Aktywność fizyczna – sercu na zdrowie!

Wielu z nas ma problem z tym, by przekonać się do codziennej, systematycznej aktywności fizycznej. Nic w tym dziwnego – dla człowieka lenistwo na kanapie jest po prostu wygodniejsze niż ruch fizyczny, który męczy. Często twierdzimy, że nadmiar pracy to dla nas wystarczające wyzwanie w ciągu dnia, że nie mamy czasu na pół godziny joggingu dziennie, lub odkładamy rozpoczęcie aktywności na wiosnę, gdy będzie cieplej. W rezultacie czas płynie, tryb naszego życia nie ulega zmianie, a serce jest coraz bardziej przeciążone codzienną pracą w niesprzyjających warunkach – gdy nie ma wyzwań do pokonywania.

Każda poradnia kardiologiczna, do której udają się pacjenci z problemami kardiologicznymi, praktycznie bez względu na rodzaj problemu, nakazuje zmianę nawyków żywieniowych i wprowadzenie aktywności fizycznej do planu dnia. Dlaczego jest to tak ważne? Nasze serce pracuje cały czas, kurcząc się i pompując krew do żył. Gdy nie dajemy mu wyzwań do pokonania, czyli leżymy tylko na kanapie, kurczy się powoli i słabo rozprowadza krew do tkanek. Mówi się, że narząd nieużywany zanika – serce co prawda nie zniknie nieużywane, ale rozleniwi się i będzie mu coraz trudniej pompować krew, gdy nagle poczujesz potrzebę podbiegnięcia do autobusu.

Dlatego chcąc zapobiec problemem kardiologicznym lub cofnąć u siebie ryzyko zawału, powinieneś zacząć się ruszać. Nie chodzi o codzienne litry potu wyciskane na siłowni – to potrafi zniechęcić nawet wysportowanych, silnych mężczyzn po jednej sesji. Chodzi o to, byś zamiast windą na drugie piętro wszedł piechotą, i zamiast podjeżdżać autem dwa kilometry, pokonał tę odległość spacerem, choćby kosztem wcześniejszego wstawania do pracy. Taka drobna aktywność fizyczna nie daje widocznych, zniewalających efektów w postaci szczupłej sylwetki po tygodniu, jednak szybko zauważymy, że nasze serce pracuje żywiej, kondycja jest ciut lepsza, a my czujemy się bardziej ożywieni i energiczni. To właśnie zalety regularnego, niezbyt forsującego wysiłku, szczególnie ważnego o starszych osób.

5/5 - (1 Głos)