Choroba wieńcowa

Wśród chorób cywilizacyjnych choroba wieńcowa zajmuje czołowe miejsce. Stale wzrasta liczba zachorowań, jest także główną przyczyną zawałów serca i zgonów.

Co to jest choroba wieńcowa

Nazywana jest także chorobą niedokrwienną serca. Jej istotę stanowi niedotlenienie mięśnia sercowego. Stan taki występuje wtedy, gdy z różnych przyczyn do serca dopływa zbyt mała ilość krwi, która jest nośnikiem tlenu, równocześnie występuje niedobór substancji odżywczych.

Krew do serca dostarczana jest przez szereg tętnic wieńcowych, czasami jednak zostają one przytkane lub zatkane całkowicie i przepływa przez nie znacznie mniej krwi. Proces chorobowy zachodzi bardzo powoli i może trwać latami.

Rozróżnia się dwa rodzaje choroby wieńcowej:

  • stabilną,
  • ostre zespoły wieńcowe.

Stabilna choroba wieńcowa obejmuje kilka schorzeń: dławicę piersiową, dławicę odmienną, zespół sercowy. Ostre zespoły wieńcowe to zawały serca, nagły zgon sercowy oraz dławica piersiowa niestabilna. Główna różnica polega na różnym stopniu zamknięcia tętnic wieńcowych.

Przyczyny choroby wieńcowej

Przyczyny choroby wieńcowej dzieli się na pierwotne i wtórne. Te pierwsze związane są ze zmianami zachodzącymi w tętnicach. Polegają one na stopniowym zamykaniu światła tętnic. Wśród przyczyn pierwotnych, aż 98% stanowi miażdżyca. Polega ona na odkładaniu na ściankach tętnic blaszek cholesterolu, które stopniowo zatykają tętnicę wieńcową, aż do całkowitego jej zamknięcia.

Wśród innych przyczyn można wymienić: zwężenie tętnic wieńcowych spowodowane innymi chorobami, odkładanie na ściankach tętnic produktów nieprawidłowej przemiany materii, wrodzone anomalie tętnic, zatory tętnic.

Przyczyny wtórne to takie, które nie są spowodowane zmianami we wnętrzu tętnic wieńcowych. Najczęściej jest to skurcz tętnicy wieńcowej, zatrucie tlenkiem węgla, anemia, niedociśnienie.

Objawy choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa serca najczęściej daje o sobie znać po wysiłku fizycznym, po obfitym posiłku, podczas stresu. Wystąpienie poniższych objawów powinno skłonić do wizyty u lekarza:

  • promieniujący ból w klatce piersiowej, który ustępuje po zażyciu np. nitrogliceryny,
  • ból zamostkowy,
  • przyspieszone tętno,
  • kołatanie serca,
  • płytki oddech,
  • nudności i zawroty głowy.

Diagnoza i leczenie choroby wieńcowej

Podstawowe znaczenie dla diagnozy choroby mają badania analityczne, EKG, poziom enzymów sercowych, echokardiografia. W niektórych przypadkach zalecana jest koronarografia pozwalająca na dokładne obejrzenie stanu tętnic wieńcowych.

Istotną rolę w leczeniu choroby wieńcowej odgrywa zmiana diety i stylu życia. Dieta powinna być niskocholesterolowa, bogata w warzywa i owoce, należy ograniczyć spożywanie słodyczy. Bardzo istotna jest rezygnacja z używek, typu papierosy i alkohol. Trzeba aktywnie spędzać czas, w miarę możliwości na świeżym powietrzu.

Leczenie farmakologiczne najczęściej jest leczeniem stałym. Przede wszystkim stosuje się leki obniżające cholesterol i udrażniające naczynia, przyśpieszające metabolizm. W przypadku nagle pojawiających się bólów stosuje się leki o szybkim działaniu doraźnym, np. nitroglicerynę.

5/5 - (2 Głosy)