Bądź czujny

Napad padaczkowy jest sytuacją, podczas której napady trwają minimum 30 minut bez powrotu świadomości pomiędzy nimi. Do ataku może dojść na skutek nagłego odstawienia leku, zmiany leku padaczkowego, wystąpienia infekcji, nadużywania alkoholu czy też innej substancji. Najważniejsze jest, aby zorientować się w porę, co się dzieje i podjąć natychmiastowe leczenie, najlepiej pod okiem neurologa. Obecnie poradnia neurologiczna umożliwia skuteczną walkę z tą chorobą, przepisując odpowiednio dobrane leki do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jakie są przyczyny epilepsji?

Padaczki dzielimy na objawowe o znanej przyczynie, padaczki o nieznanej etiologii, które mogą mieć predyspozycję genetyczną oraz padaczki skrytopochodne o nieustalonej przyczynie. Jednak do najczęstszych przyczyn epilepsji zaliczamy uszkodzenie mózgu i uwarunkowane zmiany neuroprzekaźników, ich receptorów oraz kanałów jonowych i metabotropowych.
Przyczyny powstawania ogniska padaczkowego są cały czas badane i obecnie większa część neurologów twierdzi, że tkwią one w zaburzeniu równowagi między układem pobudzającym i hamującym w mózgu. Chodzi tutaj o to, że w procesach pobudzenia działają inne przekaźniki niż w procesach hamowania. W padaczce funkcje tych przekaźników zostają zaburzone na skutek procesów genetycznych lub chorobowych. Jeśli matka była leczona na epilepsję, to ryzyko zachorowania dziecka wynosi 8%, a gdy leczony był ojciec to 4%. W przypadku chorowania na padaczkę przez oboje rodziców, dziecko ma 25% prawdopodobieństwa podzielenia ich losu. Trzeba podkreślić, że ten rodzaj choroby neurologicznej jest jednym z najczęściej występujących.

Epilepsja to nie żarty – zobacz: http://gastryczne.pl/czytelnia/epilepsja-to-nie-zarty/

Jeśli chodzi o prawdopodobieństwo wystąpienia minimum jednego napadu padaczkowego do osiemdziesiątego roku życia, to wynosi ono około 10%. W Polsce na epilepsję choruje około 400 000 osób, a na całym świecie z tą chorobą zmaga się około 50 milionów ludzi, co jest wręcz przerażające. Największe szanse na zapadnięcie na tą chorobę mamy we wczesnym dzieciństwie, a wraz z wiekiem aż do osiągnięcia dorosłości obniża się ryzyko, które następnie wzrasta ponownie w podeszłym wieku. Tak więc jeśli w dzieciństwie nie zachorowaliśmy na padaczkę, wcale nie musi to oznaczać, że nie przydarzy nam się w późniejszych latach życia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, którą oferuje poradnia neurologiczna. Warto kontrolować swój stan zdrowia, aby w miarę jak najszybciej wykryć niepokojące zmiany w organizmie i działać zawczasu.

Zobacz też: Neurolog Gdańsk w Lifemedica Centrum Zdrowia

Leczenie padaczki

Portal Medyczno-naukowyLeczenie padaczki opiera się na współpracy chorego z lekarzem, ponieważ leki padaczkowe wymagają długotrwałego ii regularnego zażywania, których dawka musi być ostrożnie zmieniana i kontrolowana pod okiem neurologa. Najczęściej stosuje się kwas walproinowy, karbamazepina, fenytoin. Są to sprawdzone i skuteczne preparaty, które zapewniają pacjentowi dobre bezpieczeństwo.

5/5 - (1 Głos)