Alergia – coraz częstsza choroba XXI wieku
We współczesnym świecie ludzie zmagają się z różnymi schorzeniami. Do najczęściej występujących chorób w dzisiejszych czasach zaliczamy m.in cukrzycę, nadciśnienie, nowotwory, otyłość i depresję. Chorobą cywilizacyjną jest również alergia. W większości przypadków ma ona charakter przewlekły oraz podłoże genetyczne. Jeśli któryś z członków naszej rodziny jest uczulony, prawdopodobieństwo że my również będziemy, jest bardzo duże. Czynnikiem powodującym, że coraz częściej zapadamy na alergię, jest również skażone środowisko oraz coraz bardziej nafaszerowane chemicznie produkty spożywcze.
Co to jest alergia?
Jest ona niczym innym, jak nieprawidłową reakcją układu odpornościowego na występujące w środowisku substancje, zwane alergenami. Alergeny to czynniki powodujące reakcję uczuleniową. U osób zdrowych nie wywołują one żadnych objawów. Do najczęściej spotykanych alergenów zaliczamy te zawarte w: pyłkach roślin (drzew, traw), pokarmach (np. cytrusy, mleko krowie, orzechy), organizmach zwierząt (np. sierść psa lub kota, jad pszczół). W zależności w jaki sposób alergen dostaje się do organizmu, wyróżniamy różne rodzaje alergii.
Alergia pokarmowa
Najczęściej występuje u dzieci i objawia się problemami gastrycznymi, bądź wysypką. Do grupy produktów, które najczęściej uczulają należą :
1. Owoce i warzywa (cytrusy, poziomki, wiśnie, truskawki i seler).
2. Orzechy, przede wszystkim ziemne. Przez to że są bardzo silnym
alergenem, nawet ich niewielka ilość może wywołać wstrząs
anafilaktyczny.
3. Ryby – aby wywołać reakcję, często nie trzeba ich nawet spożywać.
Wywołać ją może sam zapach, bądź też dotknięcie ryby.
4. Białko mleka – najbardziej uczulające jest mleko krowie. Do
alergenów zaliczamy również mleko owcze oraz sojowe.
5. Białko jaja kurzego – jeśli poddamy je obróbce cieplnej, niektóre uczulone
osoby mogą spożywać takie produkty jak np. ciasto.
Alergia wziewna
Jest to najczęściej uczulenie na pyłki, nasila się w czasie pylenia kwiatów, traw, drzew i ziół. Występuje również uczulenie na kurz oraz roztocza, występujące w pościeli i materacach. W przypadku roztoczy alergizujące są ich wydzieliny. Objawy to m.in. katar, zapalenie spojówek i astma.
Alergia kontaktowa ( dotykowa)
Jest to uczulenie na niektóre metale, najczęściej nikiel. Osoby chorujące na ten rodzaj alergii, uczulają również niektóre kosmetyki oraz sierść zwierząt. Mogą to być również środki chemiczne, lakiery i farby. Objawia się nieprawidłową reakcją skóry lub błony śluzowej na kontakt z alergenem.
Alergia iniekcyjna
W tym przypadku alergenem są głównie leki. Najczęściej są to stosowane w znieczuleniu anestezjologicznym środki przeciwbólowe, bądź antybiotyki. Podanie alergenu może wywołać wstrząs anafilaktyczny. Jest on stanem bezpośredniego zagrożenia życia i objawia się niewydolnością układu krążenia oraz układu oddechowego.
Często na ciele Pojawia się pokrzywka
Choć, często samoistnie ustępuje, nie warto lekceważyć jej wystąpienia na ciele. Najlepiej zmiany skórne pokazać specjaliście, bowiem pokrzywka może być pierwszym symptomem poważnej choroby, w tym oczywiście alergii. Pokrzywka charakteryzuje się dużą zmiennością i dynamiką. Choroba może ograniczyć się do zaledwie kilku wykwitów, lub też zająć znaczną część ciała. Charakterystyczną cechą pokrzywki jest silne swędzenie zmian, które jest najbardziej uciążliwe do zniesienia dla pacjentów – wyjaśnia dr n. med. Eliza Wasilewska alergolog z Poradni Alergologicznej w Gdańsku
Leczenie alergii
Przede wszystkim zależy ono od rodzaju alergii, na którą chorujemy. Oprócz unikania kontaktu z alergenem, podaje się leki przeciwalergiczne. W przypadku niektórych alergii, najskuteczniejszą metodą jest tzw. odczulanie, zwane inaczej immunoterapią swoistą. Silna reakcja alergiczna, np. po spożyciu orzechów ziemnych, wymaga podania adrenaliny oraz leków przeciwhistaminowych.
Niestety, choroby takiej jak alergia, nie jesteśmy w stanie całkowicie wyleczyć. Można ją jedynie zaleczyć, lecz nasze predyspozycje do uczulania pozostają. Prawidłowo leczona i kontrolowana alergia pozwala chorym na prowadzenie aktywnego trybu życia i korzystanie z niego w pełni. Kluczowym czynnikiem w sukcesie lecenia jest prawidłowa diagnoza i zastosowanie się do zaleceń lekarza.
Sprawdź również – Portal Alergologiczny – Wszystko o alergiach.