Kurzajki

Kurzajki brodawki (inna nazwa) to guzek, który może być zarówno chropowaty jak i gładki. Mogą mieć naturalny kolor skóry lub być brunatne. Kurzajki na dłoniach, kurzajki na stopach oraz kurzajki na palcach pojawiają się najczęściej.

Kurzajki a zdrowie

Nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia, ale powodują duży dyskomfort. Kurzajki mają różne przyczyny. Powstają przez zakażenie wirusem HPV. Zarazić się jest bardzo łatwo, np. przez podanie dłoni osobie, która ma kurzajki. Miejsca publiczne, takie jak sale gimnastyczne, prysznice, baseny czy sauny to, można powiedzieć, siedlisko dla kurzajek, dlatego w takich miejscach powinniśmy używać gumowych „klapków”, by nie dotykać podłoża gołymi stopami.

Kurzajki na rękach są dość problematyczne -brodawki mogą przenosić się z jednego miejsca na inne. W taki sposób powstają np. kurzajki na twarzy.

Objawy

Istnieje wiele odmian kurzajek. W zależności od rodzaju, różnią się nieco wyglądem i objawiają się w różny sposób. Najczęściej jednak nie niosą za sobą żadnych dokuczliwych objawów, poza walorami estetycznymi. Natomiast kurzajki na stopie, mylone często z odciskami, mogą być bardzo bolesne.

Diagnostyka

Zdiagnozowanie kurzajek polega przede wszystkim na wywiadzie lekarskim oraz na obejrzeniu przez lekarza zmian skórnych i na zbadaniu przez dotyk. Zazwyczaj wystarcza to do postawienia diagnozy. Można również przeprowadzić badanie histopatologiczne wycinka pobranego ze zmian.Kurzajki u dzieci jak i kurzajki w ciąży trzeba skonsultować z lekarzem. Nie powinno się ich usuwać na własną rękę.

Sposoby leczenia

Ciężko wytypować jeden najskuteczniejszy sposób na kurzajki. Często znikają one samoistnie. Jednak jest to  bardzo długi proces i nieleczone zmiany mogą prowadzić do powstawania stanów zapalnych, dlatego wskazane jest, aby nie czekać, tylko podjąć leczenie. Sposoby na kurzajki są różne. Podstawą rozpoczęcia leczenia jest postawienie trafnej i jednoznacznej diagnozy. Jak się pozbyć kurzajki? W walce nimi mamy do wyboru metody:

  • domowe
  • farmakologiczne
  • inne

Co na kurzajki, jeśli chodzi o domowe sposoby?

  • lakier do paznokci (malujemy kurzajkę lakierem po kilka razy dziennie, przez co odcinamy
    jej dostęp tlenu i kurzajka wypada),
  • glistnik zwany jaskółczym zielem (codziennie wyciskamy sok z łodygi na zmianę skórną
    i zaklejamy plastrem),
  • czosnek (miażdżymy ząbek, robimy okłady i zaklejamy kilka razy dziennie),
  • mniszek lekarski, potocznie znany jako mlecz (dwa razy dziennie smarujemy kurzajki mleczkiem z łodygi)

Kurzajki usuwanie farmakologiczne

Leczenie zakażenia wirusem brodawczaka odbywa się za pomocą odpowiednich środków. Preparaty na kurzajki z kwasem mlekowym i salicylowym, specjalne preparaty dostępne w aptekach do domowego wymrażania kurzajek. Możemy również zastosować na kurzajki leczenie nieco inne, np.: wypalanie laserem CO2, krioterapia (wymrażanie ciekłym azotem), elektrokoagulacja (usuwanie kurzajki prądem), łyżeczkowanie (mechaniczne usunięcie brodawek za pomocą narzędzia chirurgicznego). Warto pamiętać, że korzeń kurzajki musi zostać usunięty, dlatego nie poleca się samodzielnego wycinania kurzajek.

5/5 - (44 Głosy)