów, które choć trochę mogą wskazywać na atak serca warto jest udać się na badanie EKG. Niektóre osoby po przechodzonym zawale odczuwają duszność oraz przewlekłe zmęczenie. Nie należy lekceważyć tego faktu i jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie na badania specjalistyczne.

Leczenie przechodzonego zawału serca

W takim przypadku, jak przechodzony zawał serca leczenie polega przede wszystkim na zastosowaniu terapii, która zapobiegnie wystąpieniu kolejnego ataku. Leczenie jest więc właściwie takie samo, jak w przypadku standardowego zawału serca. Niezbędne jest wykonanie podstawowych badań. Może być to scyntygrafia lub tomografia komputerowa serca. Obydwa te badania można bowiem wykonać w przypadku przechodzonego zawału. Oprócz ewentualnego zabiegu, lekarz zaleci również zastosowanie odpowiednich leków, diety i wprowadzenie dostosowanego wysiłku fizycznego.

Czy postronna osoba może zauważyć ukryty zawał serca? Zazwyczaj objawy są dość nieuchwytne. Jeśli jednak dana osoba wcześniej nie miała problemów z utrzymaniem równowagi czy nagłym uczuciem słabości, warto się zainteresować jej stanem. Charakterystycznym objawem, który może być widoczny dla osób postronnych, jest również bladość skóry oraz występujący i widoczny zimny pot. W takich przypadkach warto rozważyć wezwanie karetki pogotowia. Nawet jeśli objawy te nie oznaczają zawału, to jednak mogą wskazywać na inne groźne schorzenia, które wymagają odpowiedniego zdiagnozowania i leczenia.4 replies on “Przechodzony zawał serca”

 1. ja napisał(a):

  Wbrew pozorom przechodzony zawał serca nie jest niczym niezwykłym. Zwłaszcza u osób, które cieszą się stosunkowo dobrym zdrowiem. Zawał to chwila bezdechu, chwilowe problemy, a potem człowiek myśli, że to była zadyszka czy coś w tym stylu.

 2. mix napisał(a):

  Nie ma na ten temat żadnych statystyk w Polsce. Wiadomo, że przechodzony zawał serca jest problemem, są różne szacunki, ale mniej lub bardziej prawdopodobne i nie ma praktycznie żadnej możliwości ich sprawdzenia. Najczęściej o tym, że był przechodzony zawał serca dowiadujemy się przy kolejnych kłopotach wieńcowych, a bywa i tak, że dowiaduje się już tylko rodzina…

 3. Hanka45 napisał(a):

  W czsie wizyty w Poradni Chorob Serca zrobiono mi wyniki UKG EKG wczesniej Cholter pan Doktor Nauk Medycznych popatrzyl na nie ,posluchal bicia serca zalecil te same leki i dziekuje wizyta trwala 10 minut./oczekiawnie 5 godzin/ . W domu doczytalam sie z wynikow ze najprawdopodobnie przeszlam przechodzony zawal serca. Jestem w szoku ze lekarz nic mi nie powiedzial i nie dal zadnych wskazowek co dalej.Za 3 dni ide na prywatna wizyte . mam 73 lata emerytura :1428;zlotych ,wizyta 280 zlotych. Pozdrawiam . Bez komentarza.

 4. Zawal napisał(a):

  Ten kraj jest dla zdrowych byków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *