Jak rzucić palenie?
Gdy już na dobre zdecydujemy się przestać palić, warto zorientować się jakie środki środki farmakologiczne mogą zmniejszyć dolegliwości, z którymi często kojarzone jest rzucanie palenia papierosów. Na rynku dostępne są specjalistyczne leki, także te dostępne bez recepty, po które można sięgnąć, aby poprawić komfort rzucania palenia. Trzeba jednak pamiętać, że nie istnieje środek, który jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki z nałogowca zmieni nas w osobę wolną od uzależnienia.
Rzucenie palenia i co dalej
Leki, którymi można się wspomagać, pomagają po prostu złagodzić objawy abstynencji. Odstawienie nikotyny, która jest związkiem niezwykle łatwo i silnie uzależniającym, może powodować znaczny dyskomfort i niepokój. Wiele środków, które mają za zadanie pomóc palaczowi przetrwać ten trudny okres nie zwalcza samego uzależnienia. Często zawierają one po prostu mniejsze dawki nikotyny, której dopomina się organizm palacza. Do tzw. Nikotynowej Kuracji Zastępczej wykorzystuje się specjalne gumy do żucia, pastylki do ssania, plastry, inhalatory czy tabletki pod język. Można także znaleźć leki (Tabex, Desmoxan), które nie zawierają nikotyny ale cytozynę, substancję o podobnym do nikotyny oddziaływaniu. Cytozyna, zwana także czasem fałszywym tytoniem w organizmie zachowuje się podobnie do nikotyny i w ten sposób zapobiega objawom, które zwykle towarzyszą jej odstawieniu.
Więcej o farmaceutycznych sposobach na palenie: http://jakrzucicpalenie.net.pl/rzucanie-palenia/nikotynowa-terapia-zastepcza/
Nikotynowa Terapia Zastępcza
Nikotynową Terapię Zastępczą zaleca się palaczom, którzy są fizjologicznie uzależnieni od nikotyny. Zazwyczaj dotyczy to osób, które wypalają codziennie co najmniej paczkę papierosów, pierwszego z nich praktycznie od razu po przebudzeniu. Objawem takiego uzależnienia jest także to, że palący budzi się w nocy żeby zapalić papierosa. W takich przypadkach, dolegliwości związane z odstawieniem nikotyny pomagają zmniejszyć gumy albo plastry. Z czasem dawkę nikotyny dostarczaną za ich pośrednictwem do organizmu palacza, stopniowo się zmniejsza, dążąc w rezultacie do całkowitego jej wyeliminowania. Leczenie cytozyną wygląda podobnie, podaje się ją, stopniowo zmniejszając dawkę leku, przez 25 dni.
Przed zastosowaniem któregokolwiek z tych środków, trzeba sprawdzić, które z nich można zastosować w konkretnej sytuacji. Dobrze jest za pomocą specjalnych, dostępnych w poradniach dla palaczy testów uzależnienia sprawdzić mechanizm swojego uzależnienia i określić swoją motywację, tak, aby dobrać środek, który w naszym przypadku najlepiej się sprawdzi. Ze względu na możliwe przeciwwskazania, wybór leku powinno się też skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, który powie nam, jak rzucić palenie papierosów w sposób, który nie narazi nas na żadne związane z zastosowaniem leku działania niepożądane.
Z przepisu lekarza w uzasadnionych przypadkach wydaje się także Bupropion (Zyban) – antydepresant, wpływający (podobnie jak sama nikotyna) na obecny w mózgu tzw. układ nagrody i kary. Często pytają o niego osoby zainteresowane szczególnie tym, jak przestać palić papierosy nie przybierając przy tym na wadze. W testach klinicznych wykazano bowiem, że po jego zastosowaniu obserwowano zazwyczaj mniejszy przyrost wagi. Jest to jednak lek dostępny w aptekach wyłącznie na receptę, a terapia z jego wykorzystaniem musi odbywać się pod okiem lekarza.
Więcej na temat rzucania papierosów w artykule: http://medicomag.pl/zdrowie/jak-rzucic-palenie/
Jeszcze nie spotkałem lekarza, który sam by zaproponował, że przepisze lek, który pomoże rzucić palenie. A przecież takie są, dostępne na receptę. Ale widocznie nikomu nie zależy na tym, żeby rzucać palenie skutecznie i szybko, bo więcej się zarabia na palących – po pierwsze sprzedając im papierosy, a po drugie lecząc choroby spowodowane paleniem papierosów. I tak się kółko zamyka a interes kręci.
Bo lekarz nigdy niczego sam nie zaproponuje. A spytałeś kiedyś go o to? chodzi mi o specjalistę od uzależnień, albo pulmonologa, który powiedziałby ci co robić, a czego nie robić, żeby skutecznie rzucić palenie? Rozmawiałeś z nimi na temat tego jakie są skutki palenia papierosów czy tylko masz pretensje, że lekarz pierwszego kontaktu nic nie powiedział?
pale 30 lat chciałabym zucic nie potrafie pale paczke dziennie jestem uzalezniona od nikotyny i kawy mam chory zoładek po sterydoterapi prubowałam róznych sposobów nic nie ponaga jak nie zapale 3 4 godzint jestem płaczliwa rozdrazniona czy moge zastapic e papierosem czy jest bardziej szkodliwy