Jak pozbyć się trądziku? TOP 5 najważniejszych zasad

Trądzik to problem, który dotyka ludzi w każdym wieku. Często wywołuje on nie tylko dyskomfort fizyczny (ból, a czasem i krwawienie w obrębie stanów zapalnych), ale jest też przyczyną kompleksów. Można zatem postawić znak równości: pozbyć się trądziku znaczy pozbyć się problemów o podłożu fizycznym i psychicznym.

Nie ma jednej idealnej odpowiedzi na pytanie, jak wyleczyć trądzik, dlatego warto wypróbować wszystkich sposób, proponowanych przez specjalistów i ludzi, którzy już zwalczyli problemy skórne. Poznaj sposoby na pozbycie się trądziku!

Co zrobić, by wygrać z trądzikiem?

 1. Przyjrzyj się swojej diecie pod okiem profesjonalisty. Jeśli twoim głównym pożywieniem są fast foody, tłuste i smażone dania, to właśnie to może być przyczyną twoich problemów ze skórą. Jeśli masz wątpliwości dotyczące swojego sposobu odżywiania, zawsze możesz udać się do dietetyka lub gastrologa. Pierwszy z nich ułoży odpowiednią dietę, dostosowaną do indywidualnych potrzeb organizmu (oraz w miarę możliwości uwzględni twój gust, co do pokarmu), drugi pomoże określić, czy to jedzenie jest główną przyczyną problemów skórnych. Wykonanie odpowiednich badań pomoże zlokalizować przyczynę problemu – to będzie dobry krok w stronę pokonania trądziku.
 2. Wprowadź do diety więcej warzyw i owoców. Większość z nich możesz jeść na surowo, wystarczy je tylko umyć! W internecie znajdziesz także wiele przepisów na przygotowanie koktajli owocowo-warzywnych, dzięki czemu zdrowe jedzenie tak szybko ci się nie znudzi. Skuteczne leczenie trądziku to zadbanie o organizm na każdym poziomie. Jeśli to zrobisz, efekty na pewno będą zauważalne. Już w krótkim czasie zauważysz znaczną poprawę stanu cery.
 3. Sprawdź, czy nie masz problemów hormonalnych. To niezwykle ważny krok w procesie leczenia trądziku, gdyż to właśnie problemy z gospodarką hormonalną są najczęstszą przyczyną występowania trądziku. Jak pozbyć się trądziku, wywołanego nieprawidłowym poziomem hormonów? Najlepiej udać się do endokrynologa lub ginekologa i zapytać o możliwość wykonania badań, sprawdzających poziom hormonów.
  Trądzik związany ze zmianami hormonalnymi dotyczy przede wszystkim osób w okresie dojrzewania, kobiet w ciąży lub w okresie karmienia, kobiet w czasie menstruacji. Wykonanie odpowiednich badań pomoże usprawnić proces pozbywania się pryszczy.
 4. Kupuj tylko kosmetyki ze sprawdzonym, bezpiecznym składem. Przykładem dobrej pielęgnacji skóry trądzikowej jest stosowanie Sevolium. To krem na trądzik, oparty tylko na naturalnych składnikach. W jego skład wchodzą m.in. ekstrakty roślinne (z lukrecji, z nagietka) oraz wyciągi roślinne (z ziela fiołka trójbarwnego, z kory i liści, z drożdży), które przyspieszają oczyszczanie skóry z trądziku. Sevolium ma także wiele innych zalet: pomaga w regeneracji naskórka, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a oprócz tego nawilża skórę. Dzięki takiej charakterystyce to serum na trądzik sprawdzi się w codziennej pielęgnacji jako podstawowy kosmetyk.
  Inne produkty także dobieraj na podobnej zasadzie: analizuj ich skład, sprawdzaj opinie, pytaj o działanie zaufanego lekarza lub dermatologa.
 5. Domowe maseczki i peelingi. To także bardzo skuteczne metody na trądzik, przede wszystkim dlatego, że nie wykorzystujemy w nich produktów przetworzonych. Wszystko, czego do nich potrzebujesz znajdziesz nawet w małym sklepie albo… we własnej lodówce. Jak skutecznie leczyć trądzik, wykorzystując domowe metody? Dwa razy w tygodniu, po dokładnym oczyszczeniu skóry, możesz przygotować sobie maseczkę z kefiru i płatków owsianych lub wykonać peeling z szarego mydła połączonego z kryształkami soli. Wszystko naturalnie!

Czy to wystarczy, by zniszczyć trądzik?

Czasami jest tak, że trądzik występuje w bardzo zaawansowanym stadium. Konieczna jest wtedy wizyta u specjalisty, który określi jego przyczynę i rodzaj. Warto i tak dbać o zdrowe odżywianie i odpowiednią pielęgnację, która powinna obejmować:

 • codzienne oczyszczanie skóry twarzy,
 • złuszczanie martwego naskórka,
 • nawilżanie twarzy,
 • stosowanie preparatów naturalnych na trądzik.

Bez niej nie ma mowy o skutecznym wyeliminowaniu trądziku.

5/5 - (4 Głosy)