Domowe sposoby na opryszczkę
Opryszczka zwyczajna jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirus HSV-1. Wirus ten ma skłonności do przerzucania się na wszelkie rodzaje nośników, dlatego w trakcie występowania opryszczki wargowej lub opryszczki na narządach płciowych, należy unikać całowania i jakiejkolwiek innej formy kontaktu, chociażby przez używanie tej samej szminki, ręcznika czy picia z tego samego naczynia, bądź butelki.
Opryszczka stanowi szpetny problem, który często wywołuje skrajne emocje. Zdarza się, że opryszczka na ustach jest wynikiem burzy hormonów podczas miesiączki.
Jak walczyć z opryszczką
Istnieje wiele domowych sposobów na opryszczkę, które skutecznie wesprą nas w walce z nieestetycznymi pęcherzykami. Przyniosą one ukojenie w bólu, świądzie i pieczeniu, przyspieszając jednocześnie proces gojenia. Zdaniem wielu osób, domowe sposoby są równie skuteczne, co farmakologiczne, w postaci kremów i maści. Jednakże, w przypadku kiedy opryszczka pojawia się stosunkowo często, należy odstawić domowe sposoby i udać się na konsultacje do dermatologa, celem przeprowadzenia wnikliwych badań, mających na celu rozpoznanie przyczyny pojawiania się tego wirusowego zakażenia.
Jednym z popularnych ziół stosowanych w walce z opryszczką, jest melisa – wykazuje ona działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Naukowo udowodniono, że w wodnych wyciągach z liści tego wyjątkowego zioła znajduje się duża ilość taniny i kwasów fenolowych, zwalczających między innymi wirusa powodującego opryszczkę wargową. Aby pozbyć się opryszczki, wystarczy przyłożyć do zainfekowanego miejsca plaster, nasączony wywarem z melisy. Swędzące pęcherzyki posmarować olejkiem melisowym, który przejawia takie samo działanie, jak plastry.
Innym naturalnym środkiem wykazującym działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe jest miód, dzięki czemu również stanowi bardzo dobrą formę obrony przed tą infekcją wirusową. Posmarowanie opryszczki miodem ogranicza rozwój stanu zapalnego wokół zainfekowanego miejsca.
Kolejnym sposobem jest przyłożenie do nieestetycznego punktu liścia aloesu. Miąższ zawarty w liściach aloesu przyspiesza proces gojenia.
Naturalne sposoby na opryszczkę
Ciekawą metodą na walkę z opryszczką jest połączenie zakorzenionych w polskiej ziemi cebuli i czosnku. Rozkrojony ząbek czosnku lub główkę cebuli należy rozciąć na pół, po czym na krótką chwilę przyłożyć do zainfekowanego obszaru ciała. Równie dobrze sprawdza się syrop z cebuli, który równomiernie wciera się w powstały pęcherzyk.
Doskonałą solucją na opryszczkę jest również olejek z drzewa herbacianego, wykazujący właściwości antywirusowe, odkażające i przyspieszające gojenie ran. Wystarczy wymieszać olejek z drzewa herbacianego z kremem, po czym wetrzeć w zainfekowane miejsce.
Rutynowym sposobem, w którym stosuje się produkt stanowiący poranny odpad, jest przyłożenie świeżo zaparzonej torebki herbaty do miejsca, w którym rozwinęła się infekcja. Herbata zawiera dużą ilość tanin, które stanowią doskonały środek w walce z wirusem HSV-1.
W przypadku braku naturalnych substancji, można sięgnąć do domowej apteczki, by celem zredukowania bólu rozpuścić pastylkę polopiryny w małej ilości wody, po czym nasmarować nią obszar dotknięty przez opryszczkę.
Kiedy w końcu zaczną pracować nad lekiem, który wyleczy wirusa opryszczki? Bo na razie to tylko pojawiają się kolejne maści, które usuwają opryszczkę, jak się już pojawi na wardze. A chodzi o to żeby pozbyć się wirusa z organizmu i nie mieć opryszczki przy każdym przeziębieniu.