Kamica nerkowa – Czym jest kamica nerkowa?
Kamica nerkowa jest bardzo poważnym i niebezpiecznym schorzeniem nerek i układu wydalniczego. Jest powodowana wieloma czynnikami – jedna z jej odmian może występować przez predyspozycje genetyczne, jednak najczęściej jest wynikiem nieodpowiedniej diety, niezdrowego stylu życia, bądź przyjmowaniem leków. Polega na tym, że w nerkach zbierają się osady, które normalnie powinny być usuwane wraz z moczem. Mogą to być osady na przykład wapniowe i zasadowe. Nadmierna ilość takiego osadu prowadzi do formowania się kamieni nerkowych, na których stale osadza się nowy osad. W ostateczności dochodzi do całkowitego zatkania światła przewodów moczowych.
Objawami kamicy nerkowej jest przede wszystkim bardzo silny i nieprzyjemny ból – tak zwana kolka nerwowa. Podczas kolki nerwowej, która jest atakiem bardzo nagłym i niespodziewanym, chory ma bardzo silne parcie na mocz oraz ma potrzebę bardzo częstego oddawania niewielkiej ilości moczu.
Do najczęstszych objawów kamicy nerkowej należą przede wszystkim silny ból w okolicy lędźwiowej promieniujący ku dołowi w kierunku podbrzusza, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej – to kolka nerkowa. Pacjenci skarżą się również na ból brzucha oraz podbrzusza. Nierzadko zauważają krew w moczu. – Dr n. med. Jerzy Michajłowski, specjalista urolog, FEBU, Kierownik Europejskiego Instytutu Badań nad Kamicą Nerkową, pracuje na Oddziale Urologii Szpitala Wojewódzkiego w Gävle (Szwecja) oraz prowadzi praktykę prywatną w Gdańsku.
Ból jest zbyt silny by zwykłe środki przeciwbólowe mogły go uśmierzyć albo stłumić, dlatego często jest konieczność podania narkotycznych środków przeciwbólowych. Podczas ataku kolki nerwowej bardzo często dochodzi do omdleń z bólu. Często występują wtedy także wzdęcia lub bardzo silne nudności i wymioty.
Interwencja lekarza powinna być natychmiastowa, ponieważ czas odgrywa kluczową rolę w uratowaniu naszych nerek. Ostra kamica nerkowa i atak kolki prowadzą do zatkania przewodów moczowych gromadzącym się osadem, przez co mocz nie ma możliwości przedostania się z nerek do pęcherza moczowego. Bezmocz prowadzi ostatecznie do trwałego uszkodzenia nerek.
Leczenie może przebiegać zarówno farmakologicznie, jak i operacyjnie w przypadku ostrych przypadków. Jednak najważniejsza jest oczywiście profilaktyka zapobiegająca pojawieniem się takiej choroby. Przede wszystkim, kluczową rolę odgrywa odpowiednie nawodnienie organizmu. Przyjmowanie co najmniej dwóch litrów wody dziennie, a w przypadku predyspozycji lub lekkiej kamicy nawet od trzech do czterech litrów pomaga zapobiegać rozwojowi schorzenia. Tak duża ilość płynów sprawia, że nerki muszą wyprodukować większą ilość czystego i rozwodnionego moczu, który przepływa przez układ moczowy. Skład takiego moczu, oraz duża częstotliwość jego przepływu przez drogi moczowe sprawia, że osad jest lepiej wypłukiwany, a tworzące się kamienie rozpuszczają się. Dodatkowo, nowy osad nie ma możliwości zbierania się. Warto także zadbać o odpowiednią ilość soków owocowych i warzyw w diecie, a także ograniczać produkty przetworzone.