Biegunka tłusczowa
Każdemu z nas zdarza się miewać od czasu do czasu „sensacje” żołądkowe. Zwykle są one spowodowane niegroźnymi zatruciami pokarmowymi, lub zwyczajnie niewłaściwą dietą. Co jednak, gdy doskwierająca biegunka znacznie się przedłuża? Jak rozpoznać sytuacje, w której konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty? Może to biegunka tłuszczowa?
Objawy biegunki tłuszczowej
Przy znacznie przedłużającym się czasie trwania biegunki, zachodzi duże prawdopodobieństwo występowania tzw. biegunki tłuszczowej. W odróżnieniu od innych przewlekłych odmian biegunki, ta charakteryzuje się kilkoma znaczącymi różnicami. Oprócz cech wspólnych, czyli częstości półpłynnego wypróżniania przekraczającego 2-3 razy dziennie, biegunka tłuszczowa objawia się jasną barwą, intensywnym nieprzyjemnym zapachem oraz trudną do usunięcia z muszli konsystencją. Osoba, u której podejrzewa się biegunkę tłuszczową, będzie skarżyła się na liczne skurcze i bóle brzucha, wzdęcia oraz możliwe wymioty i mdłości.
Kluczowe w zdiagnozowaniu biegunki tłuszczowej jest jednak badanie tłuszczu w kale. Przeprowadza się je poprzez zbiórkę kału na przestrzeni 72 godzin i analizie składu, w postaci stężenia potasu i sodu, odczynu pH oraz obecności leukocytów i laktoferyny. Wyniki tak przeprowadzonego badania precyzyjnie określą charakter trwającej biegunki.
Postępowanie w przypadku biegunki tłuszczowej
Osoba, która posiada objawy odpowiadające biegunce tłuszczowej, powinna koniecznie zgłosić się do specjalisty, celem przeprowadzenia dalszej diagnostyki. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ta odmiana biegunki może być co prawda spowodowana niegroźnym zatruciem, ale często jest to objaw o wiele poważniejszej choroby, takiej jak celiakia, zapalenie jelita, choroba nowotworowa, bądź żółtaczka.
W celu dokładnego określenia pochodzenia biegunki tłuszczowej, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki w postaci badania endoskopowego, USG trzustki i jamy brzusznej oraz badań laboratoryjnych krwi.
Proces leczenia biegunki tłuszczowej
Metoda jaką zostanie przeprowadzone leczenie biegunki tłuszczowej, jest zależne tylko i wyłącznie od przeprowadzonej wcześniej diagnostyki. Innymi słowy, ta odmiana biegunki bardzo rzadko jest chorobą samą w sobie, wobec czego rzadko kiedy jest leczona jak typowa biegunka.
W większości wypadków biegunka tłuszczowa jest manifestacją organizmu innej, poważniejszej choroby. W związku z tym, proces leczenia nie polega na podania środków typowo przeciwbiegunkowych, ponieważ mijałoby się to z celem.
Leczenie biegunki tłuszczowej jest realizowane poprzez leczenie choroby ją wywołującej. Do przykładowych metod leczenia, należy terapia enzymami trzustkowymi, w sytuacji, gdy powodem wystąpienia jest uszkodzenie trzustki. Gdy powodem wystąpienia będzie celiakia, zastosowana zostanie dieta bezglutenowa. Natomiast, gdy zdiagnozowany zostanie przerost flory bakteryjnej, do leczenia zostanie zaangażowana antybiotykoterapia.
Dlaczego to takie ważne?
Sama w sobie, przewlekła i długo trwająca biegunka, jest niezwykle niebezpieczna dla zdrowia osoby nią dotkniętej. Powoduje znaczne odwodnienie i pozbawienie organizmu dużej części elektrolitów. Dodatkowo, biegunka tłuszczowa może doprowadzić do wielu różnego rodzaju niebezpiecznych powikłań, takich jak niedrożność jelit, anemia, czy niedożywienie. Z racji tego, że jest ona najczęściej objawem innej, poważniejszej choroby, tym istotniejsze jest, aby nie bagatelizować jej wystąpienia i jak najszybciej skierować na nią uwagę specjalistów. Pomoże to w postawieniu poprawnej diagnozy i rozpoczęciu leczenia choroby wywołującej biegunkę.
Jak biegunka tłuszczowa trwa za długo to pojawiają się niedobry. Tak jak przy normalnej biegunce, tylko że efekty są znacznie szybsze i robi się naprawdę nie za ciekawie. Bo potem wyskakują kolejne choroby i człowiek ma naprawdę dość.
Biegunka tłuszczowa to zawsze szybkie osłabienie organizmu. Ma to znaczenie zwłaszcza jak mamy do czynienia z osobą starszą labo z dzieckiem, bo w takim przypadku wszystko dzieje się szybciej i często może być tak, że nawet się nie zdąży zareagować, więc trzeba bardzo uważnie i długo obserwować takiego chorego.