Elektrokardiografia (EKG)

Elektrokardiografia serca, znana pod skrótem EKG, to jedno z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych badań serca, które w krótkim czasie pozwala wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego narządu. Niewątpliwą zaletą EKG serca jest szybkość i dostępność – można je wykonać w dowolnej przychodni, a podstawowe badanie trwa nie dłużej niż kilka minut. Co więcej – EKG bywa wykonywane nie tylko w sytuacji niepokojących objawów, ale także w ramach profilaktyki, zwłaszcza u osób szczególnie narażonych na ryzyko chorób serca. Czym jest badanie EKG i jakie są jego wskazania? Oto kilka podstawowych informacji.

EKG serca – podstawowe informacje

Elektrokardiografia serca to nieinwazyjna metoda badania pracy serca, która jest przeprowadzana przy użyciu aparatu zwanego elektrokardiografem. W trakcie badania aparat rejestruje i utrwala impulsy elektryczne, powstające w mięśniu sercowym, które wskazują na określony charakter pracy serca. W ten sposób powstaje tak zwana krzywa EKG, widoczna na monitorze lub drukowana na specjalnym papierze, pozwalająca lekarzowi określić pracę narządu. Dzięki temu przeprowadzający badanie lekarz może szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości, między innymi: niedokrwienie, zaburzenia rytmu, a nawet zawał serca.

Wśród najczęściej wykonywanych badań EKG wyróżnia się:

  • jednorazowe EKG: przeprowadzane w ciągu kilku minut i przedstawiające pracę serca na daną chwilę,
  • holter EKG: rejestrowanie pracy serca przez co najmniej 24 godziny przy użyciu specjalnego urządzenia, które pozwala określić aktywność serca w ciągu całodobowej aktywności.

Holter EKG jest zalecany zwłaszcza w sytuacji, w której jednorazowe badanie nie daje jednoznacznych wyników, a objawy są na tyle niepokojące, iż wymagają szczegółowej diagnostyki. Dodatkowo badanie tego typu jest często wykonywane podczas oceny skuteczności leczenia lub pracy wszczepionego rozrusznika serca.

Wskazania do badania EKG

O przeprowadzeniu badania EKG serca zawsze decyduje lekarz – na podstawie wywiadu z pacjentem lub niepokojących objawów klinicznych. W większości przypadków wskazaniami do wykonania elektrokardiografii są:

  • bóle w klatce piersiowej o różnym nasileniu i różnej częstotliwości występowania,
  • częste kołatanie serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • częste omdlenia lub zasłabnięcia,
  • utrzymujące się bóle głowy,
  • ogólne uczucie osłabienia, które nie ma zdiagnozowanych przyczyn.

Dodatkowo EKG serca jest wykonywane u osób z wstawionym rozrusznikiem serca (w celach kontrolnych), przyjmujących leki nasercowe (w celu oceny ich skuteczności) oraz z rozpoznaną arytmią serca. Jednocześnie należy podkreślić, iż EKG serca powinno być być regularnie wykonywane u osób kończących 40. rok życia (w zależności od okoliczności – co 1-3 lata). Takie działania profilaktyczne pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości i szybko podjąć odpowiednie działania.

Przygotowania do EKG serca

Badanie EKG nie wymaga ze strony pacjenta specjalnych przygotowań. Jedak bezpośrednio przed nim warto unikać wysiłku fizycznego, alkoholu, kawy, papierosów i zbyt obfitych posiłków. Wszystkie te czynności mogą podnieść ciśnienie i przyspieszyć rytm serca, co zostanie uwidocznione w przeprowadzanym badaniu i może mieć wpływ na zaburzenie jego obrazu. Jednocześnie pacjent ma obowiązek poinformowania lekarza o ewentualnych chorobach i przyjmowanych lekach. Tylko wtedy EKG będzie miarodajne.

Elektrokardiografia serca to jedno z pierwszych badań zlecanych przy niepokojących objawach ze strony układu krążenia. Jest to badanie bezinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Pozwala określić pracę serca i wykryć nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. EKG serca to często wstęp do dalszej diagnostyki – zwłaszcza w przypadku, gdy jego wyniki są niepokojące.

5/5 - (1 Głos)