Co to jest homocysteina

Homocysteina jest organicznym związkiem i naturalnie występującym aminokwasem, wytwarzanym jako część procesu metylowania ciała związanego z rozwojem organizmów – w szczególności za wytworzenie i utrzymywanie odpowiedniej specyfikacji tkankowej. Aminokwas z jednej strony jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale z drugiej, gdy występuje w nadmiarze, prowadzi do nieodwracalnych zmian zdrowotnych.

 

Czym jest homocysteina

 

To znajdujący się w organizmie aminokwas siarkowy, który jest wykrywalny podczas badania krwi. Powstaje wskutek trawienia białka. Zbyt wysoki poziom aminokwasów zaburza gospodarkę tlenową wewnątrz organizmu, w efekcie czego tworzą się szkodliwe wolne rodniki tlenowe. Utleniane od środka organy zapadają na różne choroby. Nadmiar homocysteiny (Hcy) może prowadzić do trwałych zmian i uszkodzenia naczyń krwionośnych, w których efekcie pojawia się miażdżyca, problem zakrzepowy, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne. W bardzo wysokich stężeniach może wywołać zawał serca i udar mózgu. Osoby z podwyższonym poziomem homocysteiny znacznie częściej dotyka również choroba Alzheimera.

 

Homocysteina pobudza także wzrost komórek mięśni gładkich, co doprowadza do odkładania się macierzy zewnątrzkomórkowej i kolagenu. W ten sposób ściany tętnic zagęszczają się i utwardzają. Niestety stan podwyższonego poziomu Hcy nie daje żadnych objawów.

 

Najwyższy poziom homocysteiny we krwi mają osoby, których dieta jest bardzo bogata w białka zwierzęce, a uboga w owoce i warzywa listne. Kwas foliowy i witaminy z grupy B, które znajdują się w owocach i warzywach, pomagają organizmowi pozbyć się nadmiaru aminokwasu. Z tego powodu tak ważne jest włączenie ich na stałe do diety.

 

Co to jest homocysteina

 

Podwyższony poziom aminokwasów może mieć podłoże genetyczne lub nabyte. To pierwsze zwykle jest związane z zaburzeniami katabolizmu homocysteiny. Wśród czynników, które mogą zaburzyć poziom homocysteiny, jest nieprawidłowe odżywianie, niedobór witaminy B12, B6, cynku oraz kwasu foliowego, palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Poziom Hcy może podwyższać również długotrwałe przyjmowaniem leków neurologicznych czy onkologicznych, a także choroby — przewlekła niewydolność nerek, niektóre odmiany białaczki, rak jajnika, niewydolność tarczycy, łuszczyca, czy przeszczep narządów, który wywołuje spadek witaminy B6 i kwasu foliowego. Na zbyt wysoki poziom aminokwasów ma wpływ również stres i kawa.

 

Na co wskazuje homocysteina

 

Odpowiedni poziom Hcy zapewnia prawidłową budowę i regenerację tkanek, jednak w nadmiarze tętnice ulegają zamknięciu i przestają być drożne. Jeśli jesteśmy obciążeni genetycznie dużym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, albo jesteśmy osobą młodą, u której wystąpił zawał mięśnia sercowego bądź udar mózgu, albo stwierdzono u nas niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego, powinniśmy dokonać pomiaru stężenia homocysteiny. Badanie homocysteiny przeprowadza się również u alkoholików, narkomanów, osób starszych, a także niemowląt z podejrzeniem homocystynurię.

 

Poziom homocysteiny oznacza się najczęściej w badaniu krwi przeprowadzanym na czczo. Za normę uznaje się stężenie od 5 do 15 µmol/l. Całkowicie bezpieczny poziom wynosi mniej niż 10 µmol/l.

 

Jeśli w trakcie badania stężenie aminokwasu osiągnie wartość w przedziale 20–30 µmol/l, to mamy już do czynienia z hiperhomocysteinemią. Stężenie aminokwasu rośnie wraz z wiekiem. Jest również podwyższone u kobiet w ciąży. Poziom homocysteiny w osoczu pozwala zarówno przewidywać, jak i wyprzedzać rozwój chorób.

 

 

 

 

4.2/5 - (11 Głosów)