Hemoroidy w ciąży – da się je leczyć?
Okres ciąży dla wielu kobiet jest czasem niezwykłym – to wtedy właśnie w ich brzuchu rośnie i rozwija się nowe życie, które po 9 miesiącach przyjdzie na świat, a wraz z nim mnóstwo szczęścia i miłości. Poza wszelkimi pozytywnymi aspektami, okres ciąży to jednak również okres, kiedy kobiecy organizm dotknąć mogą liczne dolegliwości, w sposób znaczący wpływające na zdrowie i komfort kobiety.
Jedną z takich właśnie dolegliwością są hemoroidy w ciąży. Pojawiają się one niezwykle często i zazwyczaj związane są z uciskiem macicy na jelita, co zaś objawia się między innymi problemami z prawidłowym wypróżnianiem się, piekącym bólem, krwawieniem i pieczeniem zlokalizowanym w obrębie odbytu. Jak wykazują badania, niemal połowa kobiet w ciąży na pewnym etapie przed porodem musi zmagać się właśnie z tą dolegliwością. Na szczęście istnieje sporo sposobów na skutecznie radzenie sobie z jej działaniem, dlatego każda z pań może liczyć na odpowiednią pomoc.
Zanim jednak przejdziemy do sposobów leczenia, warto zastanowić się, co prowadzi do stanu opisanego wyżej. Jak się bowiem okazuje, głównymi winowajcami są hormony. Nietrudno się domyślić, że podczas ciąży kobieca gospodarka hormonalna zostaje niejako w naturalny sposób zaburzona. Hormony produkowane są w zbyt dużej, bądź zbyt małej ilości, co zaś prowadzi do licznych, często bardzo szkodliwych i przede wszystkim irytujących zmian. W przypadku hemoroidów, powstają one przez zbyt długie trawienie, które łączy się również z opóźnionym wydalaniem. Między innymi to, a także wspomniana macica, która naciska na jelita, sprawiają, że odpływ krwi jest zaburzony.
Gdy zaobserwujemy u siebie narastające i długotrwałe objawy, należy rozpocząć leczenie hemoroidów, które może odbywać się na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim powinniśmy udać się do apteki, gdzie będziemy mogli zaopatrzyć się w maści i czopki, których działanie w głównej mierze opiera się na składnikach pochodzących z przyrody, dzięki czemu nie musimy martwić się żadnymi powikłaniami.
Niezwykle często w leczeniu hemoroidów stosuję się również specjalne tabletki homeopatyczne, które w sposób bezpośredni wpływają na działanie układu pokarmowego. Zanim jednak rozpoczniemy terapię farmakologiczną, warto dokładnie przeanalizować opakowanie oraz ulotkę leku, aby upewnić się, czy nadaje się on dla kobiet w ciąży. Jeżeli nie mamy pewności, udajmy się do lekarza. Pomoże nam on także wtedy, gdy wszelkie zakupione środki bez recepty nie przyniosą ukojenia. Lekarz specjalista rozpocznie odpowiednią kurację, która powinna być skuteczna.
Bardzo często zdarza się tak, że wspomniane problemy zanikają same wraz z porodem. Nie jest to jednak regułą – jak więc zwalczać hemoroidy po porodzie? W takiej sytuacji wizyta u lekarza jest konieczna i nie powinniśmy jej w żadnym wypadku bagatelizować. Specjalista zbada nasz brzuch, a także okolice odbytu, dzięki czemu możliwe stanie się doprecyzowanie skutecznej kuracji. Należy pamiętać, że każdy przypadek może być inny, dlatego zdajmy się na wiedzę lekarską.
Hormony podczas ciąży to coś szalonego! Moja żona miała wszystkie fazy. Od obrazy, przez czepianie się, po podejrzenia o zdradę. Chyba już bym wolał, żeby miała hemoroidy, a nie wariowała przez dobre trzy miesiące!
Ciekawe co by Twoja żona wolała, bo chyba raczej nie hemoroidy 😀 Ale poważnie mówiąc – trzeba to przejść, szybko się zapomina. Zwłaszcza jak pojawia się mały szkodnik, który szybko rośnie i nie daje spać 😉