Homocysteina a cholesterol

Zawyżony poziom cholesterolu od lat uważa się za groźny dla zdrowia czynnik, który kojarzony jest z chorobami układu krążenia. Jednocześnie lekarze podkreślają, że na zbyt wysoki cholesterol wpływa nie tylko zła dieta, ale również siedzący tryb życia czy narażenie na ciągły stres. Z badań naukowców wynika jednak, że na zmiany miażdżycowe wpływa również homocysteina.

Skąd się bierze cholesterol

Miażdżyca jest drugą po nowotworach przyczyną przedwczesnej śmierci. Jeszcze 20 lat temu uważano, że niektóre frakcje cholesterolu, odkładając się na żyłach, odpowiadają za zmniejszenie ich drożności, co w konsekwencji prowadziło do chorób układu krążenia. Na tym etapie stosowano w kuracjach leki, które miały za zadanie obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Okazało się, że samo stosowanie leków na cholesterol u niektórych pacjentów nie przynosi spodziewanych efektów.

Badania pacjentów zagrożonych ryzykiem udarów i miażdżycy doprowadziły naukowców do kolejnego odkrycia w kontekście ryzyka powstania miażdżycy. Do zmian miażdżycowych może również doprowadzić zbyt wysoki poziom homocysteiny, która powstaje na drodze rozkładu metioniny.

Czym jest homocysteina

Pojawia się jednak pytanie, jaki wpływ na organizm ma homocysteina – aminokwas zawierający siarkę. Do podwyższenia jej poziomu we krwi nie przyczynia się w sposób bezpośredni dieta, bowiem aminokwas ten powstaje na drodze rozkładu metioniny, którą organizm otrzymuje wraz z pożywieniem. Sama metionina jest istotnym składnikiem metylacji białek.

W procesach chemicznych, jakie zachodzą z udziałem homocysteiny w organizmie człowieka, biorą udział witaminy z grupy B, głównie B6 i B12, oraz kwas foliowy, dlatego to właśnie suplementacja oparta na wyrównaniu poziomu wymienionych witamin ma realny wpływ na obniżenie poziomu homocysteiny we krwi.

Homocysteina a cholesterol

Szacuje się, że 5-7% populacji cierpi na łagodną postać hipermocysteinemii, charakteryzującą się podwyższeniem poziomu homocysteiny we krwi. Zawyżone stężenie aminokwasu nie wiąże się z uciążliwymi dolegliwościami, które rozwijają się jako miażdżyca dopiero po 40. roku życia.

Prawidłowe stężenie homocysteiny we krwi powinno wynosić od 5 do 15 mol/l. Jednak podwyższenie jej poziomu o 5 moli zwiększa ryzyko zachorowania na choroby wieńcowe aż o 1/3. Taki sam skutek niesie ze sobą podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi o 0,05 mmol/l. Zanim jednak naukowcy stwierdzili szkodliwy wpływ homocysteiny na układ krążenia dorosłego człowieka, obarczano ją jedynie wpływem na powstanie uszkodzeń płodu, stąd też wzięło się rutynowe przyjmowanie kwasu foliowego przez kobiety w ciąży oraz – profilaktycznie – także przez kobiety planujące zajście w ciążę.

 

Kto jest narażony na problemy z homocysteiną?

Niektóre grupy mogą być narażone na większe ryzyko zachorowania na miażdżycę ze względu na zawyżony poziom homocysteiny. Do takiej grupy zalicza się wegetarian i wegan, których dieta jest uboga w witaminę B12, występującą głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Także palenie papierosów, picie alkoholu, a nawet zbyt dużej ilości kawy mogą się przyczynić do podwyższenia poziomu homocysteiny. Na taki stan może również wpływać spożywanie żywności poddanej niewłaściwej obróbce termicznej, która skutkuje utratą większej części witaminy B6 i B12 z pożywienia.

Na stężenie homocysteiny wpływa również wiek pacjenta, ale również zwiększona masa ciała czy też osłabienie funkcji wydalniczych nerek. Zawyżony poziom homocysteiny zaobserwowano także u pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 1 i 2, niedoczynność tarczycy czy łuszczycę.

 

4.3/5 - (6 Głosów)