Czym jest ból wieńcowy

Choroba wieńcowa to powszechny i znany od lat problem, z którym boryka się ogromna liczba pacjentów. Schorzenie to, zwane również chorobą niedokrwienną serca, wynika z nieprawidłowego dopływu tlenu do komórek (zwykle wskutek miażdżycy) i wiąże się z całym zespołem rozmaitych objawów. Jednym z nich są bóle wieńcowe. Co warto o nich wiedzieć?

Jak objawia się ból wieńcowy

Ból wieńcowy, który bywa również nazywany bólem dławicowym, to charakterystyczna, dość nagła i paraliżująca dolegliwość, odczuwana przez pacjenta w obrębie klatki piersiowej. Najczęściej pojawia się w okolicy mostka (zwykle tuż za nim) i może przenosić się, promieniując w wyższe partie, czyli na żuchwę, szyję, gardło, nadbrzusze, barki lub ramiona (głównie na lewe). Pacjentom czasem ciężko określić jego rzeczywistą lokalizację. Ponadto chorzy zwykle określają ból wieńcowy jako silnie uciskający, piekący lub dławiący. Symptom ten jest oczywiście bardzo nieprzyjemny, szczególnie że dochodzić mogą do niego duszności i kłopoty z oddychaniem.

Bardzo typowe dla niego jest również to, że występuje w sytuacjach związanych ze stresem, nerwowością lub nadmiernymi, intensywnymi emocjami, jak również dużym wysiłkiem fizycznym, np. przy bieganiu, maszerowaniu, wchodzeniu po schodach, noszeniu ciężkich przedmiotów itp. Zdarza się również, że ból wieńcowy atakuje podczas spożywania większego posiłku lub przy zmianie temperatury, np. długotrwałym przebywaniu na chłodnym powietrzu.

Dlaczego pojawiają się bóle wieńcowe

Bóle wieńcowe związane są niewystarczającym poziomem ukrwienia naczyń w mięśniu sercowym. Krótko mówiąc, jeśli serce dostaje za małą porcję tlenu niż ta, której potrzebuje do prawidłowego działania, wówczas dochodzi do odczuwania przez pacjenta nieprzyjemnych dolegliwości. Trwają one z reguły kilka minut i mijają w momencie krótkiej regeneracji sił, zażycia podjęzykowego leku (nitrogliceryny), a niekiedy także samoistnie. Mówimy wówczas o przypadku, gdy choroba wieńcowa ma przewlekłą formę. W momencie, gdy bóle wieńcowe występują bez żadnej aktywności ruchowej (czyli w spoczynku) lub przy bardzo niewielkim wysiłku, wówczas jest to sygnałem, który może świadczyć o ostrej wersji choroby wieńcowej. Warto dodać, że jeśli czas ich trwania przekracza kilkanaście minut i nie przechodzi nawet pomimo podanej choremu nitrogliceryny czy jakichkolwiek innych farmaceutyków, wówczas może oznaczać znacznie poważniejszy stan, czyli martwicę, a w ostateczności – zawał serca.

Kogo atakują bóle wieńcowe

Osobami, u których może wystąpić choroba wieńcowa, a w efekcie ból wieńcowy, są przede wszystkim pacjenci powyżej 45-50 roku życia. Dolegliwość atakuje częściej mężczyzn, a wśród innych czynników ryzyka specjaliści wymieniają również otyłość, używki (tytoń, alkohol), nieprawidłowości w poziomie cholesterolu i ciśnienia tętniczego. Zagrożeni są również pacjenci z zespołem metabolicznym oraz osoby, u których choroba wieńcowa występowała już wcześniej w najbliższej rodzinie.

Leczenie bólu wieńcowego

Pojawienie się problemu, jakim jest ból wieńcowy, oznacza konieczność odwiedzenia specjalisty i przeprowadzenia wszystkich niezbędnych badań. Zdarza się bowiem, że dolegliwość w obrębie klatki piersiowej może wynikać z zupełnie innych problemów, związanych np. z trzustką, jelitami czy układem oddechowym. Eliminowanie bólu wieńcowego odbywa się poprzez zażycie środków, mających na celu zmniejszenie niedokrwistości w obrębie mięśnia sercowego. Bardzo wskazane są również zmiany stylu życia, a więc częstszy odpoczynek, relaks, spokój, unikanie zbędnych, gwałtownych emocji i stresu oraz wykluczenie papierosów i wprowadzenie prawidłowej diety, wpływającej m.in. na unormowanie cholesterolu.

5/5 - (1 Głos)