Dobry cholesterol

Każdy dbający o swoje zdrowie człowiek powinien raz do roku poddać się badaniom profilaktycznym. Do najpopularniejszych, a jednocześnie najprostszych badań zaliczyć można badanie krwi i morfologię. Pozwala ono na szybką ocenę stanu zdrowia. Warto także sprawdzić poziom cukru we krwi i poziom cholesterolu. Regularne wykonywanie takich badań jest bardzo ważne, pomaga bowiem odpowiednio wcześnie wykryć choroby. Warto też jednak wiedzieć nie tylko co nam szkodzi, ale również czym jest dobry cholesterol.

Cholesterol i jego wpływ na organizm

Cholesterol jest związkiem chemicznym, a dokładniej substancją tłuszczową obecną we wszystkich komórkach i krwi człowieka. Pełni wiele ważnych funkcji, jest więc niezbędny. Produkowany jest głównie w wątrobie. Bierze udział w produkcji niektórych hormonów, w syntezie kwasów tłuszczowych oraz w wytwarzaniu witaminy D.

Dla dobrego stanu zdrowia bardzo ważny jest odpowiedni poziom cholesterolu we krwi. Organizmowi wystarcza taka ilość cholesterolu, którą sam wyprodukuje. Problem powstaje jednak wtedy, gdy człowiek dostarcza go w nadmiarze spożywając za dużo produktów pochodzenia zwierzęcego. Stąd konieczność zwrócenia uwagi na zdrowy styl życia oraz regularną kontrolę poziomu cholesterolu.

Dobry cholesterol i zły cholesterol

Wyróżnia się dwie frakcje cholesterolu: tzw. dobry cholesterol czyli cholesterol HDL oraz zły cholesterol – LDL. Aby organizm mógł funkcjonować prawidłowo, trzeba zadbać o proporcje pomiędzy tymi dwiema grupami. Jeżeli bowiem frakcja złego cholesterolu będzie zbyt wysoka, w naczyniach krwionośnych mogą utworzyć się blaszki miażdżycowe i złogi, co może być przyczyną zwiększonego ryzyka zawału serca, udaru czy wielu innych chorób sercowo-naczyniowych.

Organizm broni się przed zbyt dużą ilością złego cholesterolu, wydalając go. Część jednak odkłada się na ścianach naczyń krwionośnych zwężając je i utrudniając przepływ krwi. Tętnice stają się kruche, a do komórek organizmu dociera coraz mniej tlenu i substancji odżywczych. Stąd już niedaleka droga do choroby niedokrwiennej serca i zmniejszonej wydolności mózgu, a w konsekwencji do wcześniej wspomnianego zawału czy udaru.

Na ilość złego cholesterolu we krwi mają wpływ takie czynniki, jak choćby palenie papierosów, nadwaga, przewlekły stres, ale również zła dieta. Powodem może też być podłoże genetyczne.

Jak podwyższyć dobry cholesterol?

Każdy, kto chciałby zadbać o odpowiedni poziom dobrego cholesterolu, powinien przede wszystkim zastosować prawidłową dietę. Musi ona zawierać produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe i rozpuszczalny błonnik. Warto więc wprowadzić do swojego menu takie produkty, jak awokado, oliwę z oliwek, oleje rzepakowy i słonecznikowy, ryby, orzechy i pestki, ale także produkty z pełnego ziarna, warzywa i owoce oraz rośliny strączkowe. Należy pić zieloną herbatę, kakao, sok z żurawiny, spożywać owoce leśne: borówki i jagody.

Bardzo ważne jest także ograniczenie spożywania czerwonego mięsa i dań przetworzonych. Najlepiej też zrezygnować ze smażenia potraw na rzecz gotowania na parze.

Oprócz diety, aby mieć cholesterol dobry, należy większą uwagę zwrócić na codzienną regularną aktywność fizyczną. Wszelkie ćwiczenia nie tylko pomagają w walce z otyłością, ale pozwalają zwiększyć produkcję dobrego cholesterolu, natomiast brak ruchu sprzyja powstawaniu złego cholesterolu. Oczywiście aktywność fizyczna nie musi wiązać się z dużym wysiłkiem, powinna być dostosowana do wieku i możliwości danej osoby. Okazuje się bowiem, że nawet niezbyt intensywne ćwiczenia, a nawet spacer, czy sprzątanie mieszkania już mają pozytywne działanie na stan dobrego cholesterolu.

5/5 - (2 Głosy)