Jak pozbyć się trądziku? TOP 5 najważniejszych zasad
Trądzik to problem, który dotyka ludzi w każdym wieku. Często wywołuje on nie tylko dyskomfort fizyczny (ból, a czasem i krwawienie w obrębie stanów zapalnych), ale jest też przyczyną kompleksów. Można zatem postawić znak równości: pozbyć się trądziku znaczy pozbyć się problemów o podłożu fizycznym i psychicznym.
Nie ma jednej idealnej odpowiedzi na pytanie, jak wyleczyć trądzik, dlatego warto wypróbować wszystkich sposób, proponowanych przez specjalistów i ludzi, którzy już zwalczyli problemy skórne. Poznaj sposoby na pozbycie się trądziku!
Co zrobić, by wygrać z trądzikiem?
- Przyjrzyj się swojej diecie pod okiem profesjonalisty. Jeśli twoim głównym pożywieniem są fast foody, tłuste i smażone dania, to właśnie to może być przyczyną twoich problemów ze skórą. Jeśli masz wątpliwości dotyczące swojego sposobu odżywiania, zawsze możesz udać się do dietetyka lub gastrologa. Pierwszy z nich ułoży odpowiednią dietę, dostosowaną do indywidualnych potrzeb organizmu (oraz w miarę możliwości uwzględni twój gust, co do pokarmu), drugi pomoże określić, czy to jedzenie jest główną przyczyną problemów skórnych. Wykonanie odpowiednich badań pomoże zlokalizować przyczynę problemu – to będzie dobry krok w stronę pokonania trądziku.
- Wprowadź do diety więcej warzyw i owoców. Większość z nich możesz jeść na surowo, wystarczy je tylko umyć! W internecie znajdziesz także wiele przepisów na przygotowanie koktajli owocowo-warzywnych, dzięki czemu zdrowe jedzenie tak szybko ci się nie znudzi. Skuteczne leczenie trądziku to zadbanie o organizm na każdym poziomie. Jeśli to zrobisz, efekty na pewno będą zauważalne. Już w krótkim czasie zauważysz znaczną poprawę stanu cery.
- Sprawdź, czy nie masz problemów hormonalnych. To niezwykle ważny krok w procesie leczenia trądziku, gdyż to właśnie problemy z gospodarką hormonalną są najczęstszą przyczyną występowania trądziku. Jak pozbyć się trądziku, wywołanego nieprawidłowym poziomem hormonów? Najlepiej udać się do endokrynologa lub ginekologa i zapytać o możliwość wykonania badań, sprawdzających poziom hormonów.
Trądzik związany ze zmianami hormonalnymi dotyczy przede wszystkim osób w okresie dojrzewania, kobiet w ciąży lub w okresie karmienia, kobiet w czasie menstruacji. Wykonanie odpowiednich badań pomoże usprawnić proces pozbywania się pryszczy. - Kupuj tylko kosmetyki ze sprawdzonym, bezpiecznym składem. Przykładem dobrej pielęgnacji skóry trądzikowej jest stosowanie Sevolium. To krem na trądzik, oparty tylko na naturalnych składnikach. W jego skład wchodzą m.in. ekstrakty roślinne (z lukrecji, z nagietka) oraz wyciągi roślinne (z ziela fiołka trójbarwnego, z kory i liści, z drożdży), które przyspieszają oczyszczanie skóry z trądziku. Sevolium ma także wiele innych zalet: pomaga w regeneracji naskórka, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a oprócz tego nawilża skórę. Dzięki takiej charakterystyce to serum na trądzik sprawdzi się w codziennej pielęgnacji jako podstawowy kosmetyk.
Inne produkty także dobieraj na podobnej zasadzie: analizuj ich skład, sprawdzaj opinie, pytaj o działanie zaufanego lekarza lub dermatologa. - Domowe maseczki i peelingi. To także bardzo skuteczne metody na trądzik, przede wszystkim dlatego, że nie wykorzystujemy w nich produktów przetworzonych. Wszystko, czego do nich potrzebujesz znajdziesz nawet w małym sklepie albo… we własnej lodówce. Jak skutecznie leczyć trądzik, wykorzystując domowe metody? Dwa razy w tygodniu, po dokładnym oczyszczeniu skóry, możesz przygotować sobie maseczkę z kefiru i płatków owsianych lub wykonać peeling z szarego mydła połączonego z kryształkami soli. Wszystko naturalnie!
Czy to wystarczy, by zniszczyć trądzik?
Czasami jest tak, że trądzik występuje w bardzo zaawansowanym stadium. Konieczna jest wtedy wizyta u specjalisty, który określi jego przyczynę i rodzaj. Warto i tak dbać o zdrowe odżywianie i odpowiednią pielęgnację, która powinna obejmować:
- codzienne oczyszczanie skóry twarzy,
- złuszczanie martwego naskórka,
- nawilżanie twarzy,
- stosowanie preparatów naturalnych na trądzik.
Bez niej nie ma mowy o skutecznym wyeliminowaniu trądziku.