Budowa i najważniejsze funkcje trzustki
Układ pokarmowy człowieka jest złożonym systemem. W jego skład wchodzi wiele ważnych narządów. Sporo osób jednak nie zastanawia się, jakie funkcje pełnią te organy i gdzie są ulokowane. Zaczynamy się martwić dopiero wtedy, gdy pewne objawy wskazują na nieprawidłowość w działaniu. Tymczasem warto wiedzieć, jak funkcjonują różne części naszego ciała.
Budowa trzustki
Trzustka jest drugim pod względem wielkości trawiennym gruczołem organizmu (pierwsza jest wątroba). Jest to narząd pojedynczy. Ulokowana jest w górnej części jamy brzusznej (nadbrzusze), na tylnej ścianie brzucha. Jest dobrze unerwionym oraz unaczynionym narządem, może ważyć około 100 g.
W jej budowie wyróżnia się trzy części: głowę, trzon oraz ogon. Głowa trzustki jest otoczona przez inny narząd – dwunastnicę, ogon zaś znajduje się we wnęce śledziony.
Ponadto trzustka dzieli się na dwie części:
- część zewnątrzwydzielnicza – w jej skład wchodzi blisko 90% trzustki,
- część wewnątrzwydzielnicza – stanowi jedynie 10% masy całego organu.
Części te odpowiadają za różne funkcje tego organu. Jest on bowiem nie tylko istotnym elementem, biorącym bezpośrednio udział w trawieniu pokarmów, ale i ważnym gruczołem.
Funkcje trzustki
Narząd ten bierze udział w trawieniu pokarmów. Za tę funkcję odpowiada część zewnątrzwydzielnicza. W jej skład wchodzą liczne pęcherzyki, które wydzielają enzymy. Część z enzymów początkowo ma formę nieaktywną, natomiast po wyprowadzeniu przewodami trzustkowymi w formie soku trzustkowego, zostają aktywowane w dwunastnicy.
Produkowane są trzy grupy enzymów, odpowiedzialne za trawienie różnych składników pokarmowych:
- enzymy proteolityczne, trawiące białka,
- enzym glikolityczny, odpowiedzialny za rozkład cukru,
- enzymy lipolityczne, rozkładające tłuszcze.
Część wewnątrzwydzielnicza trzustki znajduje się w obszarze ogona. Tutaj znajdują się specjalne skupiska komórek, tzw. wysepki trzustkowe. Tworzą je komórki alfa, beta, gamma oraz F.
Czytaj więcej na temat trzustki: http://zdrowatrzustka.net.pl/
Produkują one różne hormony:
- glukagon – wytwarzany przez komórki alfa, odpowiada za wzrost stężenia cukru w krwiobiegu,
- insulina – produkowana przez komórki beta (których jest najwięcej), obniżająca poziom cukru,
- somatostatyna – wytwarzana przez komórki gamma, działa hamująco na uwalnianie z trzustki hormonów.
Jak Boli Trzustka? Sprawdź objawy: http://zdrowatrzustka.net.pl/bol-trzustki/
Ponadto komórki F odpowiadają za produkcję polipeptydu trzustkowego.
Gdy trzustka nie funkcjonuje prawidłowo, objawia się to w postaci bólu w górnej partii brzucha. Może on niekiedy promieniować do pleców, albo nasilać się po spożyciu posiłku. Do tego mogą dojść wymioty, pojawia się również gorączka i bóle mięśni. Nie wolno ignorować takich symptomów, gdyż mogą one wskazywać na zapalenie trzustki. Nieleczone, może prowadzić do licznych powikłań. Koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza i wykonać stosowne badania, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie. Ponadto jeszcze inne objawy, takie jak biegunki, zmniejszenie masy ciała czy żółtaczka, mogą oznaczać, że rozwija się rak trzustki. Wczesna diagnoza, choć trudna, jest tutaj niezwykle istotna.
Trzustka to jeden z najbardziej niedocenianych organów w ciele człowieka. A ostatecznie zawsze jest tak, że jak ktoś ma jakieś choroby trzustki, to bardzo trudno je wyleczyć. Na raka trzustki praktycznie nie ma żadnych sposobów.
Generalnie tak jest ze zdrowiem. Ludzie nie myślą o nim jak są zdrowi, ale jak zachorują to dopiero zaczyna się Sajgon. Tylko, że wszyscy jesteśmy tacy sami, więc co to za problem? Wszyscy robimy to samo, niezależnie od wiedzy, wykształcenia i tak dalej.