Wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol długo nie daje żadnych objawów. Pierwsze symptomy zaburzonej gospodarki tłuszczowej są nieswoiste i trudne do zauważenia. Złe samopoczucie pojawia się zwykle dopiero wtedy, kiedy choroba jest już zaawansowana. Żeby uniknąć niebezpieczeństwa i zareagować w porę, trzeba być wyczulonym nawet na niewielkie zmiany w działaniu organizmu. Jak rozpoznać za wysoki cholesterol i co robić, żeby jego poziom uległ obniżeniu i nie stanowił zagrożenia dla zdrowia i życia?

Cholesterol – czym jest?

Cholesterol powszechnie uważany jest za coś złego i niebezpiecznego. Tymczasem jest to substancja, która naturalnie występuje w ludzkim ciele i jest wytwarzana przez wątrobę. Nie tylko nie jest ona niebezpieczna dla zdrowia, ale wręcz potrzebna w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała. Cholesterol bierze udział w syntezie witaminy D, a także w wytarzaniu hormonów płciowych, takich jak testosteron, estrogen i progesteron.

Dopiero nadmiar cholesterolu, będący skutkiem niezdrowego trybu życia, stanowi zagrożenie dla zdrowia. Pochodzący z zewnątrz cholesterol nie powinien przekroczyć bezpiecznego poziomu – w przeciwnym razie odkłada się w naczyniach krwionośnych, powodując ich zwężanie i ograniczając ilość krwi docierającej do kluczowych narządów, na przykład serca.

Podwyższony cholesterol – przyczyny

Jakie czynniki sprawiają, że cholesterol jest za wysoki? To przede wszystkim niewłaściwa dieta. Pobierany z zewnątrz cholesterol pochodzi z produktów pochodzenia zwierzęcego: tłuszczu, mięsa, mleka, jajek, serów. Jeśli ich ilość w codziennej diecie jest zbyt duża, poziom cholesterolu niebezpiecznie się zawyża, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Jeśli dodatkowo źle odżywiająca się osoba nie uprawia sportu lub nadużywa alkoholu czy pali papierosy, stan jego naczyń krwionośnych może szybko ulec pogorszeniu. Szczególnie szkodliwe, jeśli chodzi o poziom cholesterolu, są tłuste mięsa i wędliny, sery topione, fast foody, konserwy, pączki.

Wysoki cholesterol – objawy

Za wysoki cholesterol – jakie są jego pierwsze objawy? Początkowo choroba może być trudna do rozpoznania. Postępująca miażdżyca związana z odkładaniem się nadmiaru cholesterolu w naczyniach krwionośnych nie daje wyraźnych symptomów. Pierwsze objawy wysokiego cholesterolu to zwykle osłabienie, zmęczenie, problemy z koncentracją. Łatwiejsze do rozpoznania są żółte zgrubienia w okolicach oczu i zgięć łokci, a także guzki na ścięgnach nadgarstków i ścięgnie Achillesa – to odkładający się tłuszcz, świadczący o nadwyżce cholesterolu.

Dalsze objawy to duszności i silny, kłujący ból w klatce piersiowej, nasilający się po wysiłku oraz w czasie stresu. Niestety, zdarza się, że choroba nie daje żadnych symptomów i chory dowiaduje się o niej dopiero, kiedy trafia do szpitala po zawale lub udarze. Żeby zadbać o swoje zdrowie, najlepiej zatem wykonywać regularne badania i na bieżąco kontrolować poziom cholesterolu we krwi.

Jak obniżyć poziom cholesterolu?

Co zrobić, żeby obniżyć wysoki cholesterol? Po wykonaniu badań i postawieniu diagnozy, lekarz z pewnością zaleci zmianę diety. Konieczne jest wyeliminowanie z niej tłustych mięs i serów oraz włączenie większej ilości warzyw i owoców oraz pełnowartościowych produktów zbożowych. Warto również stosować dobre zioła na cholesterol.

Pomocne okaże się porzucenie nałogów, zwłaszcza palenia tytoniu, które dodatkowo pogarszają stan naczyń krwionośnych. Żeby wyeliminować zły cholesterol i przywrócić prawidłową gospodarkę tłuszczową, warto również rozpocząć aktywność fizyczną, która pomaga w spaleniu tkanki tłuszczowej.2 replies on “Wysoki cholesterol”

  1. schorowany napisał(a):

    Co to jest tak naprawdę wysoki cholesterol? Ja miałem ponad normę i to gdzieś z 10-20, w zależności od pomiarów. Ale lekarz mi powiedział, że to nie jest wysoki cholesterol, tylko podwyższony. I że to wszystko zależy tak naprawdę od interpretacji lekarza, który ocenia pacjenta indywidualnie.

  2. Bunio napisał(a):

    Wysoki cholesterol jest wtedy jak ci lekarz powie, że masz wysoki cholesterol. Norma to norma, ale ona nie jest stała, tak się tylko przyjęło, że 200, ale to zawsze zależy od wielu innych rzeczy. Dobry lekarz to wie, a jak olewa to jedzie według tabelek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *