Kim jest trycholog i czym się zajmuje?

Trychologia to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem chorób włosów i skóry głowy. Jest wybawieniem dla wszystkich cierpiących z powodu pogarszającego się stanu włosów. Oferuje nowoczesne i skuteczne rozwiązania rozmaitych dolegliwości – począwszy od wypadania włosów, a skończywszy na łupieżu i przesuszonej skórze głowy.

Kiedy udać się do trychologa? 

Pacjenci zgłaszają się do mojego gabinetu z rozmaitymi schorzeniami – do najczęstszych i najbardziej uciążliwych należy jednak łupież oraz łysienie. Moim zadaniem jest rozpoznanie przyczyny dolegliwości, a następnie dobranie odpowiedniej metody terapii i pielęgnacji. Do trychologa warto udać się zawsze, gdy coś niepokojącego dzieje się z naszymi włosami. Wypadanie włosów, osłabienie ich kondycji, swędzenie skalpu, zmiany skórne – im wcześniej poddamy się leczeniu, tym większe są szanse na jego powodzenie

– mówi specjalista trycholog.

Jak wygląda badanie u trychologa? 

Doświadczony i wykwalifikowany trycholog diagnozuje pacjenta z wykorzystaniem dostępnych mu metod diagnostycznych, do których należą bezbolesne i nieinwazyjne badania. Do podstawowych badań trychologicznych zaliczamy:

 • Trichogram

Polega na pobraniu ok. 50-100 włosów i szczegółowej analizie ich stanu pod mikroskopem. Dzięki temu specjalista może ocenić przyczyny łysienia, stopień zaawansowania zmian chorobowych lub skontrolować postępy leczenia.

 • Trichoskopia komputerowa

W czasie badania trycholog ocenia stan skóry głowy pod odpowiednim powiększeniem przy użyciu dermatoskopu. Badanie  umożliwia dostrzeżenie zmian chorobowych niewidocznych gołym okiem.

Na trzy dni przed badaniem trychologicznym pacjent powinien powstrzymać się od mycia głowy oraz stosowania wcierek i odżywek, ponieważ kosmetyki mogą zaburzyć obraz mikroskopowy i utrudnić prawidłową diagnostykę. Prawidłowo wykonane badanie włosów jest kluczem do sukcesu w ustaleniu dalszej terapii i rozwiązania problemów pacjenta.

Wypadanie włosów – uciążliwy problem 

Nadmierne wypadanie włosów to najczęstsza dolegliwość zgłaszana w gabinecie trychologicznym. Nieleczone i bagatelizowane może doprowadzić do łysienia i całkowitej, nieodwracalnej utraty włosów.

Przyczyny wypadania włosów:

 • dieta uboga w składniki odżywcze
 • niedobór witamin
 • stres, wyczerpanie i przeciążenie organizmu
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej
 • predyspozycje genetyczne

Na wczesnym etapie możliwe jest zahamowanie wypadania włosów poprzez stosowanie odpowiednich wcierek i szamponów oraz suplementów zaleconych przez trychologa. Ogromne znaczenie ma dotarcie do przyczyny łysienia, dlatego plan pielęgnacji i suplementacji dobierany jest indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta.

łysienie plackowate
Kobieta z problemem punktowego łysienia głowy

Rodzaje łysienia

Wypadające włosy mogą mieć dość zróżnicowane powody:

 • Łysienie adrogenowe

Łysienie androgenowe to najczęstszy typ łysienia u mężczyzn. Czasem występuje również u kobiet. Wbrew powszechnej opinii łysienie androgenowe nie jest związane z wiekiem, może dotknąć zarówno starszych jak i bardzo młodych mężczyzn.  Jest wynikiem nadmiernego działania androgenów, czyli męskich hormonów płciowych – głównie testosteronu  i jego pochodnych.  Testosteron działa niszcząco na mieszki włosowe, przyczyniając się do utraty włosów. U pań natomiast dominującym hormonem płciowym jest estrogen, który wzmacnia włosy i znosi działanie testosteronu. W okresie menopauzy, a także po porodzie stężenie estrogenów gwałtownie spada – włosy stają się podatne na działanie testosteronu i zaczynają wypadać.

 • Łysienie polekowe

Wypadanie włosów – przyczyny nie zawsze da się wyeliminować. Jedną z przyczyn jest łysienie polekowe związane z przyjmowaniem przez pacjenta niektórych farmaceutyków.  Działanie osłabiające włosy wykazują m.in. leki przeciwnowotworowe (chemioterapia), ale także retinoidy stosowane w leczeniu trądziku, leki reumatologiczne, przeciwzakrzepowe, hormonalne, kardiologiczne i neuropsychiatryczne.  Odstawienie preparatu w większości rozwiązuje problem nadmiernego wypadania włosów, ale często jest niemożliwe ze względu na ryzyko utraty zdrowia lub życia.

 • Łysienie plackowate

Łysienie plackowate uznaje się za chorobę autoimmunologiczną. Komórki układu odpornościowego atakują mieszki włosowe i wywołują stan zapalny. Włosy wypadają miejscami, zostawiając na skórze głowy puste obszary – placki. Łysienie plackowate może występować również w okolicach brody. Dotyczy zwykle pacjentów, którzy nie ukończyli jeszcze 30 roku życia.

 • Łysienie bliznowaciejące

Łysienie bliznowaciejące to rzadko występująca choroba o nieznanych przyczynach. Objawia się postępującymi uszkodzeniami mieszków włosowych, co wiąże się z utratą włosów i zahamowaniem ich wzrostu. Na skórze głowy w miejscu zdrowej tkanki zaczynają pojawiać się łącznotkankowe blizny.

Jak wzmocnić włosy?

Co na wypadanie włosów? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w substancje odżywcze. Stosowanie specjalistycznych szamponów, odżywek i olejków wzmocni włosy i odżywi je, nadając im blask i sprężystość. Znaczny efekt terapeutyczny obserwuje się u pacjentów po zastosowaniu profesjonalnych zabiegów trychologicznych. Większość dużych miast w Polsce oferuje takie zabiegi, od siebie polecamy chociażby https://www.trojmiasto.pl/drTrycholog-Gdynia-o80012.html. Do oferowanych zabiegów należą m.in.mezoterapia igłowa i bezigłowa, karboksyterapia, fototerapia. Co kryje się pod tymi dziwnie brzmiącymi nazwami?

 • Osocze bogatopłytkowe

Zabieg polega na wstrzyknięciu przez trychologa podskórnie lub środskórnie osocza pobranego uprzednio z krwi obwodowej. Osocze zawiera bogactwo składników odżywczych oraz płytki krwi, które wspomagają regenerację tkanek i stymulują podziały komórkowe. Zastosowanie w tej metodzie znajduje mezoterapia skóry głowy. Najlepsze efekty terapeutyczne obserwowane są u pacjentów cierpiących na łysienie androgenowe oraz plackowate.

mezoterapia igłowa
Zabieg ostrzykiwania skóry głowy odzywczymi substancjami
 • Mezoterapia igłowa/bezigłowa

W trakcie zabiegu trycholog podaje podskórnie substancje aktywne – osocze bogatopłytkowe lub specjalne preparaty zawierające kolagen i peptydy tzw koktajle. Kolagen nadaje elastyczność skórze i jej wytworom, natomiast peptydy stanowią materiał budulcowy dla komórek macierzy włosa. Metoda znajduje zastosowanie we wszystkich typach łysienia i nadmiernego wypadania włosów. Rodzaj i skład podawanego preparatu ustala się indywidualnie po konsultacji ze specjalistą.

 • Karboksyterapia

Do innych popularnych metod leczenia łysienia należy karboksyterapia. Pacjentowi podaje się dwutlenek węgla, który działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, poprawiając tym samym ukrwienie skóry głowy. Krew dostarcza do komórek tlenu i substancji odżywczych, co pobudza komórki do regeneracji i podziałów. Stymulacja dwutlenkiem węgla nie tylko zatrzymuje wypadanie włosów, ale także powoduje wyrastanie nowych. Świetnie sprawdza się w leczeniu łysienia plackowatego

 • Terapia UVB/UVA

Terapia światłem znajduje zastosowanie w leczeniu łysienia bliznowaciejącego. Przy pomocy specjalistycznych lamp naświetlana jest skóra głowy, co hamuje procesy bliznowacenia i przyczynia się do wzrostu intensywności podziałów komórkowych.

 • Kriomasaż

Przy pomocy tlenku azotu ochładza się okolicę zabiegową. Obniżenie temperatury poprawia ukrwienie skóry głowy i odnowę tkanek. Zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny, stosowany zwykle w leczeniu łysienia plackowatego.

Wypadające włosy potrafią być prawdziwym utrapieniem i olbrzymim kompleksem. Nowoczesne metody trychologiczne pozwalają odzyskać bujną fryzurę i przywrócić pewność siebie. Wczesne rozpoczęcie terapii gwarantuje najlepsze efekty. Zbagatelizowanie problemu nadmiernie wypadających włosów może poskutkować nieodwracalnym uszkodzeniem mieszków włosowych i macierzy włosa.

Kim jest trycholog i czym się zajmuje?
5 (100%) 43 głosów