Co to jest miażdżyca?

Co to jest miażdżyca? Miażdżyca to stwardnienie oraz zwężenie naczyń krwionośnych. Niebezpieczne są wszystkie postacie tej choroby, ponieważ gdy naczynia krwionośne nie dostarczają krwi do tkanek, te ostatnie ulegają obumarciu. W jaki sposób można rozpoznać to schorzenie i czy można mu zapobiegać?

Przyczyny miażdżycy

Miażdżycy sprzyja wiele czynników, na które ma się wpływ na co dzień. Niezdrowa dieta, bogata w przetworzone tłuszcze, zazwyczaj ma wpływ na poziom cholesterolu. Ten z kolei osadza się wewnątrz naczyń krwionośnych, powodując ich zwężenie. Z kolei brak składników odpowiadających za lepsze przyswajanie wapnia przez układ kostny, może prowadzić do osadzania się tego pierwiastka wewnątrz tętnic w miejscach, gdzie rozpoczął się stan zapalny. To wszystko sprawia, że naczynia stają się mniej elastyczne i w końcu przestają spełniać swoją funkcję.

Miażdżyca uogólniona pojawia się najczęściej u mężczyzn. Także objawy choroby pojawiają się częściej u tej płci. To nie oznacza jednak, że kobiety nie powinny dbać o swój stan zdrowia, również pod tym kątem. Zmiany powodowane przez miażdżycę mogą dotyczyć całego organizmu. Szczególnie niebezpieczne są złogi, które są umiejscowione w naczyniach wieńcowych. To właśnie tego typu zmiany najczęściej powodują wystąpienie objawów choroby.

Objawy miażdżycy

Objawy miażdżycy mogą obejmować różne dolegliwości. Pierwszą z nich jest ciągłe zmęczenie, nagła potrzeba skrócenia dotychczasowych spacerów czy bóle w okolicach mostka. W ten sposób objawia się miażdżyca występująca w naczyniach wieńcowych. Zwężenie w tętnicach szyjnych może być powodem udaru mózgu. Wcześniejszymi objawami mogą być problemy z koncentracją i pamięcią oraz bóle głowy. Warto jednak pamiętać, że miażdżyca zazwyczaj rozwija się powoli, a objawy mogą ujawnić się dość późno. Dlatego warto wykonywać badania, które mają na celu pomiar cholesterolu we krwi.

Leczenie miażdżycy

Zwężenia innych tętnic również prowadzą do zaburzeń pracy narządów. Niebezpieczne mogą być zatory w ważnych narządach, takich jak wątroba czy nerki. W przypadku miażdżycy istotne jest wczesne rozpoczęcie leczenia. Polega ono na przyjmowaniu przepisanych przez lekarza leków, które rozszerzają naczynia krwionośne i umożliwiają właściwy przepływ krwi. Warto jednak pamiętać, że mogą one powodować skutki uboczne. W przypadku wykrycia miażdżycy uogólnionej, konieczna jest także zmiana trybu życia. Zazwyczaj zalecane jest zaprzestanie palenia papierosów, ponieważ jest to jeden z czynników, który może wpływać na wystąpienie miażdżycy. Inną metodą leczenia tej choroby jest operacja. Polega ona na usunięciu złogu lub, gdy w danym przypadku nie jest to możliwe – jego ominięcia. Obecnie tego typu zabiegi są coraz mniej inwazyjne.

Zapobieganie miażdżycy

By uniknąć miażdżycy, warto dbać nie tylko o swoją dietę, ale również dostateczną ilość ruchu. To właśnie brak aktywności ruchowej jest wymieniany jako częsta przyczyna zmian miażdżycowych. By uniknąć choroby, najlepiej jest ćwiczyć już od najwcześniejszych lat, ponieważ zmiany w naczyniach krwionośnych pojawiają się już u bardzo młodych osób.

 

3/5 - (1 Głos)