Reumatyzm – Przyczyny i objawy

Reumatyzm jest schorzeniem, które dotyka bardzo często osoby w średnim i starszym wieku, powodując znaczne pogorszenie się jakości życia, związane z problemami w poruszaniu się. Reumatyzm, tak jak wiele innych schorzeń, ma swoje przyczyny. Czasami reumatyzmu można uniknąć, ale nie zawsze jest to możliwe.

Reumatyzm, a predyspozycje genetyczne

Reumatyzm jest schorzeniem, które ma często podłoże genetyczne. Z reumatyzmem o wiele częściej borykają się osoby, które miały przypadki zachorowania w rodzinie. W takiej sytuacji do zachorowań dochodzi głównie w wieku starczym, gdzie pojawia się problem z degeneracją tkanki łącznej.

Reumatyzm, a wady postawy

Równie częstym przypadkiem problemów reumatycznych są wady postawy. Jeśli nie zadba się o ich odpowiednie skorygowanie w wieku dziecięcym za pomocą zajęć z zakresu gimnastyki korekcyjnej lub też, ze względu na brak dbałości o postawę w życiu dorosłym (związany z nieprawidłowym siedzeniem lub też z unikaniem aktywności fizycznej), spowoduje się trwałe zmiany w postawie i w przyszłości mogą się pojawić bardzo poważne problemy z funkcjonowaniem kości i stawów.

Zaburzenia immunologiczne, a reumatyzm

Reumatyzm dotyka bardzo często osoby cierpiące na zaburzenia immunologiczne w związku z zachorowaniem na takie schorzenia, jak np. toczeń lub sarkoidoza. Na nieprawidłową pracę układu immunologicznego może wpłynąć oprócz tego przebycie poważnej infekcji, która została zbagatelizowana lub też była leczona w nieprawidłowy sposób.

Reumatyzm, a choroba nowotworowa

Reumatyzm może być wywołany przez chorobę nowotworową. Najczęściej na reumatyzm cierpią osoby dotknięte przez chłoniaki, ale zdarza się, że u źródła przyczyn reumatyzmu leży szpiczak mnogi, jak i inne schorzenia nowotworowe.

Reumatyzm, a palenie papierosów

Do schorzeń o charakterze reumatycznym bardzo często prowadzi palenie papierosów. Wśród palaczy istnieje zwiększone ryzyko zachorowania m.in. na reumatoidalne zapalenie stawów. Szczególnie często palacze borykają się z nim w przypadku stawów dłoni i stóp.

Objawy reumatyzmu

Jeśli chodzi o objawy reumatyzmu, najczęściej są to bóle w stawach, obejmujące stawy pojedyncze, jak i całe ich zestawy (np. w kręgosłupie). W pierwszym przypadku leczenie reumatyzmu jest o wiele łatwiejsze (o ile nie doszło już do poważnych zmian), w drugim zwykle kończy się to na zabiegu chirurgicznym. Równie częstym objawem reumatyzmu jest zaczerwienienie i obrzęk, które prowadzą do tego, że dana osoba ma problem z ruchomością stawu. Zostaje ona ograniczona lub też ruch staje się zupełnie niemożliwy. Należy wówczas jak najszybciej zareagować, by uniknąć trwałej deformacji dotkniętych schorzeniem miejsc.

Więcej: http://reumatyzm.net.pl

Oprócz tego można się spotkać z teoriami, że osoby cierpiące na reumatyzm odczuwają nasilenie jego objawów w czasie zmiany pogody, np. w przypadku, gdy nadchodzi deszcz lub też gdy gwałtownie zmienia się ciśnienie atmosferyczne. Są to jednak tylko teorie, które nie znalazły nadal naukowego potwierdzenia.2 replies on “Reumatyzm – Przyczyny i objawy”

  1. Ormo napisał(a):

    Podstawowa rzecz to leczenie reumatyzmu bezustannie. Zwłaszcza jak ktoś ma tendencje do tego, żeby się załamywać i może mieć chwile słabości. Nic dobrego to nie przyniesie, bo leczenie reumatyzmu musi być stałe.

  2. Velo napisał(a):

    Ludzie nie mają na to siły, a ja się im nie dziwię. Cały czas rehabilitacja, a reumatyzm jak był, tak jest. Żadnych postępów, a do tego jeszcze maści i tabletki. Nic dziwnego, że ludzie nie chcą wypruwać sobie flaków, gdy nie widzą, żeby cokolwiek się zmieniało na lepsze. Właśnie to trzeba im tłumaczyć, bo większość tak działa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *