Borelioza – jak jej uniknąć?

Borelioza to choroba przenoszona przez pajęczaki – kleszcze. Warto pamiętać, że nosicielami bakterii mogą być nie tylko dorosłe formy tych pasożytów. Także o wiele mniejsze nimfy, czyli niedorosłe formy kleszcza, przenoszą chorobę, a według niektórych źródeł w takim przypadku bakterie są nawet bardziej zjadliwe. Jak można ustrzec się boreliozy i co zrobić po stwierdzeniu ukąszenia przez kleszcza?

Aby zapobiegać chorobie, najlepiej jest zadziałać profilaktycznie i nie dopuścić do bliskiego kontaktu z kleszczem. Ostrożność należy zachować więc na wszelkiego typu spacerach – wskazany jest ochronny ubiór oraz stosowanie odstraszających środków przeciw owadom. Po powrocie do domu warto dokładnie sprawdzić, czy kleszcz nigdzie się nie znajduje. Ubranie, w którym było się na spacerze, należy zdjąć i odłożyć do prania – kleszcz może się na nim znajdować.

Jak usunąć kleszcza

Zdarza się, że nic nie przyniosło efektów i kleszcz jednak zdążył ukąsić. Co można wtedy zrobić? Jeśli pajęczaka udało się znaleźć zaraz po ukąszeniu, zakażenie boreliozą jest mało prawdopodobne. Wystarczy tylko ostrożnie usunąć kleszcza – należy robić to uważnie w taki sposób, by wyrwać go w całości. Istnieją specjalne przyrządy, które pomagają usunąć tego pasożyta w prawidłowy sposób. Szczególnie polecane są specjalne pompki lub plastikowe „haczyki”. Niektórzy polecają również zamrażanie. Istotne jest, by nie naciskać kleszcza, ani nie polewać go żrącymi substancjami.

Objawy i leczenie boreliozy

Borelioza często uchodzi za chorobę, którą trudno jest skutecznie wyleczyć. Dzieje się tak dlatego, ponieważ kluczową rolę w przypadku terapii odgrywa diagnoza. Tymczasem to schorzenie daje często objawy typowe dla wielu różnych chorób. Dlatego też borelioza bywa mylona z grypą lub z artretycznym zapaleniem stawów. Objawy schorzenia bywają także lekceważone, tymczasem nieleczona choroba może być przyczyną powikłań, takich jak paraliż.

Leczenie boreliozy powinno być rozpoczęte jak najwcześniej. W tym celu stosuje się antybiotyki, takie jak pochodne penicyliny lub tetracykliny. Jeśli schorzenie rozpoznane jest odpowiednio wcześnie, nie jest zwykle konieczne przybywanie w szpitalu i podawanie antybiotyków dożylnie.

Borelioza w ciąży

http://wyleczborelioze.plSzczególnie problematycznym zagadnieniem jest borelioza w ciąży – jak skutecznie leczyć zarówno dziecko, jak i kobietę i czy rzeczywiście trzeba to robić? Chociaż negatywny wpływ boreliozy na płód nie został naukowo udowodniony, to jednak wielu lekarzy wskazuje na taką możliwość. Dlatego też przy rozpoznaniu boreliozy u kobiety w ciąży stosuje się podobną terapię, jak w innych przypadkach. Prawidłowo zdiagnozowana i leczona borelioza nie powoduje skutków ubocznych. Bakterie łatwo przenikają do łożyska, jednak nie zawsze oznacza to chorobę u dziecka. W przypadku, gdy choroba nie jest leczona, mogą jednak wystąpić powikłania boreliozy, dlatego też kobiety w ciąży powinny zachować dużą ostrożność i bez potrzeby nie narażać się na ukąszenie przez kleszcza. W przypadku gdyby jednak to nastąpiło, najlepiej jest wykonać badanie na obecność przeciwciał w terminie ustalonym przez lekarza.

4.8/5 - (17 Głosów)