Co to jest wazektomia?

Wazektomia to prosta operacja wykonywana w szpitalu lub klinice w przeciągu kilku minut. Małe przewody w mosznie, które przenoszą plemniki, są cięte lub blokowane, więc plemniki nie mogą opuścić ciała i spowodować ciąży. Procedura jest bardzo szybka i niezwykle skuteczna w zapobieganiu ciąży – prawie 100%.


Istnieją dwa rodzaje wazektomii: metoda nacięcia i metoda bez skalpela (bez cięcia). Metody zmniejszają ryzyko infekcji i innych powikłań, a generalnie zajmują mniej czasu na leczenie. Wazektomia ma być trwała więc zwykle nie można jej odwrócić. Mężczyzna powinien decydować się na wazektomię tylko wtedy, gdy jest w 100% pewny, że zostać bezpłodny.

Więcej o wazektomii przeczytasz na stronie: http://lifemedica.pl/zabiegi/wazektomia/

Jak działa wazektomia?

Plemniki to mikroskopijne komórki, które łączą się z jajem powodującym ciążę, są wytwarzane w jądrach. Plemniki opuszczają jądra przez dwie rurki zwane nasieniowodem i mieszają się z innymi płynami, tworząc nasienie (spermę). Nasienie w nasieniu mogą spowodować ciążę, jeśli dostaną się do pochwy.

Wazektomia blokuje lub przecina każdą rurkę nasieniowodu, dzięki czemu plemniki pozostają w jądrach i są wchłaniane przez ciało. Począwszy od 3 miesięcy po wazektomii, nasienie (sperma) nie będzie zawierało żadnych plemników, więc nie może powodować ciąży. Ale nadal mężczyzna będzie mieć taką samą ilość spermy, jaką miał wcześniej. Po prostu nie będzie w tym plemników.

Wazektomia nie zmienia sposobu odczuwania orgazmu lub wytrysku. Nasienie (sperma) nadal będzie wyglądać tak samo po wazektomii – po prostu nie będzie w stanie zapłodnić kobiety.

Jak skuteczna jest wazektomia?

Wazektomia (zwana też sterylizacją płci męskiej) jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów kontroli urodzeń. Jest jednym z najskuteczniejszych sposobów kontroli urodzeń i jest najbardziej skuteczną metodą antykoncepcji dla mężczyzn. Wazektomia są prawie w 100% skuteczne w zapobieganiu ciąży – ale nie od razu. To trwa około 3 miesięcy, zanim nasienie stanie się wolne od plemników.

Kilka miesięcy po wazektomii ( na ogół po pół roku) lekarz przeprowadzi prosty test zwany analizą nasienia w celu sprawdzenia plemników w nasieniu. Należy przekazać próbkę nasienia do badania. Lekarz poinformuje czy w nasieniu nie ma plemników, i czy wazektomia działa już jako kontrola urodzeń. Nie można uprawiać seksu bez zabezpieczenia, dopóki lekarz nie stwierdzi, że zabieg spowodował odpowiednie zabezpieczenie.

Istnieje niewielka szansa, że ścięte końce nasieniowodu mogą się odrosnąć po wazektomii, co oznacza, że mogą spowodować ciążę. Ale to jest bardzo rzadkie.

Czy wazektomia chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Nie, wazektomia nie ochroni partnerów przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Nasienie (sperma) może nadal przenosić choroby weneryczne, nawet, jeśli nie zawiera plemników. A w przypadku niektórych chorób przenoszonych drogą płciową wystarczy kontakt ze skórą, aby uzyskać je od kogoś. Dlatego należy używać prezerwatyw, aby zmniejszyć szanse na zarażenie lub rozprzestrzenienie się chorób przenoszonych drogą płciową.

Czy wazektomia jest bezpieczna?

Wazektomie są bezpieczne, a bardzo niewiele osób ma powikłania. Ale jak wszystkie procedury medyczne, istnieje pewne ryzyko. Najczęstsze zagrożenia związane z wazektomią są niewielkie i uleczalne.

Czy wazektomia wpływa na życie seksualne mężczyzny?

Wazektomia nie wpływa na życie seksualne. Nie zmniejsza popędu seksualnego, ponieważ nie wpływa na produkcję męskiego hormonu testosteronu. Nie wpływa również na zdolność do uzyskania erekcji lub ejakulacji nasienia. Ponieważ plemniki tworzą bardzo małą ilość nasienia, mężczyzna nie zauważy różnicy w ilości nasienia

Rate this post