Domowe sposoby na zgagę
Codziennie ulegamy przyjemnościom. Pyszny kurczak w panierce, frytki z colą, na deser szarlotka, na kolację pizza, a potem … zgaga.
Co to jest zgaga
To bardzo nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku wywołana cofnięciem treści żołądkowych. W wyniku zjedzenia niektórych potraw w żołądku zostaje wyprodukowana nadmierna ilość kwasów, która zostaje cofnięta do przełyku, a więc w kierunku odwrotnym. W przypadku silniejszej zgagi, uczucie pieczenia może sięgać klatki piersiowej, mostka lub nadbrzusza.
Zgaga może mieć charakter sporadyczny lub przewlekły. W tym drugim przypadku wywołana jest chorobą (refluks lub przepuklina przełyku). Najczęściej zgaga powstaje w wyniku spożycia takich potraw, jak:
- tłuste mięsa i wędliny,
- kwaśne owoce i soki,
- napoje gazowane,
- ostre przyprawy,
- kawa, alkohol,
- pomidory.
Warto pamiętać, że reakcje mają charakter indywidualny i czasami zgaga może wystąpić po zjedzeniu zupełnie innych produktów.
Domowe sposoby na zgagę
Spożywanie żywności wysokoprzetworzonej sprzyja powstawaniu zgagi i dolegliwość ta dotyka coraz większą grupę osób. W aptekach można kupić leki zmniejszające pieczenie, ale ich skuteczność bywa różna. Gdy dopadnie nas pieczenie, najlepszy okazuje się domowy sposób na zgagę. Działanie różnych domowych preparatów jest szybkie, nie zawierają środków chemicznych i zawsze są w domu.
Soda oczyszczona – 1 łyżeczkę sody rozpuszczamy w szklance ciepłej wody i wypijamy za jednym razem, może niezbyt smaczne, ale bardzo skuteczne.
Migdały – wystarczy pogryźć 2, 3 migdały i zgaga znika, mogą być również płatki migdałowe.
Sok z ziemniaka – duży ziemniak ścieramy na tarce, odciskamy sok i pijemy 2 łyżeczki przed posiłkiem. Porcję przygotowujemy tylko na jeden dzień.
Owoce jałowca – gotujemy przez 15 minut, przecedzamy i pijemy 1 łyżkę wywaru po posiłku. Maksymalnie 3 łyżki na dobę.
Siemię lniane – jest doskonałe na wszelkie dolegliwości układu pokarmowego, ponieważ tworzy ochronny śluz. 2 łyżki siemienia zalewamy 2 szklankami wody, gotujemy 10-15 minut i odcedzamy.
Pijemy 2 razy dziennie. Można też zalane siemię zostawić na noc i po przecedzeniu pić rano.
Miód – do szklanki ciepłej wody dodajemy łyżeczkę miodu i łyżeczkę octu jabłkowego i wypijamy.
Na poprawę funkcjonowania układu pokarmowego pozytywnie wpływają także zioła. Oprócz wspomnianego jałowca i siemienia lnianego także malwa czarna, korzeń omanu, liść i korzeń prawoślazu. Naturalny sposób na zgagę nie powoduje skutków ubocznych, a dodatkowo może pozytywnie wpłynąć na usunięcie innych dolegliwości.
Domowe sposoby są skuteczne w leczeniu zgagi, natomiast nie usuną przyczyny, zwłaszcza refluksu lub przepukliny przełyku. Te choroby wymagają leczenia farmakologicznego, a w stanach skrajnych nawet operacyjnego.
Jak zapobiegać zgadze
Oczywiście najlepszym sposobem jest zapobieganie zgadze. Najlepiej jest więc unikać potraw tłustych, napojów gazowanych, posiłków wysokoprzetworzonych. Posiłki powinny być spożywane 5 razy dziennie, w niewielkich ilościach i najpóźniej 2 godziny przed snem. Zgaga najczęściej zaczyna doskwierać dopiero po położeniu się na spoczynek. Lepiej przyjąć wtedy pozycję, w której głowa jest uniesiona trochę wyżej. Uniemożliwi to cofaniu się treści żołądkowej.
Te wszystkie domowe sposoby na zgagę można by ograniczyć do zera. Jest na to bardzo łatwy sposób. Wystarczy, żeby domowe było też jedzenie! Zauważcie, że mało kto ma zgagę jak się stołuje w domu i się nie spieszy. A jak szybko się na mieście napychamy, to się może okazać, że zgaga jest praktycznie codziennie, albo minimum kilka razy w tygodniu.