Kandydoza – niebezpieczna infekcja grzybicza

Infekcje grzybicze są wyjątkowo nieprzyjemnym i trudnym do wyleczenia schorzeniem. Jedną z częściej spotykanych grzybiczych chorób wenerycznych jest kandydoza. Warto znać jej pochodzenie i objawy, a w przypadku ich zaobserwowania niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Podstawowe informacje o drożdżycy

Kandydoza zwana też drożdżycą to choroba wywoływana przez drożdżopodobne grzyby z rodzaju Candida. Niektóre z grzybów tego gatunku występują naturalnie w przewodzie pokarmowym organizmie człowieka nie powodując powikłań zdrowotnych. W przypadku wystąpienia zmian chorobowych pojawiają się one najczęściej na błonach śluzowych narządów płciowych. Zdarza sie też, że choroba atakuje jamę ustną, odbyt, a także skórę i paznokcie.

Możemy wyróżnić kilka podstawowych typów zakażeń grzybiczych. Wśród nich wymienić należy zakażenia ogólne. W tym wypadku grzyb atakuje narządy i tkanki, ten typ choroby występuje u osób o obniżonej odporności. Inny rodzaj zakażenia grzybiczego to  zakażenia powierzchniowe. Obejmują one choroby skóry i błon śluzowych. Z kolei, zakażenia układowe są zwykle ograniczone do jednego narządu.

Kto jest narażony na infekcje grzybicze takie jak kandydoza

Kandydoza i inne zakażenia grzybicze są przypadłościami dość powszechnymi. Dotyka ona zarówno kobiety jak i mężczyzn. Jest jednak grupa osób, które powinny szczególnie uważać na tego typu infekcje. W grupie wysokiego ryzyka znajdują się między innymi kobiety w ciąży, osoby stosujące antykoncepcję hormonalną, a także kobiety w okresie rozrodczym. Na zakażenie drożdżycą narażone są także osoby uprawiające przypadkowy seks i często zmieniające partnerów. Do rozwinięcia się choroby dochodzi częściej u osób nie zachowujących wystarczającej dbałości o higienę osobistą.

Objawy kandydozy

W przypadku kandydozy pierwsze stadia przechodzą często bezobjawowo. Zdarza sie jednak, że choroba dość szybko daje objawy. W przypadku mężczyzn najczęściej dochodzi do drożdżakowego zapalenia żołędzi, napletka i cewki moczowej. Nieprzyjemne objawy tego zakażenia to pieczenie przy oddaniu moczu i zaczerwienienie. Zaobserwować można także wyciek z cewki moczowej w postaci płynu o barwie przezroczystej lub białawej, często ze zmianami śluzowatymi.

W przypadku kobiet najczęstsze objawy to świąd, pieczenie i białawe naloty w okolicy sromu. Drożdżycy towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie. To wszystko powoduje dyskomfort podczas współżycia i oddawania moczu. Kobiety z drożdżycą zaobserwować mogą także upławy w kolorze białawym.

W przypadku kandydozy na błonach śluzowych jamy ustnej, pochwy czy penisa mogą pojawić się plamy w jasnym kolorze, nadżerki i owrzodzenia. W przypadku zainfekowania paznokci możemy zaobserwować obrzęk okolicznych tkanek i zaczerwienienia. We wszystkich przypadkach zakażeniu towarzyszy zwykle świąd i pieczenie.

Leczenie w przypadku drożdżycy

Drożdżyca jest chorobą, dlatego już przy pierwszych objawach i podejrzeniach powinniśmy sie udać do lekarza. Prawidłowa diagnoza to połowa sukcesu. Kandydoza przejawia tendencję do nawrotów, nieleczona rozszerza się. Dlatego jak najszybciej należy zasięgnąć pomocy ginekologa lub dermatologa – wenerologa.

Dermatolog-wenerolog dr n. med. Igor Michajłowski informuje, że „do podstawowych badań, które należy przeprowadzić zaliczamy badanie mikroskopowe oraz testy serologiczne. Popularne i dokładne są także nowoczesne testy PCR, oparte na wykrywaniu genetycznego materiału grzybów wywołujących kandydozę”.

Podczas terapii zwykle stosuje się miejscowo leki przeciwgrzybiczne. W przypadku zakażenia narządów płciowych w formie kremów lub maści, dostępne są także w formie płynów do płukania jamy ustnej lub lakierów do paznokci.  W cięższych przypadkach zalecane są leki stosowane doustnie. W zależności od stopnia rozwoju choroby lekarz dobiera odpowiedni czas leczenia. jest on dość długi 4-6 tygodni.

Warto także zaopatrzyć się w testy PCR do domowego użytku, dostępne na stronie: drwenerolog.pl. Są one łatwe do wykonania i wyjątkowo czułe.  Po wyleczeniu należy zwrócić uwagę na profilaktykę: odpowiednią higienę i unikanie zachowań ryzykownych.

Rate this post