Choroba niedokrwienna serca
Tlen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Pobierany jest podczas oddychania, a następnie za pośrednictwem układu krwionośnego doprowadzany do wszystkich komórek i organów. Nie zawsze to jednak takie proste.
Choroba niedokrwienna serca
Serce to organ w naszym organizmie, który wykonuje najcięższą pracę, musi nieustannie pompować krew w całym układzie krwionośnym. Do tego jest mu niezbędna ilość tlenu i substancji odżywczych dostarczanych przez tętnice. Często zdarza się, że uszkodzenie tętnic powoduje niedobór tlenu.
To właśnie miażdżyca tętnicza jest najczęstszą przyczyną niedotlenienia serca. Dochodzi wtedy do zachwiania równowagi między zapotrzebowaniem na utlenioną krew a jej faktycznym dostarczeniem. W takiej sytuacji serce zwalnia swoją pracę, niedobór tlenu powoduje, że osoba chora nie jest w stanie wykonywać ćwiczeń fizycznych, a nawet musi zrezygnować z jakiegokolwiek wysiłku fizycznego.
Miażdżyca naczyń w pond 95% jest przyczyną choroby niedokrwiennej serca. W naczyniach tętniczych stopniowo odkłada się cholesterol w postaci blaszek miażdżycowych, co powoduje stopniowe zwężanie światła tętnic i ogranicza ilość przepływającej krwi. Mniejsza ilość krwi oznacza mniejszą ilość tlenu przez nią dostarczaną. Długotrwały proces oznacza stałe niedotlenienie serca i zmiany w jego prawidłowej pracy.
Ze względu na stopień zaawansowania chorobę niedokrwienną serca możemy podzielić na 4 etapy:
- stabilna choroba niedokrwienna serca, nazywana także dusznicą lub dławicą piersiową,
- niestabilna choroba niedokrwienna serca nazywana Angina pectoris,
- zawał serca,
- nagły zgon sercowy.
Objawy choroby niedokrwiennej serca
Występowanie i nasilenie objawów uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby.
Najbardziej charakterystyczne objawy to:
- ból zamostkowy o różnym stopniu nasilenia – promieniuje wzdłuż lewej części ciała,
- uczucie duszności,
- osłabienie,
- kołatanie serca,
- uczucie lęku.
Leczenie choroby niedokrwiennej serca
O sposobie leczenia zawsze decyduje lekarz w zależności od objawów i stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej stosowane są leki zawierające kwas acetylosalicylowy. W stanach nagłego zaostrzenia objawów pacjenci powinni doraźnie stosować nitraty, czyli leki zawierające nitroglicerynę o szybkim działaniu.
Choroba niedokrwienna serca – zapobieganie
Najważniejszym elementem profilaktyki i sposobu leczenia jest zmiana dotychczasowego trybu życia. Bardzo istotna jest codzienna dieta, która powinna być bogata w produkty naturalne, nieprzetworzone, równocześnie powinna zawierać mało tłuszczów zwierzęcych, produktów bogatych w cholesterol, słodyczy.
Zdrowe odżywianie polega na spożywaniu dużej ilości warzyw, owoców, ciemnego pieczywa, kaszy. Dodatkowo należy ograniczyć picie alkoholu i rzucić palenie papierosów.
Bardzo istotnym czynnikiem zapobiegania chorobie niedokrwiennej jest aktywność fizyczna. Codzienne poświęcone 20-30 minut na uprawianie sportu znacznie zwiększy nie tylko kondycję fizyczną, ale także sprawność mięśnia sercowego i obniży ryzyko wystąpienia zawału serca.
Choroba niedokrwienna serca w sumie jest bardzo pozytywnym objawem, więc raczej z dwojga złego powinno się cieszyć z tego, że można ją leczyć. Bo choroba niedokrwienna serca niejako zapowiada zawał serca i można się zmienić, poprawić nawyki i po prostu uniknąć zawału czy innych dolegliwości.
Duże znaczenie w chorobie niedokrwiennej serca mają nasze przyzwyczajenia. A to przecież goloneczka, żeberka i inne tłuste jedzenie popijane piwkiem, colą i innymi śmieciami, które sami z własnej woli ładujemy do brzucha.