Badanie cholesterolu

Niewiele wskaźników jest w stanie powiedzieć tak wiele o naszym organizmie, ile potrafi rzetelnie przeanalizowany poziom cholesterolu we krwi. To nie tylko kwestia odpowiedzi na bieżące problemy naszego organizmu, lecz także i profilaktycznego zapobiegania potencjalnym problemom w przyszłości, rozpisane na wiele lat przed ich możliwym uaktywnieniem – w szczególności w wypadku tzw. grup ryzyka, czyli osób z nadwagą, otyłych bądź cukrzyków, niestety wystawionych na problemy w tej kwestii w pierwszej kolejności. Jakie badanie cholesterolu należy przeprowadzić w pierwszej kolejności?

Nie zwlekaj, zrób badanie cholesterolu

Bardzo łatwo jest zbagatelizować badanie cholesterolu, jeśli nie odczuwa się „tu i teraz” jakichkolwiek objawów potencjalnie podwyższonego poziomu lipidów. Niejednokrotnie wymaga to długotrwałego przekonywania pacjenta o wartościach, jakie niesie ze sobą badanie na cholesterol. W tym momencie powstaje więc naturalnie klarujące się pytanie – jakich dokładnie?

Listę wygenerować potrafi w dzisiejszych czasach już choćby proste wpisanie w wyszukiwarkę internetową hasła „cholesterol badanie„. Wykazany zawczasu podwyższony poziom cholesterolu możliwy jest jeszcze do unormowania przed pojawieniem się pierwszych zatorów i dalszych problemów z nimi związanych (kołatanie serca, zawały). Warto jest się badać chociażby z uwagi na to, że można korzystać z sygnałów i regulować poziom cholesterolu odpowiednią dietą, nim okaże się, że może już być na takie działania zbyt późno.

Jak wygląda badanie cholesterolu

Wystarczy jedynie przełamać się przed chwilą bólu, jaki wiąże się z jednym z najmniej przyjemnych zabiegów, jakie w obiegowej opinii zaoferować może gabinet lekarski – pobraniem krwi „na czczo” wprost z żyły, najczęściej w okolicach zgięcia łokciowego. Ten drobny moment i otrzymana dzięki niemu próbka w późniejszym czasie dadzą nam informacje, na których tak naprawdę nam zależy.

Nie powinniśmy jednak ich odczytywać w pełni samodzielnie. Po wykonanej analizie krwi wyniki należy w pierwszej kolejności skonsultować ze swoim lekarzem, który w razie nieprzyjemnych refleksji będzie w stanie doradzić nam potencjalne ruchy, mające na celu obniżenie poziomu lipidów do znacznie zdrowiej wyglądających rejestrów.

Ruchy te jednak powinniśmy wykonać po części także przed samym badaniem. To nie tylko kwestia samego wykonania go – jak wspomniano wyżej – „na czczo”, czyli około 12 do 16 godzin po ostatnim posiłku. To również konieczność utrzymywania stałej diety przez kilka dni przed badaniem, unikanie stresu oraz alkoholu i środków odurzających oraz odstawienie na moment ewentualnych leków obniżających poziom cholesterolu.

Jak często badać poziom cholesterolu

Kilkudniowy wysiłek nie musi być jednak podejmowany nazbyt często – tak naprawdę wystarczy nam badanie raz na pięć lat, by ewentualna zmiana diety czy stylu życia mogła się przełożyć na realne obniżenie poziomu lipidów w naszej krwi. Ta częstotliwość jest dodatkowo kompletnie niezależna od tego, do jakiej grupy należymy i czy jesteśmy objęci realnym ryzykiem, związanym z podwyższonym cholesterolem. Wystarczy jedynie pięcioletni odstęp, by to krótkie badanie miało sens.

Tym bardziej warto jest nie zaniedbywać profilaktyki i badać się regularnie, unikając choćby „cicho” rozwijającej się miażdżycy czy też stanów przedzawałowych. Badanie poziomu cholesterolu jest proste, niemalże nieodczuwalne – a jednocześnie może nam de facto uratować życie w perspektywie lat.

4/5 - (4 Głosy)