Hemoroidy – fazy rozwoju.

Hemoroidy to dolegliwość, która rozwija się przez długi okres i w początkowej fazie występowania może nie być w ogóle zauważalna. Jednak im wcześniej zostanie rozpoznana, tym większe są szanse na jej wyleczenie za pomocą małoinwazyjnych sposobów. Większość osób zauważa je dopiero wtedy, gdy stają się widoczne ślady krwi w kale podczas procesu wypróżniania. Warto wiedzieć o tym, iż wyróżnia się cztery fazy rozwoju tej choroby.

Faza 1.

W pierwszej fazie hemoroidy nie są praktycznie widoczne, jednak mogą być wyczuwalne jako małe nierówności znajdujące się w kanale odbytu. Jednak, aby faktycznie stwierdzić ich występowanie, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań za pomocą anoskopu/rektoskopu. To właśnie w tej fazie zaczyna pojawiać się niewielkie krwawienie, które zauważalne jest głównie na papierze toaletowym. Jest to pierwszy niepokojący sygnał, który nie powinien być bagatelizowany.

Faza 2.

W tej fazie guzki krwawnicze zaczynają wypadać i stają się zauważalne na zewnątrz odbytu, jednak cofają się w samoistny sposób. Na tym etapie zaczyna pojawiać się pieczenie oraz świąd okolicy odbytu, a krwawienia stają się dużo silniejsze. Należy wiedzieć o tym, iż zarówno w pierwszej, jak i drugiej fazie można zacząć stosować domowe sposoby na hemoroidy, które w skuteczny sposób pomagają pozbyć się pierwszych objawów choroby hemoroidalnej. Warto zatem sięgać po zioła na hemoroidy takie jak rumianek czy kora dębu, a także po czopki, kremy lub maści, które również okazują się bardzo pomocne.

Czytaj także: Domowe sposoby na hemoroidy: http://gastryczne.pl/czytelnia/domowe-sposoby-na-hemoroidy/

Faza 3.

PROCTO VITALEW tej fazie guzki krwawnicze wypadają na zewnątrz nie tylko podczas wypróżniania, ale również w trakcie aktywności fizycznej, jednak co najgorsze nie są one już w stanie cofnąć się samoistnie, jak ma to miejsce w drugiej fazie. Do najczęstszych objawów pojawiających się w tej właśnie fazie należy już nie tylko świąd i pieczenie, ale również dolegliwości bólowe oraz możliwość pojawienia się sączenia wodnistej wydzieliny z odbytu.

Faza 4.

W ostatniej fazie choroby można zauważyć występowanie dużo większej ilości guzków, które są bardzo widoczne, a oprócz tego w okolicy odbytu można zaobserwować stan zapalny oraz obrzęk. Wszystkie objawy, które występują w trzecim stadium, również są obecne, jednak dla chorego stają się wręcz nie do zniesienia. W takim przypadku konieczne jest stosowanie leków przeciwbólowych i konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Jak zostało wspomniane już wcześniej w początkowej fazie choroby hemoroidalnej, można z powodzeniem stosować domowe sposoby, które są bardzo skuteczną metodą walki z hemoroidami. Jednak w przypadku wystąpienia trzeciej i czwartej fazy mogą one się okazać zupełnie nieskuteczne. Wtedy konieczne jest zastosowanie albo metod mało inwazyjnych takich jak krioterapia, skleroterapia czy fotokoagulacja albo też przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

5/5 - (6 Głosów)