Badanie poziomu homocysteiny

Homocysteina to organiczny związek chemiczny zaliczany do aminokwasów. Często nazywana jest cholesterolem XXI wieku. Warto wiedzieć jak ją zbadać.

We krwi pojawia się ona w wyniku trawienia pokarmów, które zawierają białko. Jest niezbędna do prawidłowej pracy organizmu, ale w niewielkiej ilości. Jeżeli jednak jej poziom jest zbyt wysoki, przyczynia się to uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz powstania miażdżycy i zakrzepicy.

W wielu przypadkach wystąpienie zawału serca wiąże się nadmiernym stężeniem homocysteiny, a nie z nadmiernym poziomem cholesterolu.

Kto powinien zbadać poziom homocysteiny?

Powinny go zbadać zwłaszcza osoby, które są obciążone genetycznie wystąpieniem choroby wieńcowej, zawału serca, czy udaru mózgu.

Niestety, podwyższony poziom tego aminokwasu we krwi, znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca. A gdy on wystąpi, pacjent ma mniejszą szansę przeżycia. Nie zostało jeszcze odkryte dokładniejsze powiązanie homocysteiny z zawałem serca. Wpływa ona na krzepliwość krwi. Aby zapobiec nadmiernemu stężeniu homocysteiny we krwi, należy dbać o dostarczanie organizmowi witamin B6, B12 oraz kwasu foliowego.

Badanie poziomu homocysteiny przeprowadza się u: alkoholików, osób niedożywionych, osób starszych czy narkomanów. Poziom tego aminokwasu bada się także u noworodków, u których istnieje ryzyko wrodzonej choroby metabolicznej czyli homocystynurii.

 

Badanie homocysteina

Poziom homocysteiny można oznaczać w krwi lub moczu. Badanie wykonuje się na czczo. Od 8-12 godzin przed badaniem nie powinno się nic jeść, tylko pić samą wodę. Inaczej wynik badania zostanie zaburzony. Przed badaniem powinno się także skonsultować z lekarzem, bo wiele lekarstw, nawet bez recepty czy ziołowych, może zafałszować wynik.

Krew do badania jest pobierana z żyły łokciowej. Możemy równocześnie zbadać poziom homocysteiny w krwi i w moczu. W moczu nie powinna ona w ogóle się pojawiać, a gdy tak jest, świadczy to o zaburzeniach. Natomiast we krwi jej norma wynosi od 5-14 mol/l. Niestety już przy poziomie 11-13 mol/l może dojść do uszkadzania tkanek.

 

Cennik badania homocysteiny

Jeżeli mamy skierowanie od lekarza specjalisty, to badanie jest refundowane przez NFZ.

W przeciwnym wypadku cena badania homocysteina waha się w przedziale

od 40zł do około 70 złotych.

Wszystko zależy od laboratorium, w którym wykonujemy badanie.

Żeby jednak uzyskać jak najlepszy wynik, powinno się go wykonać przynajmniej 2-3 razy, na przykład w odstępach tygodniowych. Na koniec wyciągnąć średnią z wyników. Na jej poziom ma wpływ wszystko, co jemy na kilka dni przed badaniem, dlatego najbardziej miarodajna będzie średnia z kilku badań.

Podwyższony poziom homocysteiny zwany jest inaczej hiperhomocysteinemią i może być związany z różnymi chorobami.

Do czynników, które wpływają na jej podwyższony poziom zaliczamy: palenie papierosów, picie nadmiernej ilości kawy, uwarunkowania genetyczne, niektóre leki, czy niedobór witamin B6, B12 oraz kwasu foliowego.

Jej poziom może także podnieść się z powodu między innymi takich chorób, jak: niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek, cukrzyca typu 1 czy 2, rak jajnika czy rak sutka.

Badanie poziomu homocysteiny profilaktycznie, powinno się wykonywać co 2-3 lata, zwłaszcza dotyczy to osób, które występują w grupie ryzyka.

 

Jak obniżyć jej poziom?

Na pewno należy stosować odpowiednią dietę, a także suplementować kwas foliowy oraz witaminy B6 i B12. Produkty bogate w witaminę B6 to: ziemniaki, szpinak, kasza gryczana, czy papryka. Witaminę B12 znajdziemy w: wątrobie, serach żółtych, jajach, czy rybach, takich jak makrela czy łosoś. Natomiast kwas foliowy jest w: brukselce, słoneczniku, sałacie, czy szpinaku.

Aby zapobiec podwyższonemu poziomowi homocysteiny, powinniśmy wprowadzić powyższe produkty do swojej diety. Wykonujmy także co jakiś czas profilaktyczne badania.

2.3/5 - (3 Głosy)