Jak obniżyć cholesterol

Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jego nadmiar może być jednak bardzo szkodliwy. Jak utrzymać równowagę i jak obniżyć cholesterol, który negatywnie wpływa na stan zdrowia? Klucz do sukcesu to zbilansowana dieta i ruch.

Dlaczego nadmiar cholesterolu jest szkodliwy?

Cholesterol to substancja tłuszczowa, która naturalnie występuje we wszystkich komórkach ciała i jest potrzebna między innymi do przyswajania witaminy D czy powstawania hormonów płciowych (progesteronu, estrogenu, testosteronu). Około 70% cholesterolu powstaje w organizmie, 30% dostarczane jest z dietą.

Wyróżnia się dwa rodzaje cholesterolu: cholesterol HDL – czyli “dobry” cholesterol (który zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia) – oraz cholesterol LDL – “zły” cholesterol przyczyniający się do rozwoju miażdżycy.

Nadmiar złego cholesterolu odkłada się w naczyniach krwionośnych, zwężając je i ograniczając ilość krwi docierającej do organów, np. serca. Powoduje także pękanie blaszek miażdżycowych i powstawanie zakrzepów, które w prostej linii prowadzą do zawału serca. Obfitość cholesterolu w diecie stanowi się bezpośrednie zagrożenie dla życia – powoduje nie tylko otyłość i złe samopoczucie, ale przede wszystkim poważne choroby układu krwionośnego.

Cholesterol – jak obniżyć?

Jak obniżyć cholesterol w krótkim czasie? Najczęściej wystarczy zmiana kilku nawyków, żeby gospodarka tłuszczowa organizmu wróciła do normy. W pierwszej kolejności należy porzucić nałogi, takie jak nadmierne spożycie alkoholu czy palenie papierosów. Alkohol i tytoń przyczyniają się do okładania się złego cholesterolu w organizmie, a tym samym sprzyjają chorobom układu krwionośnego. Inna ważna kwestia to zmiana diety. Prawidłowo zbilansowane, zdrowe posiłki to najskuteczniejsze narzędzie w walce z wysokim cholesterolem LDL. Zastanawiając się na tym, jak obniżyć cholesterol, warto też postawić na regularną aktywność fizyczną. Sport pomaga spalić tkankę tłuszczową, a tym samym przywrócić odpowiedni poziom tłuszczów w ciele.

Jak zbić cholesterol dietą?

Jak powinna wyglądać dieta osoby, która walczy z wysokim poziomem cholesterolu? Dla utrzymania zdrowia nie trzeba całkowicie eliminować cholesterolu w posiłkach, wystarczy zadbać o to, by jego poziom nie był zbyt wysoki. Posiłki obfite w cholesterol powinny być spożywane w rozsądnych ilościach i nie mogą być one podstawą diety.

Przede wszystkim należy ograniczyć tłuszcze zwierzęce, bo to głownie one przyczyniają się do odkładania cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Zamiast tłustych mięs i szynek, lepiej postawić na chude, gotowane mięso ze sprawdzonego źródła. Należy unikać smalcu, masła, śmietany, mleka i jego przetworów. Jeśli się je spożywa – wybierać te dobrej jakości, pełnowartościowe. Jednym z najbardziej niebezpiecznych pokarmów są bogate w cholesterol jajka – ich liczba w tygodniowej diecie nie powinna przekroczyć 3-4.

Podstawą zdrowej diety na obniżenie cholesterolu powinny być warzywa i owoce. Zawarte w nich antyoksydanty pomagają zbijać nadmiar złego cholesterolu. Walcząc z tkanką tłuszczową, należy spożywać pełnoziarniste produkty zbożowe (pieczywo, grube kasze) oraz pić dużo wody. Niezdrowe tłuszcze zwierzęce najlepiej zastąpić roślinnymi olejami. Zawarte w wielu roślinach (np. kukurydzy, orzechach, siemieniu lnianym, sezamie) stenole i sterole nie tylko nie szkodzą, ale dodatkowo obniżają poziom złego cholesterolu. W sklepach dostępne są też wzbogacone nimi margaryny, które świetnie sprawdzą się jako zastępnik masła czy smalcu. Warto również spróbować domowych sposobów i ziół.

Oceń