Kolka nerkowa
Kolka nerkowa to ból towarzyszący utknięciu i powolnemu przesuwaniu się kamieni nerkowych w drogach moczowych. Jest to najbardziej dotkliwy, często pierwszy objaw kamicy nerkowej. Przyczyną powstawania kamieni w układzie moczowym jest wytrącanie kryształów określonych związków chemicznych. Na bazie niewielkich kryształów dochodzi do rozwoju coraz większych kamieni, które mogą całkowicie zablokować odpływ moczu i prowadzić do wielu poważnych powikłań.
Kto może zachorować na kolkę nerkową?
Czynnikami, które sprzyjają rozwojowi kamicy nerkowej, a w następstwie kolki, są:
– płeć – częściej chorują mężczyźni
– rodzinne występowanie kamicy nerkowej
– dieta obfitująca w białko, wapń, szczawiany i witaminę C
– wrodzone lub nabyte zaburzenia metaboliczne dotyczące gospodarki wapniowej, kwasem moczowym czy szczawianami
– częste zakażenia układu moczowego
– zaburzenie odpływu moczu (przerost prostaty, wady anatomiczne układu moczowego)
– zbyt niska podaż płynów
Jak rozpoznać kolkę nerkową?
Kolka nerkowa charakteryzuje się przede wszystkim bardzo silnym bólem, zlokalizowanym w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Może mieć charakter wędrujący, wtedy jego lokalizacja odpowiada drodze przesuwającego się kamienia nerkowego: od boku, łukiem ku przodowi, w kierunku pachwiny. Ile trwa kolka nerkowa? Ból może trwać kilka – kilkanaście minut i ustąpić nagle wraz z wydaleniem kamienia z moczem na zewnątrz. Jednak kiedy kamień utknie na dłużej, objawy bólowe mogą trwać kilka dni i wymagają konsultacji z lekarzem.
Inne objawy kolki nerkowej to krwiomocz, czyli oddawanie moczu podbarwionego krwią, dreszcze i gorączka, ogólne złe samopoczucie, zmniejszenie ilości oddawanego moczu oraz uczucie parcia na mocz. Napadowi kolki nerkowej towarzyszą nudności i wymioty. Objawy są więc bardzo dotkliwe i często wymagają interwencji lekarza.
Leczenie kolki nerkowej
W przypadku niewielkiego kamienia jego usunięcie można wspomóc przyjmowaniem dużych ilości płynów oraz stosowaniem leków rozkurczowych. Gdy kamień ma większe rozmiary, wymagany jest zabieg rozbicia kamienia ultradźwiękami czy chemicznego rozpuszczenia złogów. W przypadku problematycznego umiejscowienia kamienia i jego znacznych rozmiarów przeprowadzane jest chirurgiczne usuwanie kamienia. Bardzo ważnym elementem leczenia jest profilaktyka kolejnych napadów kolki nerkowej. Sprowadza się ona do przyjmowania dużych ilości płynów, stosowania diety ubogiej w wapń, białko i szczawiany oraz sól. Szczególnie niewskazane są: szpinak, rabarbar, szczaw, czekolada, herbata, kawa, truskawki i buraki.
Więcej informacji na temat kamieni nerkowych i kamicy moczowej znajdziesz na stronie portalu uro.net.pl – kompendium wiedzy na temat kamicy nerkowej.