Zgaga jako główny objaw refluksu

Cofanie kwasów oraz treści żołądkowych jest bardzo niebezpieczne dla naszego przełyku. Bezpośrednim tego objawem jest paląca zgaga, która obecnie towarzyszy wielu ludziom. Jaka jest jej przyczyna?

Najnowsze badania wykazują, że problem zgagi dotyka nawet 20% całej populacji. Z pewnością choroba ta występuje u wielu osób okresowo, jednak nie zmienia to faktu, że z tym problemem boryka się wciąż około jedna piąta społeczeństwa. Jest to charakterystyczny, piekący ból w przełyku. Jednak wiele osób go bagatelizuje, co jest bardzo niepoważne. Niestety zgaga może nieść za sobą poważne konsekwencje. Należy zdać sobie sprawę z tego, iż mogą to być nawet śmiertelne powikłania.

Przyczyny zgagi

Często przyczyny zgagi nie są dokładnie znane. Jednak szacuje się, iż najwięcej osób cierpi na nią z powodu złego odżywiania się. Ciągły pośpiech, jedzenie wielokrotnie przetworzonych rzeczy ma negatywny wpływ na nasz żołądek. Również stosowanie różnorodnych używek ma wpływ na jej powstawanie. W przypadku osób cierpiących na tego typu dolegliwość szczególnie niezalecany jest alkohol, jak i również papierosy. Wyeliminować możemy również ze swojej diety kawę, która także jedynie potęguje efekt bolącego przełyku.

Warto wiedzieć, iż zgaga jest bezpośrednim objawem refluksu żołądkowo- przełykowego. Niestety niewiele osób łączy objawy zgagi z tą właśnie chorobą. Refluks to przede wszystkim cofanie się treści żołądkowych bezpośrednio do przełyku. Skutkiem tego jest zgaga, ponieważ kwas solny, który zawarty jest w naszym żołądku, podrażnia ścianki przełyku. Cofanie się pokarmu do przełyku może następować po zjedzeniu obfitego posiłku, a także jeżeli znajdujemy się w pozycji leżącej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że refluks oraz późniejszy jego objaw, czyli zgagę, mogą wywoływać sami, przez spożywanie wielokrotnie przetwarzanego jedzenia.

Śmieciowe jedzenie potęguje zgagę

Niestety wiele badań wskazuje na to, że nieprawidłowe odżywianie prowadzi do powstania refluksu. Często bezpośrednią jego przyczyną jest spożywanie posiłków o nieregularnych godzinach. Również do jego powstania, jak i późniejszej zgagi, przyczynia się wielokrotnie przetworzone jedzenie. Jeżeli codziennie spożywamy potrawy typu fast food, czyli różnego rodzaju hamburgery oraz frytki, a całość często popijamy colą, możemy mieć pewność, że po pewnym czasie takiego odżywania problem zgagi będzie dotyczył również nas.

Powikłania zgagi

Jednak często bagatelizujemy problem zgagi oraz wywołujący ją refluks. Warto wiedzieć, że nieleczony refluks żołądkowy może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Jednym z nich jest zapalenie przełyku, które może skutkować powstaniem zaczerwienienia oraz obrzęku. Jednak najbardziej niebezpieczne powikłaniem, o którym wiele osób nie ma pojęcia, to stadium przedrakowe, fachowo nazywane przełykiem Baretta. Niestety wielu ludzi nie ma pojęcia, iż problem zgagi nie jest tak błahą rzeczą, jak im się wydaje.

Należy pamiętać, że wiele chorób, których istnienie odkryjemy odpowiednio wcześnie, można wyleczyć. Tak samo jest w przypadku refluksu oraz towarzyszącej mu zgagi. Obecnie leczenie zgagi – choć jest ciężkie i wymaga od nas znacznego poświęcenia – nie jest niemożliwe. Często za sprawą zmiany diety oraz przyjmowania odpowiednich lekarstw możemy pozbyć się palącego problemu raz na zawsze.

Warto pamiętać, iż obecnie istnieją bardzo skuteczne sposoby na zgagę. Dzięki najnowszej medycynie możemy się jej na zawsze pozbyć. Jednak nie możemy bagatelizować tego zjawiska, ponieważ ta choroba może prowadzić do poważnych powikłań, a niektóre mogą nawet okazać się dla nas śmiertelne.

5/5 - (1 Głos)