Główne przyczyny zawału serca

Palenie papierosów, nadciśnienie, nadwaga oraz nieprawidłowa dieta – to główne przyczyny zawału serca. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem, a także przy stresującym trybie życia.

Zawału najczęściej dostają mężczyźni w wieku 60-70 lat, ale czynniki zwiększające jego ryzyko to już wiek ponad 45 lat u mężczyzn oraz 55 lat u kobiet. Jedną z najczęstszych przyczyn jest także palenie papierosów. Często towarzyszy mu również nadciśnienie oraz zwiększone stężenie cholesterolu.

Przyczyną zawału jest również nadwaga, a zwłaszcza otyłość. Sprzyja mu też cukrzyca, a także siedzący tryb życia. Brak ćwiczeń fizycznych i aktywności w ogóle, uważany jest za największego wroga serca.

Tendencje do zawału można również dziedziczyć. Jeśli w najbliższej rodzinie zdarzały się przypadki chorób wieńcowych, właściwie automatycznie powiększamy grupę ryzyka. Warto więc wykonać sobie badania profilaktyczne: mierzyć ciśnienie tętnicze, stężenie cholesterolu, sprawdzać poziom cukru. Takie badania powinno się wykonywać co roku, zwłaszcza po ukończeniu 40 roku życia. Lekarz może też zlecić wykonanie badania oznaczającego poziom markerów ryzyka zawałowego. Jednak nawet jeśli możemy dziedziczyć skłonności do zawału, zdrowy tryb życia sprawi, że uda się nam go uniknąć.

Aby tak się stało, należy też przestać się stresować. Stres może być bezpośrednią przyczyną zawału, swoistym języczkiem u wagi, który spowoduje, że pacjent będzie potrzebował natychmiastowej pomocy. Sam stres nie jest jeszcze tak groźny, ale zagrożenie potęgują wynikające z niego zachowania. Jak choćby picie kawy czy innych napojów pobudzających lub palenie papierosów, by się „odstresować”. To zabójcza mieszanka nie tylko dla serca, ale i całego układu krążeniowego.

Przy stresującej pracy ważne jest więc wypoczywanie, polegające na całkowitym „odłączeniu się” od maili, telefonów czy spotkań. Warto znaleźć sobie hobby, które sprawi, że będziemy na tyle zajęci, by nie myśleć o pracy. Spędzanie weekendów w biurze lub praca po kilkanaście godzin dziennie, to wyścig, który może być szybko przerwany przez zawał serca.

4.3/5 - (45 Głosów)