Dieta, która pomoże w profilaktyce chorób naczyniowych.
Choroby naczyniowe, mają to do siebie, że bardzo trudno jest je wyleczyć, szczególnie gdy wchodzą w późniejsze stadia. Dlatego w ich przypadku, niezmiernie istotne jest to, by prowadzić odpowiedni styl życia i przede wszystkim – utrzymywać standardową dietę. Jak wobec tego się odżywiać, by zapobiegać tego typu schorzeniom?
Cechy diety, zapobiegającej schorzeniom naczyniowym, o których powie Ci każdy chirurg.
1. Ograniczona ilość tłuszczów nasyconych. Jak wiadomo, za kłopoty z układem naczyniowym, odpowiadają najczęściej złogi tłuszczu, które gromadzą się wewnątrz żył i tętnic. Dlatego koniecznie trzeba zmniejszyć ich spożywanie, by nie skończyło się ono odkładaniem lipidów. Najlepiej, jeśli tłuszcze nasycone, będą stanowić około 10 procent całej naszej diety. W przypadku wykonywania ciężkich prac, może być to nieco więcej.
Zobacz: Chirurg naczyniowy gdańsk
2. Ograniczona ilość soli. Maksymalnie powinniśmy jej spożywać około 5 gram dziennie. Jest to mniej więcej jedna, mała łyżeczka. Pamiętajmy, że przygotowane wcześniej potrawy, zawierają już całkiem sporo soli. Dlatego nie warto ich dosalać. Pamiętajmy też o ograniczaniu spożycia tak zwanych zupek chińskich. Może są one szybkie w przyrządzeniu i smaczne, ale zdecydowanie – za bardzo przesolone. Ich spożywanie sprawia, że w naszym organizmie znajduje się zdecydowanie zbyt dużo soli.
3. Należy pamiętać o tym, by zminimalizować spożycie alkoholi. Im jest ono mniejsze, tym lepiej. Alkohol podwyższa nasze ciśnienie i jednocześnie – ułatwia tworzenie zatorów wewnątrz naszego układu krwionośnego. Najlepiej, jeśli dziennie spożycie alkoholu zminimalizujemy do wartości 20 – 30 gram. Jeszcze lepiej będzie, gdy zrezygnujemy z niego całkowicie.
4. Pamiętajmy o owocach. Należy ich spożywać dość dużo, jednak pamiętajmy, że również tu powinniśmy mieć umiar. Każdy chirurg naczyniowy, zaleci tu mniej więcej 200 gram w ciągu jednego dnia. Taka ilość, powinna nam spokojnie wystarczyć do prawidłowego, dziennego funkcjonowania.
Sprawdź także: chirurg Gdańsk – Lifemedica
5. Pewnie lubimy spożywać ryby. Pamiętajmy, by jeść je co najmniej 2 razy w tygodniu. Raz w tygodniu, powinniśmy spożywać ryby tłuste. Ryby zawierają bezpieczny dla naszego organizmu tłuszcz, który zawiera w sobie słynne już kwasy omega-3. Mają one zbawienny wpływ na kondycję naszego organizmu.
6. Wszyscy wiemy, że błonnik ma bardzo dobry wpływ na nasz organizm. Potrafi on przyspieszyć pracę naszego układu pokarmowego i jednocześnie – wspomóc pracę trawienną. Dlatego powinniśmy spożywać go około 30-45 gramów dziennie. Większa ilość, mogłaby być szkodliwa dla naszego układu pokarmowego i procesu przemiany materii.
7. Pamiętajmy też o warzywach. Jedzmy ich co najmniej 200 gram w przeciągu dnia. Składniki odżywcze i witaminy w nich zawarte, mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Dlatego pamiętajmy o nich, w naszej codziennej, zmodyfikowanej diecie. Wtedy poradnia chirurgiczna na pewno nas ominie.
Zobacz też – skuteczna skleroterapia w Gdańsku.