Na czym polega metoda in vitro?

Metoda in vitro jest obecnie najczęściej wymienianym sposobem na lecznie bezpłodności. Dlaczego ta metoda stała się nadzieją dla wielu par, które nie mogły do tej pory liczyć na potomka?

In vitro krok po kroku

Metodę in vitro można przeprowadzić nawet w przypadku całkowitej bezpłodności jednego z partnerów – można użyć wtedy komórki jajowej lub spermy od innego dawcy. Jednym kryterium, które musi zostać spełnione, to na tyle prawidłowa budowa macicy, by ciąża mogła być donoszona. Po przebadaniu pary pod kątem przyczyny bezpłodności, można zdecydować o in vitro lub innej kuracji.

By zapłodnienie in vitro mogło być przeprowadzone, konieczne jest pobranie dojrzałych komórek jajowych. Naturalnie dojrzewa zwykle jedno jajeczko, tymczasem do metody in vitro koniecznych jest ich więcej. Dlatego też kobietę poddaje się stymulacji hormonalnej, w czasie której musi być ona monitorowana. Nadzór lekarski jest konieczny, by przekonać się, czy organizm prawidłowo reaguje na hormony – istnieją bowiem przypadki, w których stymulacja nie jest możliwa. Taka sytuacja oznacza często, że nie można przeprowadzić zapłodnienia pozaustrojowego.

In vitro przy niepłodności kobiety lub mężczyzny

Po pobraniu komórek jajowych można połączyć je z plemnikami pobranymi od mężczyzny. Warto pamiętać, że nie tylko niepłodność kobiety może być wskazaniem do wykorzystania metody in vitro. W przypadku mężczyzn, u których brak jest plemników w spermie, może okazać się, że konieczne jest na przykład pobranie nasienia wprost z jąder. Pamiętać trzeba jednak również, iż wybór terapii zależy od tego, co tak naprawdę jest przyczyną niepłodności oraz od decyzji lekarza nadzorującego leczenie.

Jeśli w nasieniu pobranym od mężczyzny znajduje się duża ilość plemników dobrej jakości, możliwe jest przeprowadzenie zapłodnienia pozaustrojowego poprzez wprowadzenie spermy do płynu, w którym znajduje się komórka jajowa. Ta metoda jest jednak mniej efektywna, ponadto czasami jest niemożliwa do przeprowadzenia. Dlatego najczęściej plemnik wprowadza się do komórki jajowej bezpośrednio. Po uzyskaniu zarodka jest on wprowadzany do macicy. Skuteczność in vitro zależy od wielu czynników, jednak należy mieć na uwadze fakt, że dzięki takiej terapii urodziło się już ponad sto tysięcy dzieci.

Refundacja in vitro

Obecnie można liczyć na refundację leczenia bezpłodności właśnie poprzez zastosowanie zapłodnienia pozaustrojowego. W większości przypadków jednak konieczne jest czekanie. Jednym z kryterium uzyskania refundacji jest między innymi leczenie bezpłodności innymi metodami lub stwierdzona trwała bezpłodność. Ponadto kobieta, starająca się o dziecko, nie może mieć więcej niż czterdzieści lat. Przeciwwskazaniem do zastosowania tej metody są również częste poronienia. Mimo takich reguł, refundacja in vitro to często szansa dla wielu osób, ponieważ koszt całego procesu wynosi co najmniej 10 tysięcy złotych. Jest to cena tylko jednej próby, tymczasem niekiedy konieczne jest jej kilkukrotne powtórzenie.

Jeśli implantacja zarodka w macicy powiedzie się, konieczne są częste wizyty w celu nadzorowania rozwoju płodu. Wiele ostatnio słyszy się na temat powikłań przy ciąży z in vitro, jednak nie są to dane statystycznie potwierdzone. Na tę metodę leczenia bezpłodności decydują się zwykle kobiety po trzydziestym roku życia i zdarzające się komplikacje nie są niczym niezwykłym – występują prawie równie często przy naturalnym zapłodnieniu. Do tego należy doliczyć także stres, który towarzyszy kobiecie, która starała się o dziecko nawet kilkanaście lat. Dlatego też pomimo głosów przeciwnych, nie należy odrzucać tej metody w zakresie leczenia bezpłodności.

5/5 - (4 Głosy)